Aktualności

Final Draw przedsmakiem wolontariatu tegorocznych Mistrzostw Świata

Wolontariat26.02.2019 
W niedzielę w Arenie Gdynia rozlosowane zostały grupy Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019 – Turnieju, który w dniach 23 maja – 15 czerwca zostanie rozegrany na boiskach sześciu polskich Miast Gospodarzy. Organizację wydarzenia tradycyjnie wsparła grupa wolontariuszy PZPN, którzy swoje działania rozpoczęli już na kilka dni przed losowaniem.

Do pomocy przy Final Draw zaangażowana została grupa 31 wolontariuszy działających w obszarach Transportu, Zakwaterowania, Mediów, Marketingu, Akredytacji oraz w Biurze Organizatora. Pierwsi wolontariusze pojawili się na swoich stanowiskach już w czwartek 21 lutego, podczas gdy ostatni zakończyli działania w poniedziałek, dzień po losowaniu.

– Wolontariusze zaangażowani byli w przygotowania do losowania, jak również w sam przebieg głównego wydarzenia. Od czwartku wspierali hotelowy Welcome Desk oraz Biuro Akredytacji. W piątek do działań włączyli się kierowcy oraz osoby pomagające na Welcome Desk na lotnisku. W sobotę czwórka ochotników wsparła organizację wydarzenia FIFA Legends. W niedzielę, podczas samego losowania grup, dotychczas aktywne obszary, wzmocniła jeszcze grupa wolontariuszy z obszaru Media oraz Biura Organizatora. Działania zakończyliśmy w poniedziałek. W tym dniu pomagali nam jeszcze wolontariusze z obszaru Transportu – opowiada Magdalena Gałecka z Departamentu Organizacji Imprez, Bezpieczeństwa i Infrastruktury PZPN koordynująca pracę wolontariuszy.

– Jak zwykle wspierała nas grupa niezwykle zaangażowanych i uśmiechniętych osób, zainteresowanych wydarzeniem i kulisami jego organizacji. Mam nadzieję, że miło i owocnie spędzili ten intensywny czas. Bardzo zależało nam na tym, aby mogli poczuć się częścią losowania grup Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019. Przykładowo w sobotę wolontariusze pomagający w hotelu mieli okazję wzięcia udziału w próbie Final Draw, podczas której wcielili się rolę losujących. Myślę, że to całkiem ciekawe doświadczenie – dodaje.

Jedną z osób wspierających wydarzenie była Kinga Sylwestrzak – na co dzień studentka Filologii Polskiej w Gdańsku. Dla Kingi był to debiut w wolontariacie PZPN. Wcześniej pomagała jako wolontariuszka podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz przy mniejszych wydarzeniach w swojej rodzinnej miejscowości.

– Pochodzę z Rąpic, to taka mała miejscowość niedaleko Zielonej Góry. Półtora roku temu przyjechałam do Gdańska na studia. W przyszłości chciałabym być dziennikarką sportową, a Pomorze jest miejscem licznych wydarzeń i działania wielu klubów sportowych. Głównie tym kierowałam się, wybierając studia – mówi Kinga.

fot. PZPN

Nasza rozmówczyni przystąpiła do działania w sobotę, pomagając przy organizacji FIFA Legends. Było to spotkanie gwiazd futbolu z kibicami w Centrum Handlowym, w którym udział wzięli Portugalczyk Fernando Couto, Brazylijczyk Bebeto i były reprezentant Polski, Andrzej Juskowiak.

– Robiłam kibicom zdjęcia przy pucharze i pilnowałam, żeby nikt tego pucharu nie dotykał. Był to oryginał, dlatego należało zachować pewne środki ostrożności. Natomiast w niedzielę pracowałam w strefie medialnej, m.in. w mix-zonie, gdzie moim zadaniem było pilnowanie porządku wśród dziennikarzy i fotoreporterów. Przyznaję, że nie było ciężko, gdyż wszyscy wykazywali się bardzo wysoką kulturą. Moja praca ograniczyła się więc do wskazywania drogi, gdy szukali konkretnego miejsca w Arenie Gdynia – opowiada młoda wolontariuszka.

Nieco wcześniej, bo już w czwartek, działania rozpoczął Grzegorz Ćwiklik. 31-letni mieszkaniec Gdańska na co dzień pracuje w dziale marketingu i promocji Polskiego Związku Bobslei i Skeletonu, nie kryje jednak, że to właśnie piłka nożna jest najbliższa jego sercu, co wynika z faktu, iż trenował ją przez 15 lat, zaczynając od GKS-u Morena przez Arkę Gdynia w juniorach po wówczas III-ligową Zatokę Puck w seniorach.

– Uczestnictwo w Final Draw to niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć, jak takie wydarzenie wygląda od środka. Samemu można się przekonać, ile trzeba włożyć pracy i wysiłku oraz jak wiele osób pracuje na to, aby na koniec wszystko sprawnie przebiegło – mówi Grzegorz.

fot. PZPN

– Podczas Final Draw miałem okazję wspomagać dział akredytacji. Nasz ośmioosobowy zespół działał przez cztery dni i byliśmy jednymi z pierwszych osób, z którymi stykali się pracownicy FIFA, PZPN, osoby z LOC, ale także artyści i dziennikarze z całego świata. Łącznie wydaliśmy ponad 400 akredytacji. Dla mnie osobiście było to niezwykle cenne doświadczenie przed samymi Mistrzostwami Świata, ponieważ docelowo podczas tej imprezy będę pracował także w zespole akredytacyjnym w mieście Gdynia – dodaje 31-letni wolontariusz.

Los sprawił, że w Grupie A Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019 młodzieżowa reprezentacja Polski zmierzy się z rówieśnikami z Kolumbii, Senegalu i Tahiti. Do powtórki z ubiegłorocznego mundialu w Rosji zabrakło więc bardzo niewiele.

– Gdy usłyszałam Senegal i Kolumbia, myślałam, że będzie powtórka z rozrywki, ale dolosowano nam Tahiti. Na pewno nie można tego zespołu lekceważyć, bo w młodzieżowej piłce wszystko szybko się zmienia. Przykładowo Anglików, którzy wygrali przed dwoma laty, w ogóle nie zobaczymy na Mistrzostwach – mówi Kinga.

– A ja przyznam szczerze, że podczas losowania najbardziej zwracałem uwagę na skład Grup B i E, ponieważ to one rozegrają mecze fazy grupowej właśnie w Gdyni. Cieszę się, że nad morzem będziemy gościć drużyny z każdego regionu świata, a szczególnie ciekawie zapowiada się pierwszy mecz, w którym Meksyk zmierzy się z brązowymi medalistami sprzed dwóch lat, czyli Włochami. Jedno jest pewne, wolontariat podczas Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019 to będzie fantastyczny czas, pełen sportowych emocji, a Final Draw dało nam tego przedsmak – kończy Grzegorz Ćwiklik.

Karol Kulpa

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności