Aktualności

Nie masz czasu? Zacznij pomagać!

Wolontariat26.08.2019 
Wolontariusze PZPN wielokrotnie podkreślają liczne korzyści płynące ze swojego zaangażowania w organizację wydarzeń sportowych. Wśród najczęściej powtarzanych pojawiają się możliwości poznania nowych przyjaciół i znajomych, obejrzenia imprez na żywo oraz zdobycia cennego doświadczenia zawodowego. Często słyszymy również o satysfakcji płynącej ze świadomości, że dołożyło się własną cegiełkę do stworzenia wielkiego widowiska. Wolontariat to jednak również szereg korzyści zdrowotnych i psychologicznych, co pokazują wyniki badań przeprowadzanych na całym świecie.

Od dłuższego czasu staramy się zachęcać nowe osoby do udziału w Programie Wolontariatu PZPN poprzez oddawanie głosu jego stałym uczestnikom i przedstawianie ich historii. Między innymi dzięki tym zabiegom, na naszych wydarzeniach spotkamy się nie tylko z wolontariackimi weteranami, ale również z debiutantami, chcącymi poczuć na własnej skórze, z czym wiąże się pomaganie. Z pewnością są jednak osoby, które jeszcze zastanawiają się, czy warto się zaangażować. Specjalnie dla nich spróbujemy sięgnąć po nieco bardziej naukowe argumenty...

Z analizy przeprowadzonej przez brytyjskich naukowców i opublikowanej swego czasu w czasopiśmie „BMC Public Health” wynika, że wolontariusze rzadziej cierpią na depresję i odczuwają większą satysfakcję z życia, niż mniej aktywni społecznie obywatele. Powody nie są do końca znane. Część osób próbuje je powiązać z faktem, że wolontariusze spędzają więcej czasu poza domem, wykonując pewną aktywność fizyczną. Inni kontrują ten punkt widzenia, podkreślając, że poziom opisanego dobrostanu psychicznego zmniejsza się, gdy podobny wysiłek jest wykonywany nie dobrowolnie, a z konieczności.

Wolontariat korzystnie działa na zdrowie naszego serca, znacznie poprawiając pracę układu krążenia nie tylko u osób starszych, ale także u młodych – do takiego wniosku doszli kilka lat temu naukowcy z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie, którzy przeprowadzili eksperyment na grupie ponad 100 nastolatków.

Uczestnicy badania zostali podzieleni na dwie grupy: pierwsza z nich przez 10 tygodni regularnie angażowała się w wolontariat, prowadząc raz w tygodniu zajęcia pozaszkolne dla uczniów okolicznych szkół podstawowych, podczas gdy druga oczekiwała na swoją kolej.

Zarówno przed rozpoczęciem eksperymentu, jak i po jego zakończeniu, nastolatkowie zostali poddani badaniom zdrowotnym oraz psychologicznym. Porównanie ich wyników wykazało niższy poziom cholesterolu, niższe BMI i rzadsze występowanie chorób u osób zaangażowanych w pomoc. Co więcej, największą poprawę pracy układu krążenia zanotowano u wolontariuszy, którzy zauważyli u siebie największy przyrost empatii i zachowań altruistycznych!

Jeśli natomiast wydaje Wam się, że nie macie czasu na wolontariat, jest na to metoda… Zaangażujcie się w wolontariat! Brzmi jak paradoks? Naukowcy z University of Pennsylvania, Yale School of Management i Harvard Business School przeprowadzili cztery niezależne eksperymenty, spędzając czas w różny sposób — trwoniąc go, poświęcając go sobie czy też angażując się wolontariacko. Okazało się, największe poczucie dostatku czasu i kontroli nad nim odczuwały właśnie osoby, które poświęcały go innym. Według naukowców wynika to z faktu, że dzielenie się swoim ograniczonym czasem zwiększa poczucie własnej wydajności i osobistych kompetencji, powodując subiektywne odczucie rozciągnięcia czasu.

Namówiliśmy Was? Czas przystąpić do działania! Aplikacje do Programu Wolontariatu PZPN można składać poprzez platformę internetową dostępną pod adresem www.wolontariat.laczynaspilka.pl. Po założeniu konta należy uzupełnić profil niezbędnymi danymi osobowymi, określić stopień znajomości języków obcych, wgrać swoje zdjęcie, zaznaczyć stosowne zgody i gotowe – można brać udział w trwających rekrutacjach, w tym do wrześniowego meczu reprezentacji Polski z Austrią w ramach kwalifikacji UEFA EURO 2020! Spróbujcie swoich sił i twórzcie razem z nami największe sportowe wydarzenia w kraju!

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności