Aktualności
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o wolontariacie
FAQ
A. Rekrutacja
Kto może zostać wolontariuszem?
Wolontariuszem może zostać każda chętna osoba, która najpóźniej w dniu rozpoczęcia szkoleń ukończyła rok życia określony w formularzu rekrutacyjnym. Zapraszamy do współpracy każdego, kto dysponuje odpowiednią ilością wolnego czasu.
Jestem osobą z niepełnosprawnościami. Czy również mogę wziąć udział w wolontariacie?
Oczywiście, że TAK! Jeśli chcesz nam pomóc i zaangażować się w jeden z projektów, zrobimy wszystko, by znaleźć dla Ciebie zadanie.
W jaki sposób mogę zostać wolontariuszem?
Przede wszystkim załóż konto w dedykowanym systemie wolontariatu, dostępnym pod adresem www.wolontariat.laczynaspilka.pl. Następnie przejdź do edycji profilu i uzupełnij wszystkie wymagane dane. Teraz możesz wybrać interesujący Cię projekt i wysłać swoje zgłoszenie. Zachęcamy Cię również do założenia konta na stronie www.laczynaspilka.pl i zapisania się do newslettera, dzięki któremu będziesz na bieżąco ze wszystkimi informacjami związanymi z wolontariatem.
Zgłosiłem się na wolontariat. Co dalej?
Jeśli uzupełniłeś wszystkie dane, Twoje zgłoszenie będzie widniało w systemie pod statusem: „Zgłoszony”. To oznacza, że koordynator wolontariatu dokonuje weryfikacji zgłoszenia oraz ocenia jego zawartość merytoryczną (m.in. doświadczenie wolontariackie, informacje o osobie). W niektórych przypadkach koordynator może cię zaprosić na rozmowę rekrutacyjną lub skontaktować się z Tobą telefonicznie.
O zmianie statusu rekrutacji zostaniesz powiadomiony drogą mailową, nie później niż w ciągu 7 dni od daty zakończenia zbierania zgłoszeń. Terminy kolejnych etapów rekrutacji dostępne są w ogłoszeniu.
Nie mieszkam w Polsce lub nie jestem obywatelem polskim. Czy mogę zostać wolontariuszem?
Tak, osoby mieszkające poza granicami Polski mogą zostać wolontariuszami. Zaznaczamy jednak, że zakwaterowanie w trakcie wykonywania zadań wolontariackich pozostaje po stronie wolontariusza. Jeśli zaś jesteś obywatelem innego kraju i nie posiadasz numeru PESEL, przez co nie możesz zarejestrować się w systemie, skontaktuj się z koordynatorem wolontariatu dostępnym pod adresem e-mail: wolontariat@pzpn.pl
W przeszłości pełniłem już funkcję wolontariusza przy projektach PZPN/UEFA. Czy muszę ponownie zarejestrować się w systemie?
System wolontariatu PZPN jest nowym narzędziem rekrutacji wolontariuszy, dlatego swoje konto muszą założyć w nim także osoby, które już z nami współpracowały. Rejestracja jest jednorazowa i pozwoli Ci na aplikowanie do programu wolontariatu w ramach wszystkich projektów prowadzonych przez PZPN.
Kiedy mogę się spodziewać odpowiedzi na moje zgłoszenie? Czy w sytuacji, gdy nie zostanę zakwalifikowany na dany projekt, również dostanę taką informację?
Aktualny status rekrutacji jest widoczny po zalogowaniu się w systemie na Twoje konto wolontariusza. Co więcej, o każdej zmianie statusu poinformujemy Cię dodatkowo drogą mailową. Statusy aktualizowane są w okresie maksymalnie 7 dni od momentu zakończenia etapu przyjmowania zgłoszeń.
W ogłoszeniu dostępne były różne obszary działań. Mnie zakwalifikowano na inne stanowisko niż to, na które aplikowałam/aplikowałem. Co to znaczy?
W wielu obszarach projektu liczba dostępnych miejsc jest ograniczona. I choć chcielibyśmy wszystkich chętnych zakwalifikować do tych zadań, które interesują ich najbardziej, nie zawsze jest to możliwe. Jeśli przydzielone przez koordynatora stanowisko nie spełnia Twoich oczekiwań, skontaktuj się z nim w tej sprawie.
