Aktualności
Wolontariusze, będzie co robić!
Do końca elektronicznej rekrutacji do Programu Wolontariatu PZPN na Mistrzostwa Świata FIFA U-20 Polska 2019 pozostało już tylko 20 dni. Jeśli jeszcze nie złożyliście aplikacji, być może stoicie przed dylematem, które obszary turniejowe chcielibyście wesprzeć? Jeśli tak, mamy nadzieję, że poniższy artykuł pomoże Wam w podjęciu odpowiedniej decyzji.
Jednym z głównych zadań wolontariuszy wspierających przyszłoroczny młodzieżowy mundial, będzie obsługa kibiców. Goście z całego świata z pewnością będą zadawać wiele pytań dotyczących samego wydarzenia, topografii stadionu, wartych odwiedzenia miejsc w danym mieście czy też transportu publicznego. Aby móc udzielić odpowiedzi na takowe, wolontariusze muszą być odpowiednio przeszkoleni, a ponadto otwarci, komunikatywni i z bardzo dobrą znajomością języka angielskiego. Szczegółowe zadania zależeć będą od obszaru, który dany wolontariusz będzie wspierał.
Większość wolontariuszy będzie zlokalizowana na stadionie. Wśród ich zadań wyróżnić można wsparcie osób z niepełnosprawnościami, czyli pomoc w zajęciu przez nie miejsc o ułatwionym dostępie, udzielanie informacji o Turnieju, pomaganie kibicom w znalezieniu swoich sektorów/miejsc na trybunach, a także odpowiadanie na pytania dotyczące transportu publicznego wokół stadionu. Z kolei wolontariusze pracujący przy stadionowych kołowrotach wesprą fanów w sprawnym dostaniu się na obiekt, m.in. poprzez pomoc w skanowaniu biletów i zarządzaniu kolejkami do kołowrotów, jeśli będzie taka potrzeba.
Drugą grupą wolontariuszy jest wsparcie obszaru transportu. Osoby z dużym doświadczeniem za kierownicą, znajomością topografii miasta i umiejętnością planowania trasy tak, aby wszędzie dojechać na czas, mogą pomagać jako kierowcy. Inni będą wspierać organizatorów w Punktach Powitalnych oraz Punktach Transportowych zlokalizowanych na lotniskach, dworcach i w hotelach. To właśnie u nich turniejowi goście znajdą wszelkie informacje dotyczące przyjazdów, odjazdów czy zakwaterowania.
Operacje Stadionowe – to kolejny z obszarów działań naszych wolontariuszy. Część z nich będzie obsługiwała gości VIP, pomagając w zajęciu odpowiedniego miejsca i dostarczając wszelkich informacji. Pomogą oni również w przygotowaniu Punktów Powitalnych wokół obszaru VIP, czy odpowiednim udekorowaniu obszaru dla gości. Wolontariusze wspierający Biuro Organizatora skopiują niezbędne dokumenty, pomogą w sprawnym przekazywaniu informacji, zadbają o uzupełnianie kończących się materiałów biurowych oraz wesprą działanie stadionowych recepcji w godzinach szczytu.
Niezwykle istotnym obszarem działań turniejowych, który będzie wymagał zaangażowania wolontariuszy, jest obszar mediów. Wolontariusze pomogą w przygotowaniu konferencji prasowych, będą wspierać pracę dziennikarzy z całego świata np. poprzez dostarczanie oficjalnych składów czy też zaopatrywanie fotografów w odpowiednie kamizelki. Innymi zadaniami będą przykładowo odpowiednie przygotowanie i oznaczenie trybun medialnych, asystowanie dziennikarzom w zajmowaniu odpowiednich miejsc czy też kierowanie fotografów do ich stref wokół boiska.
Mistrzostwa Świata FIFA U-20 Polska 2019 wspierane będą także przez wielu sponsorów z kraju i całego świata – globalne marki, na rzecz których zrealizowane zostaną określone świadczenia, począwszy od brandingu obiektu, przez kwestie stoisk sponsorskich, aż po zadbanie o obsługę przedstawicieli sponsorów oraz ich gości. Takie zadania czekać będą na wolontariuszy w obszarze marketingu. Z kolei osoby lubiące kontakt z najmłodszymi znakomicie odnajdą się w roli opiekunów dzieci i młodzieży, biorących udział w dziecięcej eskorcie zawodników, niesieniu piłki meczowej oraz rozkładaniu i składaniu flag narodowych.
Logistyka to obszar, w którym będzie można się wykazać m.in. poprzez pomoc w magazynach składających i wydających wszelkiego rodzaju materiały drukowane, gadżety czy uniformy. Bezpieczeństwo na stadionie można będzie wesprzeć m.in. poprzez sprawdzanie listy obecności stewardów albo sprawowanie kontroli nad wydawaniem odpowiednich kamizelek. Wolontariusze z Centrum Wolontariatu, podobnie jak ci z Centrum Akredytacji, zadbają o wszystko, co będzie związane ze sprawnym funkcjonowaniem tych dwóch obszarów, a osoby pracujące w kontroli dopingowej udzielą niezbędnego wsparcia zespołom kontrolerów medycznych.
A może widzicie siebie we wszystkich tych obszarach i jesteście gotowi na największe wyzwania? Aplikujcie na stanowisko Asa (ACE), zwanego często „Wszechogarniaczem”. Jeśli któryś z obszarów będzie wymagał specjalnego wsparcia, otrzyma je właśnie od naszych Asów.
Mamy nadzieję, że powyższym artykułem pomogliśmy Wam w podjęciu odpowiedniej decyzji. Pamiętajcie, że do końca elektronicznej rekrutacji pozostały już tylko trzy tygodnie: www.laczynaspilka.pl/wolontariat. Jeśli jeszcze nie złożyliście wniosku, gorąco Was do tego zachęcamy i mamy nadzieję zobaczyć się z Wam podczas styczniowych i lutowych rozmów, będących drugim, a zarazem decydującym etapem rekrutacji.
Karol Kulpa