Aktualności
„Zostań zawodnikiem drużyny młodych mistrzów”
Już tylko niecały miesiąc pozostał do zamknięcia elektronicznej rekrutacji wolontariuszy chcących wziąć udział w największej piłkarskiej imprezie przyszłego roku – Mistrzostwach Świata FIFA U-20 Polska 2019. Po Nowym Roku wybrane osoby wezmą udział w rozmowach kwalifikacyjnych, których wyniki zostaną ogłoszone w lutym. Po nich pozostanie już tylko etap szkoleń oraz odliczanie dni do rozpoczęcia działań turniejowych.
Szkolenia dla wolontariuszy to sprawa nieodległej przyszłości. W przypadku sześciu Miast Gospodarzy – Łodzi, Bielska-Białej, Bydgoszczy, Gdyni, Lublina i Tychów – prace przygotowawcze idą pełną parą. W cyklu naszych reportaży, chcemy wam przybliżyć sylwetkę kolejnego miasta z południa Polski. Zapraszamy do Tychów.
Choć historia i pierwsze wzmianki o Tychach sięgają epoki średniowiecza, to ich dynamiczny rozwój przypadł dopiero na drugą połowę XX wieku. Wówczas opracowano plan rozbudowy miasta, dzięki czemu dziś Tychy mogą pochwalić się ciekawą i nowoczesną przestrzenią miejską. Miejsce to można zwiedzać jako podręcznikowy przykład rozwoju architektury powojennej z dużą liczbą parków i zieleni. To także miasto, które w regionie jest jednym z liderów innowacji w dziedzinach transportu, edukacji czy ekologii. Zamieszkuje je dziś prawie 130 tysięcy mieszkańców.
FOTO: Miasto Tychy
„Tychy – dobre miejsce dla sportu” – to slogan, który doskonale wpisuje się w koncepcję zarządzania miastem. W ostatnich latach Tychy były gospodarzem wielu sportowych imprez o międzynarodowej randze. Najważniejszą z nich było UEFA EURO U-21 Polska 2017 w piłce nożnej. Na nowym Stadionie Miejskim odbywały się także spotkania piłkarskiej reprezentacji kobiet, a na tafli tyskiego lodowiska rozgrywano turnieje Pucharu Kontynentalnego w hokeju. Aktualnie w Tychach trwają Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie U-20, podczas których zawodnicy z sześciu krajów walczą o awans na zaplecze hokejowej elity.
– Ubiegłoroczne Młodzieżowe Mistrzostwa Europy rozgrywane m.in. w Tychach okazały się wielkim sukcesem pod względem sportowym – kibice mogli obejrzeć świetne występy piłkarzy i przeżywać wspaniałe emocje – oraz, z czego jestem niezwykle dumny, także pod względem organizacyjnym. Pokazaliśmy, że miasto Tychy jest gotowe na organizację imprez najwyższej rangi. Sukces ten nie byłby jednak możliwy bez zaangażowania całego sztabu wolontariuszy. Ich pomoc była nieoceniona, dlatego liczę na ich wsparcie także podczas organizacji przyszłorocznego mundialu – mówi prezydent miasta Andrzej Dziuba.
FOTO: Archiwum prywatne
Wolontariat podczas Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019 daje możliwość uczestnictwa w organizacji międzynarodowej imprezy sportowej. To okazja do wykorzystania, doskonalenia lub nabywania cennych doświadczeń. Możliwość realizacji zadań w jednym z bardzo wielu obszarów, m.in. obsługi strefy VIP, kontaktu z mediami, transporcie czy logistyce. Zapewne większość zakwalifikowanych wolontariuszy przyjedzie do Tychów z pełnym bagażem doświadczeń zebranych na wcześniejszych imprezach, ale ci, którzy go nie mają, też nie muszą się obawiać. Swoim doświadczeniem będzie ich wspierał Piotr Solik – Koordynator Wolontariatu Miasta Gospodarza Tychy.
Piotr jest absolwentem politologii na Uniwersytecie Śląskim. Na co dzień pracuje w Urzędzie Miasta w Tychach. W 2016 roku pełnił funkcję pełnomocnika Prezydenta Miasta Tychy do spraw organizacji Światowych Dni Młodzieży. Doświadczenie w pracy z wolontariuszami zdobywał m.in. koordynując działania podczas Finału Tygodnia Misyjnego w Tychach oraz podczas Mistrzostw Europy UEFA EURO U-21. Prywatnie jest amatorem gotowania i fanem sportu – zwłaszcza piłki nożnej i hokeja na lodzie.
