Aktualności
Liderzy już przeszkoleni. Zapraszamy na rozmowy rekrutacyjne!
Trzy dni, sześć lokalizacji i w sumie 30 godzin intensywnej pracy – tak wyglądały szkolenia Liderów Wolontariuszy Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019, które odbyły się w ubiegłym tygodniu. To właśnie Liderzy poprowadzą rozmowy z wolontariuszami, będące kolejnym etapem rekrutacji. Pierwsze z nich odbędą się już w najbliższy poniedziałek 21 stycznia.
Ubiegły tydzień był bardzo pracowity dla Zespołu Programu Wolontariatu PZPN, w ramach którego realizowany jest Projekt Wolontariatu MŚ. Od środy do piątku dwa dwuosobowe zespoły odwiedziły wszystkie sześć Miast Gospodarzy Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019 i przeprowadziły szkolenia Liderów, mające na celu jak najlepsze przygotowanie ich do rozmów rekrutacyjnych, które rozpoczną się już w najbliższy poniedziałek.
– W trakcie szkoleń przekazaliśmy Liderom informacje dotyczące Mistrzostw, a także omawialiśmy scenariusze rozmowy rekrutacyjnej. Wskazaliśmy, jakie punkty powinny zostać poruszone podczas spotkania. Przeprowadziliśmy też techniczną część szkolenia, gdyż w rekrutacji wykorzystywany będzie nasz system informatyczny. Omawialiśmy z Liderami co po rozmowie powinno się znaleźć w profilu kandydata, tak żeby Lokalny Koordynator Wolontariatu mógł podjąć decyzję, czy danego wolontariusza zakwalifikować, czy też nie – mówi Damian Witkowski z Departamentu Grassroots PZPN, współprowadzący szkolenia w Bielsku-Białej, Tychach i Lublinie.
fot. PZPN
W trakcie szkoleń szczególną uwagę zwracano na sposób prowadzenia rozmów. Zespołowi Projektu Wolontariatu MŚ zależy na tym, aby toczyły się one w miłej atmosferze i nie przypominały standardowej rozmowy o pracę.
– Kładliśmy duży akcent na skracanie dystansu pomiędzy Liderem i kandydatem. W końcu Liderzy to również wolontariusze. Mają to być spotkania, podczas których rekruterzy przybliżą wolontariuszom informacje o Turnieju, o organizacji ich pracy i o zadaniach, które będą wykonywali. Chcemy sprawdzić preferencje wolontariuszy odnośnie stanowisk, na które aplikowali, ich kompetencje do pracy w danych obszarach, ewentualnie zaproponować alternatywę. Ostatecznym celem jest oczywiście wybór zespołu – tłumaczy Damian.
W szkoleniu w Gdyni udział wzięła m.in. Ania Rolof. Wolontariat MŚ FIFA U-20 Polska 2019 traktuje ona jako szansę na lepsze poznanie miasta, w którym mieszka dopiero od dwóch lat, a także nawiązanie nowych znajomości na poziomie lokalnym. Wcześniej 33-letnia wolontariuszka mieszkała w Krakowie, gdzie angażowała się w liczne wydarzenia sportowe tamtejszych stowarzyszeń. Największą imprezą, w której pomagała, były Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Turynie w 2006 roku.
– Szkolenie trwało około pięciu godzin. Pierwsza część była bardziej teoretyczna. Rozmawialiśmy o tym, kim jest wolontariusz, jakie będą nasze zadania, jak duży będzie wkład wolontariuszy w organizację całego wydarzenia. Potem była część praktyczna, która dotyczyła rozmów rekrutacyjnych. Poznaliśmy założenia takiej rozmowy, jak powinna wyglądać i na co zwrócić szczególną uwagę, a następnie odgrywaliśmy scenki, wcielając się zarówno w rolę rekruterów, jak i osób rekrutowanych – opowiada Ania.
fot. PZPN
W Bielsku-Białej szkolenie przeszła 25-letnia Angelika Głuszek, na co dzień mieszkająca w Katowicach. Angelika swoją przygodę z wolontariatem rozpoczęła zaledwie rok temu, ale był to rok niezwykle intensywny. Pomagała m.in. w meczach reprezentacji Polski w Chorzowie, Wrocławiu i Warszawie, Turnieju z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku, Pucharze Świata w Kajakarstwie, Mistrzostwach Świata U-18 w Piłce Ręcznej, Klubowych Mistrzostwach Świata w Siatkówce oraz wydarzeniach lekkoatletycznych.
