Aktualności

Z Czechami na zakończenie wolontariackiego roku

Wolontariat22.11.2018 
Niemal 35 tysięcy kibiców pojawiło się w czwartek na stadionie Energa Gdańsk, żeby dopingować reprezentację Polski w meczu z Czechami (0:1), ostatnim w tym roku w roli gospodarza. Wśród nich nie mogło zabraknąć Wolontariuszy PZPN, którzy wsparli organizację wydarzenia. Następna taka okazja nadarzy się dopiero w przyszłym roku.

Nasi wolontariusze tradycyjnie znakomicie wywiązali się ze swoich zadań, pomagając w sprawnym przebiegu imprezy. Jako pierwsi, już dzień przed meczem, pracę na stadionie rozpoczęli wolontariusze z Biura Prasowego, pomagający m.in. w organizacji przedmeczowych konferencji. W dniu meczu dołączyli do nich wolontariusze od oprawy i ceremonii meczowej, dziecięcej eskorty, wsparcia osób z niepełnosprawnością, wolontariusze informacyjni oraz Patryk Grzelak – 27-latek z Legionowa, któremu przydzielona została funkcja asystenta spikera/reżysera widowiska.

– Mecz spędziłem na koronie stadionu w reżyserce. Moim głównym zadaniem było asystowanie pracującym tam osobom. Mniej więcej półtorej godziny przed meczem zszedłem do Centrum Prasowego po składy meczowe. Dwa egzemplarze dostarczyłem spikerowi, działającemu z poziomu murawy, resztę zaniosłem do reżyserki. Musiałem zweryfikować czy zgadzają się z tym, co zostało wprowadzone do wyświetlenia na telebimie. Natomiast już w trakcie meczu służyłem jako dodatkowa para oczu. Wspólnie patrzyliśmy, kto dostał żółtą kartkę, kto strzelił bramkę, kto asystował… – dodaje 27-letni wolontariusz.

FOTO: Archiwum prywatne

Również 27 lat ma Jolanta Bielicka – wolontariuszka urodzona w Cieszeniu niedaleko Gdańska. Jolanta zadebiutowała na meczu reprezentacji Polski niemal dokładnie rok temu, gdy rywalem biało-czerwonych był Meksyk. Wówczas pomagała przy dziecięcej eskorcie. Tym razem pracowała w punkcie odbioru dokumentów.

– Wolontariat mogę ocenić wyłącznie pozytywnie. To zawsze jest jakieś nowe doświadczenie. Wydawałam dokumenty, dodatkowe bilety i akredytacje. Moje stanowisko odwiedziło wielu skautów z różnych klubów, co było okazją do podszkolenia się językowo. Szkoda trochę przegranej, ale sam mecz dobrze się oglądało. Ja po prostu lubię być na meczach, ogólnie wszędzie tam, gdzie coś się dzieje – mówi Jolanta.

Mecz z Czechami był kolejnym wydarzeniem, przy którym wolontariusze otrzymali w swoich pakietach ABC Wolontariusza – kieszonkowy podręcznik zawierający najważniejsze informacje, niezbędne dla wszystkich, którzy chcą wspierać imprezy organizowane przez PZPN. – Przejrzałem ABC i jest to na pewno bardzo przydatna rzecz. Brakowało wcześniej czegoś takiego – przekonuje Patryk.

Działania wolontariuszy zakończyły się wraz z pomeczowymi konferencjami. To był ostatni mecz reprezentacji Polski na własnym stadionie w tym roku. Na kolejne będziemy musieli poczekać kilka miesięcy. Wciąż trwa natomiast rekrutacja do Programu Wolontariatu przyszłorocznych Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019. Wszystkim, którzy chcieliby wesprzeć organizację tak dużej imprezy przypominamy, że elektroniczna rejestracja wniosków będzie otwarta do 31 grudnia.

– Ja już złożyłam wniosek do Gdyni – mówi Jolanta. – Mam nadzieję, że uda mi się zakwalifikować. Pomagałam przy UEFA EURO U-21 Polska 2017 i bardzo mi się podobało. Tak długi wolontariat to okazja do poznania bardzo wielu osób – dodaje. Z kolei Patryk wciąż ma dylemat, bo chciałby wziąć udział zarówno w Mundialu, jak i w Finale Ligi Mistrzów. – A daty się pokrywają. Zastanawiam się, co zrobić, ale zapewne złożę oba wnioski i poczekam na wyniki. Martwić będę się, gdy obie rekrutacje przejdę pozytywnie, bo bardzo nie lubię z czegoś rezygnować – przyznaje 27-latek z Legionowa, który już nie raz miał okazję, aby zasmakować międzynarodowego wolontariatu.

– Zaczęło się od finału Ligi Europy na Stadionie Narodowym, pomagałem również na młodzieżowym EURO w Gdyni. Wisienką na torcie były jednak finały UEFA EURO 2016 we Francji. Z ramienia PZPN byłem wolontariuszem Centrum Prasowego w ośrodku reprezentacji w La Baule. To było coś niesamowitego, czułem się wtedy jak członek tego zespołu. Wynik też był fantastyczny, więc wspomnienia są bardzo miłe i nikt mi ich nie odbierze – opowiada Patryk.

Rekrutacja do Programu Wolontariatu Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019 jest prowadzona oddzielnie dla każdego z sześciu Miast Gospodarzy: Bielska-Białej, Bydgoszczy, Gdyni, Lublina, Łodzi i Tychów. Po elektronicznej rejestracji wniosków nastąpi etap rozmów rekrutacyjnych. Ostateczne wyniki zostaną ogłoszone 28 lutego 2019 roku.

Wnioski można składać poprzez oficjalną stronę wolontariatu Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019 www.laczynaspilka.pl/wolontariat . Tam również znajdziecie więcej szczegółowych informacji, w tym harmonogram programu, opisy stanowisk wolontariuszy wraz z zakresem wykonywanych zadań oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.


Karol Kulpa

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności