Aktualności
Drużyna Liderów z Bydgoszczy – ludzie pełni pasji i pewni siebie
Bydgoszcz od lat kojarzona jest ze sportem. Wieloletnią działalność prowadzą tu kluby i instytucje znane nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. To również miasto zaprawione w organizacji największych imprez sportowych, które dwa lata temu gościło młodzieżowe mistrzostwa Europy – turniej do dziś wspominany z sentymentem przez wolontariuszy. Właśnie na bazie tamtych doświadczeń wielu z nich zgłosiło się do udziału w młodzieżowym mundialu, a wybrane osoby otrzymały propozycję zasilenia szeregów bydgoskiej drużyny Liderów, którą chcemy Wam dziś przedstawić.
Prezentację drużyny zaczniemy tradycyjnie od przedstawienia trenera, choć tym razem możemy mówić o mini sztabie szkoleniowym. Pracę bydgoskich wolontariuszy koordynować będzie kobiecy tandem Dorota Glaza i Karolina Jaruszewska, który miał już okazję współpracować przy okazji Mistrzostw Europy UEFA U-21 Polska 2017 i sprawdził się znakomicie. Dorota na co dzień jest Koordynatorem Zespołu ds. Wspierania Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu – komórki, która powstała w strukturach Urzędu Miasta Bydgoszczy w październiku 2015 roku. W 2016 roku do wspomnianego zespołu dołączyła Karolina i jest w nim odpowiedzialna m.in. za koordynację wolontariatu miejskiego.
– Koordynacja pracy Zespołu to dla mnie wielka przyjemność. Wspieranie organizacji pozarządowych – społeczników działających w najróżniejszych obszarach tematycznych dla bydgoszczan – daje ogromną satysfakcję. Każde spotkanie napełnia nadzieją i wiarą w lepszy świat oraz motywacją do działania – mówi Dorota. – Czego oczekujemy od naszych wolontariuszy? Otwartości na ludzi, pozytywnego nastawienia, pracowitości oraz uśmiechu! Bo oprócz pracy czeka nas niezapomniana przygoda – dodaje Karolina…
I właśnie takich Liderów, pracowitych, ale jednocześnie otwartych i pozytywnie nastawionych, Koordynatorki z Bydgoszczy wybrały do bydgoskiego zespołu Liderów. Ich przedstawienie zacznijmy od pozycji bramkarza – którym w przypadku wolontariatu jest Lider Centrum Wolontariatu. Tu ponownie mamy do czynienia z kobiecym tandemem.
– Jestem sportowcem. Niemal połowę życia spędziłam na obiektach bydgoskiego Zawiszy, dlatego nie wyobrażałam sobie, żebym nie wzięła udziału w takim wydarzeniu, jak wolontariat Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019 – mówi pierwsza z Liderek, Weronika Częsz. – Cieszę się, że będzie mi dane pracować jako Lider. To bardzo cenne doświadczenie, które, mam nadzieję, pomoże mi spełnić marzenie, jakim jest udział w wolontariacie Igrzysk Olimpijskich – dodaje.
Kolejna z Liderek tego obszaru jest Aleksandra Achler-Wesołowska. To nauczycielka wychowania fizycznego z 23-letnim stażem, która zarządzanie grupą ludzi i organizowanie im pracy ma niemal we krwi. – Od wielu lat propaguję wolontariat sportowy wśród młodzieży gimnazjalnej i licealnej w mojej szkole podczas wielu imprez masowych. Wciągnęłam w wolontariat sportowy setki uczniów, których po latach spotykam na wolontariatach. Miło jest słyszeć, że otworzyłam ich na bezinteresowną chęć niesienia pomocy – cieszy się Aleksandra.
Prezentację obrońców zaczniemy od Obszaru Bezpieczeństwa (SNS), w którym działania wolontariuszy koordynować będzie Dominika Kolczyńska. – Doskonale wspominam wolontariat UEFA EURO U-21 Polska 2017. Dzięki zespołowej pracy potrafiliśmy rozwiązać każdy problem! Cieszę się, że po raz kolejny będę częścią dużej imprezy sportowej. Przyznam, że gdy tylko usłyszałam o tym wolontariacie, moją pierwszą myślą było pytanie „czy już można się rejestrować w systemie?” – mówi Dominika.
Jeśli przyjdzie Wam działać w obszarze Kontroli Dopingowej, poznacie bliżej Dawida Arenta. Dawid jest wielkim fanem żużla, a jego sportowym idolem jest Tomasz Gollob, dlatego w przyszłości chciałby móc uczestniczyć właśnie w żużlowych wydarzeniach. Obecnie skupia się jednak na młodzieżowym mundialu i jest pewien, że będzie to wielki sukces.
