Aktualności

Tak będą działać wolontariusze podczas Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019

Wolontariat05.03.2019 
W ubiegłym tygodniu mogliśmy podzielić się z Wami długo wyczekiwaną informacją o zakończeniu kilkumiesięcznego procesu rekrutacji do Programu Wolontariatu PZPN przy Mistrzostwach Świata FIFA U-20 Polska 2019. Dziś chcielibyśmy przypomnieć najważniejsze liczby dotyczące rekrutacji, a także przedstawić pokrótce zadania, które będą rozdzielane między wolontariuszy w poszczególnych obszarach działań.

Rekrutacja do Programu Wolontariatu PZPN przy Mistrzostwach Świata FIFA U-20 Polska 2019 była procesem długotrwałym, mającym na celu wybranie osób, które zagwarantują organizacyjne wsparcie turnieju na najwyższym, światowym poziomie. W pierwszym etapie rekrutacji zarejestrowaliśmy w naszym systemie aż 1800 zgłoszeń od ponad 1600 kandydatów wykazujących niesamowitą chęć do działania, pasję i pozytywne nastawienie.

Ograniczona liczba miejsc w Programie wymusiła na nas dokonanie wstępnej selekcji osób, które otrzymały szansę zaprezentowania się na żywo podczas etapu rozmów rekrutacyjnych prowadzonych przez Liderów. Wynikiem tych rozmów były rekomendacje pisemne, na podstawie których Lokalni Koordynatorzy Wolontariatu podejmowali ostateczne decyzje. Do pomocy w Mistrzostwach Świata przyjęliśmy grupę około 1000 osób, które zaangażujemy w turniejowe działania.

Obszary działania wolontariuszy

W trakcie młodzieżowego mundialu wolontariusze wesprą 13 obszarów, w których przydzielone zostaną im różne zadania. W obszarze Obsługi Kibica będą to m.in. pomoc w skanowaniu biletów i przechodzeniu przez kołowroty, asystowanie osobom niepełnosprawnym, ogólne udzielanie informacji czy też pomoc w Biurze Ticketingu i Punkcie Odbioru Biletów. Wolontariusze z Obszaru Transportu staną za hotelowymi i lotniskowymi Transport Deskami, zza których będą informować gości turnieju o możliwych sposobach dostania się w pożądane miejsce. Będą również pełnić funkcje kierowców.

fot. PZPN

Do zadań wolontariuszy Marketingu należeć będzie pomoc w codziennej pracy zatrudnionym w tym obszarze osobom, jak również wsparcie Youth Programme, czyli organizacji dziecięcej eskorty. Natomiast osoby zaangażowane do obszaru TV/Media pomogą w organizacji pracy dziennikarzy, asystując im i udzielając informacji na trybunie dla mediów, płycie boiska, w strefie foto czy też w mixed zonie.

Wydawanie gościom turnieju odpowiednich przepustek będzie należało do zadań osób zaangażowanych w działanie obszaru Biura Akredytacji. Wolontariusze z obszaru Operacji Meczowych pomogą w przygotowaniu i przebiegu przedmeczowych ceremonii oraz będą asystować osobom odpowiadającym za nowe technologie (np. VAR), a osoby wspierające obszar Kontroli Dopingowej zaopiekują się piłkarzami wybranymi do badania.

Jeżeli przyjdzie Ci pracować w obszarze Biura Organizatora, będziesz asystować Venue Managerowi w całej gamie różnych zadań, które leżą w jego obowiązkach, a których wymienienie wypełniłoby wiele kolejnych akapitów. Wspierając obszar Strefy Biznes i VIP staniesz za hotelowym lub stadionowym Welcome Deskiem dla specjalnych gości turnieju, lub będziesz im asystować i udzielać niezbędnych informacji.

fot. PZPN

W sprawnej organizacji wszelkich działań odbywających się na boiskach treningowych pomogą wolontariusze przydzieleni do obszaru Boisk Treningowych, z kolei Logistyka to obszar, w którym będzie można się wykazać m.in. poprzez pomoc w magazynach składających i wydających wszelkiego rodzaju materiały drukowane, gadżety czy uniformy. Wolontariusze z obszaru Bezpieczeństwa będą przede wszystkim pełnić funkcje informacyjne na zewnątrz stadionu - kierując kibiców do właściwych bram. Jako tłumacze, będą również wspomagać przedstawicieli Zespołu Bezpieczeństwa z ramienia FIFA. W tym obszarze znajdą się również stanowiska asystenta Managera ds. Bezpieczeństwa, a także wsparcia stadionowych depozytów.

Ostatnim z obszarów jest Centrum Wolontariatu. Tu wolontariusze dbać będą o to, aby ich koledzy i koleżanki w przerwach i po zakończeniu działań mieli zapewnione możliwie najlepsze warunki do relaksu i nabrania sił. Tu także na sygnał czekać będą nasze Asy, czyli osoby od zadań specjalnych, przydzielane wszędzie tam, gdzie zachodzi taka potrzeba.

Czas działania wolontariuszy

Mistrzostwa Świata FIFA U-20 Polska 2019 rozpoczną się 23 maja meczami w Łodzi, Lublinie, Gdyni i Bydgoszczy, do których dzień później dołączą Tychy oraz Bielsko-Biała. Najszybciej turniej zakończy się w Bydgoszczy, gdzie ostatni mecz zostanie rozegrany 4 czerwca. 7 czerwca z mundialem pożegnają się Tychy, dzień później Bielsko-Biała, a 11 czerwca odbędzie się ostatni mecz w Lublinie. 14 czerwca, meczem o 3. miejsce zakończymy Mistrzostwa w Gdyni, a wielki finał rozegrany zostanie 15 czerwca w Łodzi.

Podane daty nie są jednak terminami zaangażowania wolontariuszy w poszczególnych miastach. W każdym z nich działania turniejowe rozpoczną się jeszcze przed startem sportowej rywalizacji i trwać będą także po jej zakończeniu. Okres zaangażowania będzie się także różnić w zależności od wspieranego obszaru. Więcej informacji na ten tematu uzyskacie już niebawem.

Karol Kulpa

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności