Aktualności

Rozalia chce robić to, co kocha

Wolontariat14.12.2018 
Jako nastolatka marzyła o pracy kryminologa. Udział w kolejnych wolontariatach uświadomił jej jednak, że tym, co naprawdę chce w życiu robić, jest organizacja imprez masowych. Bazę do tego ma znakomitą. Pomimo młodego wieku, wolontariackim doświadczeniem mogłaby zawstydzić niejednego „wyjadacza”! Poznajcie Rozalię Konarzewską – 20-letnią wolontariuszkę, na co dzień studentkę Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego na kierunku Innowacyjność i Zarządzanie Sferą Publiczną oraz Prezydent Klubu Rotaract Bydgoszcz.

Swoją przygodę z wolontariatem Rozalia rozpoczęła już w szkole podstawowej od szkolnego koła Caritas oraz wspierania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jednak tak naprawdę wolontariackiego bakcyla złapała w 2015 roku. Wtedy po raz pierwszy wzięła udział w festiwalu filmowym CAMERIMAGE.

– Tam wszystko się zaczęło. Czułam, że jestem częścią czegoś naprawdę wielkiego i to dawało mi niesamowicie pozytywną energię. Już wcześniej wiedziałam, że drzemie we mnie potrzeba zaangażowania się w jakąś aktywność pozaszkolną. Wolontariaty okazały się idealną odpowiedzią na tę potrzebę, a także okazją do poznawania nowych ludzi, trenowania języków obcych i ogólnie zdobywania doświadczenia – mówi 20-letnia wolontariuszka.

Wspomniane przez Rozalię doświadczenie to coś, czego z pewnością nie można jej odmówić. Dość napisać, że w samym tylko 2017 roku była m.in. Team Leaderem wolontariuszy na Bydgoskim Biegu Niepodległości, sędzią na Ogólnopolskim Biegu na 10 km. Osób Niewidomych i Niedowidzących, Koordynatorem Wolontariatu na Fun Swimrun I Wodzie Bydgoskiej, wolontariuszką podczas Lekkoatletycznych Mistrzostw Europy U-23 czy Venue Assistant podczas UEFA EURO U-21 Polska 2017. Jej pasja i zaangażowanie sprawiły, że w 2018 roku została wybrana na stanowisko Prezydenta w Klubie Rotaract Bydgoszcz – międzynarodowej organizacji działającej na rzecz społeczności lokalnej i samorozwoju jej członków.

Fot. archiwum prywatne

– Faktycznie, na koncie mam już bardzo wiele imprez, ale trudno się dziwić, w końcu wolontariat wywrócił moje życie o 180 stopni! Od początku sprawiał mi tyle radości, że gdy przyszedł czas na wybór kierunku na uczelni, zrezygnowałam z ukochanej kryminologii, która siedziała mi w głowie od początku gimnazjum, i zdecydowałam się na Innowacyjność i Zarządzanie Sferą Publiczną ze specjalizacją Branding – mówi Rozalia. – Wiedziałam, że jeśli uda mi się pracować przy organizacji wydarzeń masowych, będę jednym ze szczęśliwców, którzy robią to, co kochają – dodaje.

Rozalia nie kryje faktu, że czas wyboru kierunku studiów przypadł na okres trwania UEFA EURO U-21 Polska 2017. – Właśnie to wydarzenie zadecydowało o drodze, którą obrałam. Absolutnie nie żałuję podjętej wówczas decyzji i już teraz cieszę się na udział w przyszłorocznych Mistrzostwach Świata FIFA U-20 Polska 2019, podczas których będę pracować jako jeden z dwóch Specjalistów ds. Floty Transportowej w Bydgoszczy. Mam również nadzieję, że uda mi się pomóc w rozmowach rekrutacyjnych z kandydatami – zdradza nasza rozmówczyni.

Zapytana o ulubione wydarzenie wolontariackie, studentka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przekonuje, że każda impreza daje jej coś wartościowego i na wszystkie czeka z takim samym utęsknieniem.

– Każdy wolontariat to garść miłych wspomnień oraz nowi przyjaciele – osoby, które rozumieją moją ekscytację, gdy opowiadam o kolejnych wydarzeniach, bo przeżywają je równie mocno. Nie chcę wyróżniać jednego wydarzenia, każde ma swoją specyfikę. Przykładowo na festiwalu filmowym spotykam bardzo inspirujące osoby, na zlocie kabrioletów Cabrio Poland w Poznaniu poszerzam swoją wiedzę z dziedziny motoryzacji, a wolontariat sportowy pomógł mi zrozumieć, co tak naprawdę chcę robić w życiu – przekonuje Rozalia, której największym wolontariackim marzeniem jest popularyzacja tej formy spędzania czasu.

– Chciałabym bardzo, aby więcej ludzi, w każdym wieku, nie tylko licealistów czy studentów, chciało się włączyć w akcje wolontariackie. Wolontariat potrafi dać naprawdę dużo, znakomicie przygotowuje do pracy zawodowej, pozwala wykształcić w sobie dobre cechy, przygotowuje nas do działania pod presją czasu… I sprawia ogromną frajdę! Jednak żeby się o tym przekonać, trzeba najpierw spróbować – zachęca Rozalia Konarzewska.

Karol Kulpa
Fot. archiwum prywatne

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności