Aktualności
Zgłoszenia z Zimbabwe i od 91-latka, czyli podsumowanie rekrutacji online wolontariuszy MŚ
Pierwszy etap polegał na założeniu konta w elektronicznym systemie rekrutacyjnym, a następnie wypełnieniu i przesłaniu elektronicznego wniosku, w którym należało zamieścić ogólne informacje o sobie oraz o wolontariackim doświadczeniu i posiadanych umiejętnościach. Miło nam poinformować, że takich wniosków otrzymaliśmy aż 1818 od 1683 wolontariuszy. Różnicę w tych liczbach uzasadnia fakt, że każdy ochotnik mógł złożyć swoją aplikację do kilku miast.
Wolontariat młodością stoi – młodością w każdym wieku! Aż 61 proc. wniosków wypełniły osoby w wieku 18–24 lata, a 35 proc. osoby w wieku 25–44 lata, co daje łącznie 96 proc. zgłoszeń. Pozostałe 4 proc. to wolontariusze w wieku 45+, w tym jedna osoba mająca 91 lat! Jej przykład pokazuje najlepiej, że na pomaganie nigdy nie jest za późno. „Rywalizację” płci nieznacznie na swoją korzyść rozstrzygnęli panowie, wysyłając 51 proc. zgłoszeń, przy 49 proc. aplikacji pań.
Najpopularniejszym Miastem Gospodarzem okazała się Łódź, do której wysłano 439 wniosków. Trudno się dziwić, gdyż to właśnie tam odbędzie się mecz otwarcia oraz finał Mistrzostw. Tuż za Łodzią uplasowały się Tychy z wynikiem 356 aplikacji, a na trzecim miejscu znalazł się Lublin, który został zaznaczony w 304 wnioskach.
63 proc. zgłoszeń nadesłały osoby spoza Miast Gospodarzy, w tym również z zagranicy, m.in. z Brazylii, Indonezji, Portugalii, Ekwadoru, Turcji, Azerbejdżanu, Rosji, Wielkiej Brytanii, czy oddalonego o aż 12 964 km od Polski Zimbabwe. Jesteśmy przekonani, że miejscowi wolontariusze, którzy zakwalifikują się do Programu Wolontariatu PZPN przy organizacji Mistrzostw Świata, w wolnym czasie z miłą chęcią pomogą przyjezdnym odkrywać uroki swoich pięknych miast.
We wniosku rekrutacyjnym aplikujący zaznaczali również obszar, w którym chcieliby pomagać, a także wskazywali posiadane umiejętności i kwalifikacje. Największą popularnością cieszyły się Biuro Prasowe, Biuro Organizatora oraz Kontrola Dopingowa, a najpopularniejszym językiem obcym, zgodnie z oczekiwaniami, okazał się angielski, którego znajomość zadeklarowało 92 proc. wolontariuszy. Wyprzedził on język niemiecki (58 proc.) oraz hiszpański (22 proc.). Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że wśród kandydatów znalazły się osoby, władające w stopniu komunikatywnym językami: włoskim, portugalskim, rosyjskim, ukraińskim, fińskim, czeskim, słowackim, a nawet chińskim, arabskim, łacińskim oraz migowym!
Jeśli podczas Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019, któryś w ochotników zapomni imienia koleżanki lub kolegi z wolontariatu, najbardziej prawdopodobnym, trafnym strzałem będzie użycie imienia Mateusz lub Anna. To właśnie od osób o tych imionach otrzymaliśmy najwięcej zgłoszeń. Wśród kandydatów mamy również 111 wegan i wegetarian, a aż 73 proc. aplikujących może pochwalić się posiadaniem prawa jazdy kategorii B.
Wszystkim jeszcze raz bardzo dziękujemy za zgłoszenie chęci udziału w Programie Wolontariatu PZPN przy Mistrzostwach Świata FIFA U-20 Polska 2019. Wniosków napłynęło bardzo dużo, dlatego już na początku roku musieliśmy dokonać ich wstępnej selekcji. Tym, którzy uczestniczą w drugim etapie rekrutacji, nieustająco życzymy powodzenia. Osoby, które nie otrzymały zaproszenia na rozmowy rekrutacyjne zapraszamy do udziału w innych naszych wolontariatach, o których informujemy na bieżąco w zakładce Wolontariat na stronie LaczyNasPilka.pl oraz w naszych kanałach w mediach społecznościowych.
Karol Kulpa