– Znany chyba wszystkim wolontariuszom PZPN Pan Józek mawia, że dzień bez wolontariatu to dzień stracony. Całkowicie się z tym zgadzam, ale mam wiele różnych obowiązków, więc przyjęłam nieco bezpieczniejszą wersję, że miesiąc bez wolontariatu to miesiąc stracony – śmieje się Angelika.
– Szkolenie, w którym wzięłam udział, było bardzo przydatne. Przekazano nam wiele informacji. Akcentowano, że każdy jest inny, że spotkamy różne osobowości. Przykładowo, jeśli będzie to osoba nieśmiała, sama z siebie może ona nie być w stanie zaprezentować swojego potencjału. Wtedy naszym zadaniem jest poprowadzenie rozmowy w taki sposób, aby wydobyć z naszego rozmówcy wszystko to, co najlepsze – mówi 25-letnia liderka.
– Scenki miały na celu pokazanie Liderom, z czym mogą się spotkać w trakcie rozmowy – wyjaśnia Damian. – Momentami były dość trudne i kreowały bardzo skrajne sytuacje, ale chcieliśmy przygotować rekruterów na każdą ewentualność – dodaje.
Wolontariusze, którzy zakwalifikowali się do drugiego etapu rekrutacji, z pewnością odczuwają niemałą tremę związaną z czekającą ich rozmową. Być może pewnym pocieszeniem będzie dla nich fakt, że podobna trema towarzyszyć będzie również Liderom.
– Każdy z nas może odczuwać tremę, choć w moim przypadku może to nie do końca trema, a taki pozytywny, mobilizujący stres. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że bierzemy udział w naprawdę dużym wydarzeniu i chcemy wykonać swoją pracę jak najlepiej – mówi Angelika.
– Trema jest zawsze, bo będziemy rozmawiać zarówno z osobami bez doświadczenia, jak i z tzw. „wyjadaczami” – wtóruje jej Ania. – Osobiście mam jednak doświadczenie zawodowe w tym zakresie. Pracuję na stanowisku kierowniczym w jednej z trójmiejskich firm i tam również rekrutowałam osoby doświadczone, jak i młodzież, dla której miała to być pierwsza praca. Wiem, że taka rozmowa to duży stres dla rekrutowanych osób. Będę się starała, żeby przebiegały one w dobrej atmosferze.
fot. PZPN
Etap rozmów rekrutacyjnych startuje 21 stycznia o godz.15. W Bydgoszczy rozmowy prowadzone będą w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu. W pozostałych pięciu Miastach Gospodarzach Liderzy będą czekać na wolontariuszy na stadionach goszczących Mistrzostwa Świata FIFA U-20 Polska 2019.
– Przed rozpoczęciem rozmów liderzy będą się kontaktować z wolontariuszami w celu potwierdzenia spotkania. Jeśli ktoś będzie wiedział wcześniej, że nie może przybyć, albo w ogóle musi zrezygnować, bardzo prosimy, aby za pośrednictwem Portalu Wolontariatu zasygnalizował to Lokalnemu Koordynatorowi, który usunie zapis o spotkaniu z systemu – mówi Damian Witkowski.
– I pamiętajcie, żeby na spotkaniu być sobą! – zachęca Ania. – Jako liderzy chcemy Was przede wszystkim poznać, żeby stworzyć zgrany zespół, który pomoże zorganizować Mistrzostwa Świata FIFA U-20 Polska 2019 na najwyższym poziomie. Duży uśmiech i wiara w siebie to podstawa. Już samo to, że się zgłosiliście, jest Waszym sukcesem – przekonuje.
– Uśmiech i jeszcze raz uśmiech – podkreśla Angelika. – Nie podchodźcie do rozmowy zbyt poważnie. Przyjdźcie z myślą, że jest to szansa na pokazanie się z jak najlepszej strony oraz przeżycie super przygody na Mistrzostwach!
Karol Kulpa
fot: Piotr Podsiadły UM Tychy