– Współorganizacja tak dużego przedsięwzięcia, jak Mistrzostwa Świata FIFA U-20 Polska 2019, wymaga ogromnego wysiłku i zaangażowania. Każdy wolontariusz jest niezwykle ważną i istotną częścią tego projektu. To właśnie w dużej mierze od sztabu wolontariuszy zależy jego końcowe powodzenie. Wolontariat to jednak nie tylko odpowiedzialność czy mierzenie się z nietypowymi sytuacjami. To także zdobywanie doświadczenia, kontakt z ludźmi czy nawiązywanie nowych przyjaźni. To przygoda, którą bez wątpienia warto przeżyć. Przeżyjcie ją razem z nami, tu w Tychach – zaprasza Piotrek.
FOTO: Karolina Gwiszcz
Jeśli uda wam się pomyślnie przejść rekrutację na stanowisko Wolontariusza Informacyjnego, z pewnością spotkacie Michaliną Skwarę. 24-letnia mieszkanka Gliwic koordynowała pracę wolontariuszy medialnych podczas ubiegłorocznego młodzieżowego EURO i została poproszona o pomoc także przy okazji MŚ.
– Bardzo dobrze wspominam tamten turniej i już nie mogę się doczekać kolejnego. Od stycznia będę prowadziła rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami. Jeszcze jest trochę czasu na składanie wniosków w Internecie, do czego gorąco namawiam. Praca przy tak dużym przedsięwzięciu daje doświadczenie, a jednocześnie wolontariusz nie jest obarczony tak dużą odpowiedzialnością, jak pracownicy organizatora. Jest to również okazja do poznania innych wolontariuszy, a czasem sławnych osób – mówi Michalina, która w ubiegłym roku miała okazję poznać bramkarza reprezentacji Włoch i AC Milan Gianluigiego Donnarummę.
– To była dość zabawna sytuacja. Dziennikarze z Włoch kręcili jakiś reportaż, a ja towarzyszyłam im, pilnując, żeby nie wchodzili na płytę boiska. Tymczasem po murawie chodził sobie jakiś pan, rozkładał pachołki i do mnie zagadywał. Gdy wróciłam do swojego pokoju, koledzy przybiegli i dopytywali, czy wiem, z kim rozmawiałam. Okazało się, że to był właśnie słynny Donnarumma, o czym niestety nie miałam pojęcia – śmieje się nasza rozmówczyni.
Co zrobić, żeby wziąć udział w organizowanym przez PZPN Programie Wolontariatu? Wystarczy założyć konto na platformie internetowej dostępnej pod adresem www.laczynaspilka.pl/wolontariat, uzupełnić profil niezbędnymi danymi osobowymi, określić stopień znajomości języków obcych, wgrać swoje zdjęcie, zaznaczyć stosowne zgody i gotowe – można już przesyłać aplikację. Po kliknięciu przycisku rekrutacji dla miasta Tychy zobaczycie podstronę ze szczegółowymi informacjami, terminami oraz stanowiskami, na które można kandydować. Jeszcze raz przypominamy, że internetowa rejestracja jest otwarta do końca tego roku, czyli do 31 grudnia 2018. Następnie wybrane osoby zostaną zaproszone na rozmowy rekrutacyjne, a ostatecznie wyniki rekrutacji poznamy w lutym 2019.
– Nie tylko piłkarze swoją grą na boisku, czy kibice na trybunach, ale także właśnie wy przez swoje zaangażowanie możecie sprawić, że będzie to wyjątkowy mundial. Gorąco zachęcam do udziału w wolontariacie, dzięki któremu będziecie mogli poczuć wyjątkową atmosferę turnieju z zupełnie innej strony. Zobaczycie od środka, jak wygląda organizacja imprezy pod egidą Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej, a także zdobędziecie cenne życiowe doświadczenie. Napiszcie razem z nami historię mundialu! – zaprasza ponownie prezydent Andrzej Dziuba.
Karol Kulpa