Aktualności
Jesteście wygranymi tych Mistrzostw!
„Dziękujemy, byliście niesamowici!” – tak właśnie podsumowalibyśmy postawę wolontariuszy PZPN podczas zakończonych w miniony weekend Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019, gdyby istniała konieczność zmieszczenia się w jednym zdaniu. Nic nas jednak nie ogranicza, dlatego pozwólcie, że pokusimy się o odrobinę dłuższe podsumowanie...
Mistrzostwa Świata FIFA U-20 Polska 2019 oficjalnie rozpoczęły się 23 maja, jednak działania związane z organizacją Programu Wolontariatu trwały od maja ubiegłego roku, a od września sztab osób pracował nad realizacją przygotowanego wcześniej planu. Dalszy przebieg znacie już doskonale – rekrutacja online, rozmowy z kandydatami, wreszcie ogłoszenie wyników, po których w sercach przeszło 1000 wolontariuszy zagościła radość z delikatną domieszką niepewności, „jak to będzie wyglądać”.
Z rozmów z wolontariuszami wiemy, że ów niepewność, z każdym kontaktem z Liderami, Koordynatorami i innymi wolontariuszami, zamieniała się w przekonanie o słusznie podjętej decyzji. Budującymi momentami były m.in. kwietniowe szkolenia ogólne, późniejsze szkolenia stanowiskowe, a w niektórych miastach spotkania integracyjne. Jednak prawdziwa, silna więź pomiędzy uczestnikami Programu Wolontariatu PZPN wytworzyła się podczas działań bezpośrednio poprzedzających Mistrzostwa oraz tych turniejowych. Jej najjaskrawszymi przejawami były niesamowity entuzjazm wolontariuszy, radość, wzajemne wsparcie oraz praca na najwyższym poziomie.
Każdy duży projekt kończy się fazą ewaluacji. Nie inaczej jest w przypadku Programu Wolontariatu PZPN przy Mistrzostwach Świata FIFA U-20 Polska 2019, którego oficjalna ocena potrwa jeszcze zapewne kilka tygodni. My jednak już teraz nie mamy wątpliwości, że nasi ochotnicy zdali turniejowy egzamin śpiewająco, o czym możemy się przekonać słuchając relacji naocznych świadków.
– Już teraz mogę powiedzieć, że wolontariusze zbierali bardzo pochlebne opinie ze strony FIFA, Zespołów Stadionowych i Koordynatorów z LOC. Pochwały spływały do nas nie tylko po zakończeniu Mistrzostw, ale jeszcze w ich trakcie – zdradza Damian Witkowski z Departamentu Grassroots, Koordynator Programu Wolontariatu PZPN.
fot. PZPN
– W każdym z sześciu Miast Gospodarzy, po zakończeniu działań, zorganizowana została pożegnalna impreza dla wolontariuszy, której elementem było m.in. wręczenie pamiątkowych certyfikatów. W oficjalnej części tych spotkań z chęcią brali udział Venue Menagerowie, Koordynatorzy z ramienia FIFA, a często również całe Zespoły Stadionowe. Wszyscy chcieli podziękować za nieocenione wsparcie, na które mogli liczyć każdego dnia i o każdej porze. To chyba najlepiej pokazuje, jak istotną częścią całego przedsięwzięcia Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019 byli właśnie wolontariusze – dodaje Magdalena Gałecka, Specjalista ds. Wolontariatu PZPN.
Osobami, które miały najczęstszą styczność z wolontariuszami byli Lokalni Koordynatorzy Wolontariatu sześciu Miast Gospodarzy. Ci nie mają cienia wątpliwości co do postawy swoich podopiecznych i wręcz nie mogą się ich nachwalić.
