Aktualności
Zostań Korespondentem Piłka dla Wszystkich!
W połowie lipca wstępnie informowaliśmy Was o nowej formie wolontariatu stałego Programu Wolontariatu PZPN, jaką jest Korespondent Piłka dla Wszystkich. Na czym będzie polegało zaangażowanie chętnych? Jakich osób poszukujemy? Tego dowiecie się z poniższego artykułu.
W ramach nowego wolontariatu stałego poszukujemy zarówno osób, które potrafią napisać ciekawe teksty o wydarzeniach piłkarskich z regionów (Korespondenci), jak i takich, które będą wyszukiwały informacji o meczach czy imprezach wartych zainteresowania i opisania lub sfilmowania (Researcherzy).
– Mówiąc wprost – szukamy ludzi, których wynik lokalnego klubu A-Klasy interesuje bardziej, niż wysokość kontraktu Neymara. Osób, które czują klimat sobotniego czy niedzielnego meczu, z umownym piwkiem i kiełbaską w ręku. Pasjonatów interesujących się tym, co dzieje się wokół klubów, i umiejących dotrzeć do ciekawych historii – mówi Damian Witkowski z Departamentu Grassroots PZPN, Koordynator Programu Wolontariatu.
– Kandydaci muszą mieć również pewną wiedzę piłkarską. W klubach niższego szczebla często występują piłkarze, mający za sobą bogatą przeszłość, nawet reprezentacyjną. Zdarzają się też czynni zawodnicy, którzy lubią sobie „pokopać” ze znajomymi w B-Klasie. To są rzeczy, które ciężko będzie wychwycić osobie niezainteresowanej futbolem – dodaje.
Rekrutacja chętnych jest już otwarta i potrwa do końca września. Wtedy kandydaci na stanowisko Korespondenta otrzymają do wykonania zadanie, polegające na przesłaniu krótkiego tekstu, będącego próbką ich umiejętności. – Już sam formularz rekrutacyjny może nam wiele powiedzieć o kandydatach, gdyż trzeba w nim napisać krótki tekst o sobie, co da nam pewien obraz umiejętności i stylu pisania danej osoby. Można więc powiedzieć, że przesłanie tekstu o tematyce piłkarskiej jest drugim etapem kwalifikacji – wyjaśnia Damian.
W październiku zakwalifikowane osoby zostaną zaproszone do Warszawy na spotkanie organizacyjne. Dowiedzą się na nim jakiego rodzaju tekstów będzie się od nich oczekiwać i co powinno się w nich znajdować.
– Podobne spotkania będziemy organizować regularnie – co miesiąc lub dwa, aby na bieżąco podsumowywać naszą współpracę, wprowadzać niezbędne korekty i dawać wskazówki wolontariuszom. Będzie to więc forma wolontariatu kompetencyjnego, dająca uczestnikom okazję do nauczenia się czegoś od doświadczonych redaktorów PZPN. Myślę, że powinno być to atrakcyjne szczególnie dla osób, które chcą rozpocząć przygodę z dziennikarstwem sportowym, rozwijać się i doskonalić swój warsztat – nie ma wątpliwości Koordynator Programu Wolontariatu PZPN.
Do pilotażowej wersji programu zaproszonych zostanie sześć osób. To właśnie one będą przecierać szlaki dla ewentualnych kolejnych chętnych. Skąd właśnie taka liczba?
– Stawiamy na jakość, nie na ilość. To jest pilotaż. Chcemy zobaczyć, jak będzie nam się układać współpraca, na co stać zarówno nas, jak i wspierających nas wolontariuszy, dlatego grupa nie może być za duża. Osoby piszące zaczną pracę w obrębie swojego województwa, ale jest możliwość, że będziemy je wysyłać na ciekawsze imprezy z innych regionów – podkreśla nasz rozmówca.
– Zapraszamy też wszystkich, którzy lubią robić zdjęcia z imprez sportowych i chcieliby zacząć je gdzieś publikować. Może to być dla nich początek drogi do pracy fotoreportera w przyszłości. Te osoby będą rekrutowane poza wspomnianą grupą sześciu Korespondentów/Researcherów – kończy Damian.
Aplikacje można składać tradycyjnie poprzez platformę internetową dostępną pod adresem www.wolontariat.laczynaspilka.pl. Po założeniu konta należy uzupełnić profil niezbędnymi danymi osobowymi, określić stopień znajomości języków obcych, wgrać swoje zdjęcie, zaznaczyć stosowne zgody i gotowe – można brać udział w trwających rekrutacjach, do czego gorąco zachęcamy!