B. Szkolenia
Czy przewidziane są szkolenia dla wolontariuszy?
Tak, przed rozpoczęciem działań w ramach danego projektu przewidziane jest szkolenie wprowadzające do zadań. Terminy szkoleń znajdziesz w treści ogłoszenia rekrutacyjnego. Część szkoleń może się odbyć za pośrednictwem platformy e-learningowej.
Czy otrzymam zaświadczenie o odbytym szkoleniu?
Nie jest to wykluczone, jednak zaznaczamy, że nie wszystkie szkolenia przygotowujące do zadań będą zakończone wydaniem certyfikatu.
Gdzie będą odbywać się szkolenia?
W większości przypadków szkolenia będą odbywać się na obiekcie, na którym realizowany jest dany projekt, lub w siedzibie PZPN. Informację o dokładnej lokalizacji każdego szkolenia przekaże Ci Koordynator Wolontariatu.
C. Gratyfikacja
Czy jako wolontariusz zostanę ubezpieczony?
Tak, każdy wolontariusz, który podpisze z nami porozumienie, zostanie objęty ubezpieczeniem od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków. Jednocześnie podkreślamy, że każdy przypadek uszczerbku na zdrowiu w trakcie wykonywania zadań wolontariusza w ramach danego projektu powinien być niezwłocznie zgłoszony do Koordynatora Wolontariatu.
Czy po ukończonym wolontariacie otrzymam certyfikat?
Tak, każdy wolontariusz po zakończeniu projektu otrzyma certyfikat poświadczający udział w wolontariacie. Certyfikat będzie dostępny do pobrania w wersji elektronicznej na Twoim koncie w systemie wolontariatu.
Czy wolontariuszowi przysługuje strój?
Zachęcamy, by dokładnie zapoznać się z treścią ogłoszenia rekrutacyjnego. W nim znajdziesz wszelkie informacje o tym, jakie wyposażenie przewidzieliśmy dla wolontariusza wykonującego zadania w danym obszarze.
Czy w trakcie wolontariatu przysługuje mi posiłek?
W centrach wolontariatu oraz w pomieszczeniach socjalnych każdy wolontariusz ma nieograniczony dostęp do kawy, herbaty, wody oraz drobnych przekąsek. Części wolontariuszy, w zależności od czasu ich pracy, może przysługiwać również ciepły posiłek.
Czy jako wolontariusz będę mógł obejrzeć wydarzenie, na którym pracuję, np. mecz?
W większości przypadków w trakcie trwania wydarzenia wolontariusze wypełniają swoje zadania, a to wyklucza np. oglądanie meczu. Niemniej jednak w miarę możliwości operacyjnych będziemy dążyć do tego, aby każdy wolontariusz mógł zobaczyć przynajmniej fragment danego wydarzenia.
D. Inne
Jakie zadania będę wykonywał jako wolontariusz?
Zakres zadań wolontariuszy w ramach danego projektu opisany jest w ogłoszeniu rekrutacyjnym. W większości przypadków dajemy możliwość aplikowania na wybrane stanowisko, zgodne z obszarem zainteresowań kandydata. Jeśli masz wątpliwości co do swoich potencjalnych zadań, zawsze możesz zadać dodatkowe wysyłając e-mail na adres wolontariat@pzpn.pl lub pisząc wiadomość do koordynatora poprzez system wolontariatu.
Jaką dużą dyspozycyjność muszę wykazać, aby zostać wolontariuszem?
Zachęcamy, by dokładnie zapoznać się z ogłoszeniem rekrutacyjnym zawierającym harmonogram wydarzenia oraz informację o wymaganej dyspozycyjności. W przypadku wolontariatów długoterminowych swoją dyspozycyjność będziesz mogła/mógł określić podczas rozmowy kwalifikacyjne z koordynatorem. Dążymy do tego, by grafiki dyżurów zawsze były elastyczne i dopasowane do Twoich możliwości czasowych.
Czy biorąc udział w programie wolontariatu mogę zaliczyć praktykę zawodową?
Jeśli Twój opiekun praktyk wyrazi zgodę, by praktyki zostały zaliczone w ten sposób, dysponujemy wszelkimi instrumentami, by Ci to umożliwić.
-
20170915_PZPN_zgoda rodzica_wolontariat-1.pdf (678.08 kB)POBIERZ