– Duma! To właściwe słowo na podsumowania Mistrzostw w wykonaniu wolontariuszy. Każdego dnia, gdy patrzyłem na ich ogromne zaangażowanie, poświęcenie, bezinteresowność i pełen profesjonalizm czułem się dumny, że mogę z nimi współpracować. Otrzymałem wiele pochwał i podziękowań za pracę wolontariuszy od przedstawicieli FIFA, PZPN oraz od Prezydenta naszego miasta. Wszyscy byli pod wrażeniem ich postawy. Niemal na każdym kroku powtarzano, że bez nich te Mistrzostwa po prostu by się nie odbyły – mówi Piotr Solik, Lokalny Koordynator Wolontariatu z Tychów, zdradzając, że dewizą podlegających mu osób było hasło „my nie tworzymy problemów — my je rozwiązujemy!”.
fot. PZPN
– Jednym z pierwszych dużych wyzwań była organizacja pracy wolontariuszy rozkładających koło środkowe. Co początkowo wydawało się sporym wyzwaniem, wkrótce stało się naszym głównym atutem. Marta stała na straży, aby każdy co najmniej raz uczestniczył w próbie. „Żuraw”, zwany „Królem koła”, prowadził wykłady na temat prawidłowego rozwijania i zwijania płachty. Specjalna grupa pod przewodnictwem Kasi i Ani szyła urywające się rączki, a każda przebyta ceremonia była szczegółowo analizowana pod kątem nawet najmniejszych uchybień. Koło stało się tak profesjonalne, że padła nawet propozycja założenia firmy zajmującej się rozkładaniem go na meczach! – śmieje się Piotrek.
Swoich podopiecznych nie może się nachwalić również Dagmara Gruszczak, Koordynatorka z Lublina. – Swoje zadania wykonywali bardzo sumiennie, co skutkowało licznymi pochwałami ze strony Koordynatorów obszarów. Wielu wolontariuszy, chcąc maksymalnie wykorzystać dany im czas, z własnej woli pomagało swoim kolegom i koleżankom z innych obszarów. Tak właśnie wygląda prawdziwa praca zespołowa! – mówi Dagmara, podkreślając wielką rolę, jaką odegrali Liderzy obszarów...
– Już po pierwszym szkoleniu dla Liderów wiedziałam, że będę miała niesamowite wsparcie z ich strony. Gdyby nie ich pomoc, nie przetrwałabym jednego tygodnia! Był to dla nich czas ciężkiej pracy, ale myślę, że doświadczenie zdobyte podczas Mistrzostw zaprocentuje w przyszłości i będą mogli wspominać minione wydarzenie z uśmiechem na twarzy – dodaje.
fot. PZPN
To, czy nasi wolontariusze zdali egzamin podczas Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019 nie podlega żadnej dyskusji także według Kasi Luzyńczyk. To właśnie jej przypadła najliczniejsza, łódzka grupa ochotników. Gdy rozmawialiśmy z Kasią, była wyraźnie wzruszona i wracała do minionych tygodni z wielkimi emocjami.
– Dla mnie to właśnie wolontariusze zdobyli złoty medal na tych mistrzostwach. Są największymi wygranymi turnieju. Sprawdzili się na każdej płaszczyźnie — zarówno towarzyskiej, jak i w czynnościach, które wykonywali. Z każdym dniem byli coraz bardziej pewni siebie i samodzielni. Momentami było mi nawet trochę smutno, że coraz mniej potrzebują mojej pomocy, jednak przeważała radość z obserwowania, jak sobie radzą i jak nabywają pewności siebie — opowiada Kasia.
Dla naszej rozmówczyni był to absolutny debiut w roli Koordynatora na wolontariacie sportowym oraz Koordynatora tak dużej grupy. Kasia przyznaje, że początkowo czuła lekki stres. Podkreśla jednak, że kontakt z wolontariuszami wynagrodził jej wszystko z nawiązką.
– Codzienna praca z ludźmi wciąż uczyła mnie czegoś nowego. Nowe doświadczenia, nowe znajomości... Mam nadzieję, że z wieloma z nich jeszcze się zobaczę. To bardzo miłe, że po tym czasie współpracy, wolontariusze mówią wprost - „chcemy jeszcze” – kończy Kasia.
Obok Łodzi to Gdynia była miastem, w którym Mistrzostwa Świata FIFA U-20 Polska 2019 trwały najdłużej i właśnie za wytrwałość w działaniu podziwia swoich wolontariuszy tamtejsza Koordynatorka, Kasia Kohnke.
– Przede wszystkim podziwiam ich za motywację do działania, bo ten turniej był bardzo wymagający, bardzo długi. W Gdyni mieliśmy aż dziesięć meczów, a oni byli w pełnej gotowości na każdym spotkaniu i na każdym stanowisku, także jestem bardzo zadowolona – mówi Kasia, dodając, że najczęstszy kontakt miała z Liderami obszarów i czuła wielką radość, obserwując ich rozwój.
