Aktualności
Pierwsza pomoc, czyli podstawowa umiejętność każdego wolontariusza
Światowy Dzień Pierwszej Pomocy ustanowiony został z inicjatywy Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i od osiemnastu lat obchodzony jest w każdą drugą sobotę września. Tego dnia na całym świecie organizowane są liczne imprezy z darmowymi szkoleniami, mającymi pokazać, że każdy, absolutnie każdy (!) jest w stanie przyjść z pomocą drugiej osobie.
Pierwsza pomoc przedmedyczna to umiejętność, którą staramy się przekazać także wolontariuszom PZPN, dlatego przy okazji każdego dużego wydarzenia, organizujemy dla nich specjalne szkolenia z ratownikami medycznymi, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami.
Wiedząc o tym, że uczyć należy się od najlepszych, przed Mistrzostwami Europy UEFA U-21 Polska 2017 warsztaty dla wolontariuszy zostały zorganizowane we współpracy ze Złotym Melonem – spółką Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, od lat prowadzącą kursy resuscytacji, defibrylacji oraz udzielania pierwszej pomocy u dorosłych, dzieci i niemowląt według standardów opracowanych przez American Heart Association.
W maju 2019 roku czekają nas Mistrzostwa Świata FIFA U-20 Polska 2019. Impreza ta będzie kolejną okazją do przeszkolenia kilkuset osób, aby potrafiły one sprawnie wezwać wsparcie medyczne, a międzyczasie udzielić niezbędnej pomocy poprzez m.in. resuscytację krążeniowo-oddechową oraz użycie defibrylatora, gdy jest taka możliwość. Szkolenie będzie się składało zarówno z części teoretycznej, jak i praktycznej, która pomoże lepiej przyswoić uczestnikom kolejność działań i zasady postępowania w nagłych przypadkach.
Organizacja szkoleń to nie jedyny sposób, w jaki staramy się przygotować naszych wolontariuszy do działania. Pierwsza pomoc przedmedyczna jest elementem ABC Wolontariusza – nowo wydanej przez PZPN publikacji, wręczanej wolontariuszom rekrutowanym do pomocy w organizowanych przez federację wydarzeniach. Niezależnie od tego, przed każdą imprezą, nasi wolontariusze informowani są o lokalizacji najbliższych punktów medycznych, a liderzy obszarów mają możliwość wezwania patrolu medycznego poprzez radio, gdy istnieje taka konieczność. Wszystko to z myślą o tym, aby uczestnicy naszych imprez czuli się na nich bezpiecznie i mieli pewność, że w razie potrzeby, mogą liczyć na sprawną pomoc.