– Widziałam w nich bardzo duży potencjał, szczególnie w osobach, które po raz pierwszy liderowały na tak dużej imprezie. Widziałam, jak się rozwijali, jak wykorzystują dawane im rady i wskazówki. Miło było patrzeć, jak działają. Natomiast w pamięci na zawsze pozostanie mi podziękowanie ze strony wolontariuszy na koniec turnieju. Aż poleciały mi łzy. To było wspaniałe uwieńczenie miesiąca ciężkiej pracy – kończy Koordynatorka z Gdyni.
fot. PZPN
W samych superlatywach o swoich podopiecznych wypowiada się również kobiecy tandem z Bydgoszczy: Dorota Głaza oraz Karolina Jaruszewska. – Część wolontariuszy przyszła do nas już z dużym doświadczeniem i byłyśmy pewne, że sobie poradzą. Inni natomiast to świeżo odkryte perełki, które niesamowicie się rozwinęły w trakcie trwania turnieju – mówi Dorota.
– Co zapadło mi w pamięć najbardziej? Przede wszystkim podziękowania dla wolontariatu, które codziennie słyszałyśmy na odprawach. To niesamowite, jak energia wolontariuszy zmienia stadion, ludzi i całe wydarzenie. Miło wspominam również imprezę pożegnalną i zabawę do białego rana! – dodaje.
– Jak zawsze przy organizacji tak dużej imprezy, pojawiało się wiele niespodziewanych sytuacji, jednak bydgoscy wolontariusze niezmiennie stawali na wysokości zadania, często wykraczając poza przydzielone im obowiązki, pomagając sobie wzajemnie i wykorzystując swoje indywidualne umiejętności – kontynuuje druga z Koordynatorek, Karolina.
– Muszę też wspomnieć o Liderach, którzy byli dla nas ogromnym wsparciem. Nie wyobrażam sobie tego turnieju bez nich. Mogłyśmy liczyć na nich zawsze i wszędzie. W ogóle wszyscy nasi wolontariusze z każdym dniem radzili sobie coraz lepiej, zdobywali cenne doświadczenie, wykonywali kawał ciężkiej pracy na stadionie, integrowali się, zawiązywali przyjaźnie. Oni na tym turnieju zostawili kawał serducha i jestem im za to bardzo wdzięczna – kończy Karolina.
Przed publikacją materiału nie udało nam się skontaktować z Agnieszką Moroń, Lokalną Koordynatorką Wolontariatu z Bielska–Białej, ale czy czytając relacje pozostałych, można mieć jakiekolwiek wątpliwości co do postawy tamtejszych bielskich wolontariuszy? My nie mamy najmniejszych!
fot. PZPN
Program Wolontariatu PZPN przy Mistrzostwach Świata FIFA U-20 Polska 2019 to już historia. Historia, którą wspólnie napisali m.in. Koordynator z ramienia FIFA – Justyna Palmowska, Koordynator Programu Wolontariatu PZPN – Damian Witkowski, Specjalista ds. Wolontariatu PZPN – Magdalena Gałecka oraz przede wszystkim siódemka Lokalnych Koordynatorów Wolontariatu, grupa 90 Liderów oraz grono przeszło 900 Wolontariuszy z całej Polski i z zagranicy! To Historia, o której – jesteśmy przekonani – jeszcze długo będzie się mówić, pisać i którą będzie się wspominać w tysiącach prywatnych rozmów.
Drodzy wolontariusze, jeszcze raz serdecznie dziękujemy za ten konkretny wolontariat i z nadzieją mówimy „do zobaczenia na następnych"! A tych, którym nie udało się załapać i są ciekawi, co może dać udział w wolontariacie i czy warto się angażować w podobne imprezy w przyszłości, zachęcamy do lektury naszych wcześniejszych publikacji, w których głos oddaliśmy samym wolontariuszom, oraz do regularnego śledzenia naszych kanałów w serwisach społecznościowych oraz strony ŁączyNasPiłka, gdzie regularnie zamieszczamy informacje o kolejnych wydarzeniach objętych Programem Wolontariatu PZPN.
Karol Kulpa