– Po osobach biorących udział w tym przedsięwzięciu od samego początku widać duże zaangażowanie, radość, chęć pomocy i otwartość wobec innych. Pozwala to patrzeć w przyszłość z wielkim optymizmem, tym bardziej że najprzyjemniejsza część wolontariatu dopiero przed nami – mówi Dawid.
W obszarze akredytacji, w którym wolontariusze dbać będę m.in. o wydawanie uczestnikom turnieju dedykowanych im przepustek, ponownie spotkamy się z kobiecym tandemem, a stworzą go Maria Gawrych z Iloną Graczyk-Grabowską.
– Piłka nożna to moja wielka pasja. Trenowałam ją wyczynowo przez osiem lat. Teraz zdobywam doświadczenia w wolontariacie, a ten na pewno będzie niezapomniany. Od samego początku wszyscy są do siebie przyjaźnie nastawieni i podchodzą do swoich zadań bardzo profesjonalnie – zauważa Maria.
– Wypada mi tylko to potwierdzić. Na szkoleniu Liderów widać było duże zaangażowanie uczestników, a podczas rozmów olbrzymi entuzjazm kandydatów, dlatego impreza zapowiada się świetnie – wtóruje koleżance Ilona, prywatnie biegaczka, mająca na swoim koncie 10 maratonów, a także mama starająca się zaszczepić w swoich dzieciach radość z aktywności fizycznej.
Przegląd formacji obronnej kończymy na Obszarze Ticketingu. Zakwalifikowani do niego wolontariusze pomogą kibicom w skanowaniu biletów, udzielą niezbędnych informacji czy też pokierują do miejsc odpowiednich względem wykupionego biletu. Tu również naszym ochotnikom przewodzić będzie tandem Liderów, jednak po raz pierwszy będzie to tandem mieszany, a stworzą go Karolina Daroń i Maciej Pyszka.
– Motywacja do wolontariatu? Motywację trzeba mieć, żeby ruszyć cztery litery z kanapy i iść na trening. Tak przynajmniej jest w moim przypadku. Natomiast wolontariat to pasja. Gdy tylko mam możliwość, to się stawiam! – mówi Karolina, która swoją przygodę z wolontariatem sportowym rozpoczęła 10 lat temu podczas EuroBasketu. – To miała być taka odskocznia od codziennej pracy. Zostałam… kierowcą busa. Do dziś wspominam ten wolontariat z uśmiechem na twarzy…
– Ten wolontariat to okazja do sprawdzenia samego siebie, swoich kompetencji i wiedzy – „czy jestem na światowym poziomie, tak jak zawodnicy biorący udział w Mistrzostwach Świata FIFA U-20 Polska 2019” – mówi Maciej. – To też okazja do poznania światowych standardów w obszarze, za który jestem odpowiedzialny, oraz do stworzenia uczestnikom imprezy możliwości przeżywania wielkich sportowych emocji – dodaje drugi z Liderów obszaru Ticketingu.
Poznaliście już całość bydgoskiej linii defensywnej, czas przejść do formacji pomocy. Tu zaczniemy od obszaru Transportu, którego Liderem będzie Kacper Ratka. Kacper przyznaje, że po udziale w młodzieżowym Euro sprzed dwóch lat, z którego zabrał ze sobą same miłe wspomnienia, po prostu nie mogło go zabraknąć na zbliżającym się mundialu. W pamięci zapadła mu szczególnie akcja zorganizowana przez wolontariuszy na rzecz jednego z hiszpańskich piłkarzy, który ze względu na nawrót choroby nowotworowej musiał opuścić zgrupowanie i nie przyleciał do Polski.
– O naszej inicjatywie zrobiło siłę na tyle głośno, że dowiedziała się o niej zarówno hiszpańska kadra, jak i tamtejsza prasa. Najważniejsze jest jednak to, że ostatecznie piłkarz wygrał walkę z chorobą i wrócił do treningów – wspomina Kacper. – Co do zbliżającego się turnieju, świadomość pełnienia funkcji Lidera jest dla mnie wielką nagrodą, ale też ogromnym wyzwaniem, ponieważ nie chcę zawieść osób, od których otrzymałem tę szansę. I nie zawiodę – dodaje.
Kolejnym z pomocników jest Michał Danak, który będzie odpowiedzialny za obszar Logistyki. Nie będzie to jego jedyne zadanie. Michał będzie również wspomagał Dominikę w opisanym wcześniej obszarze Bezpieczeństwa. Z racji swojego wieku, a ma 41 lat, Michał spogląda na młodszych od siebie uczestników wolontariatu z pewnej perspektywy i przyznaje, że jest to widok bardzo budujący!
– Kontakt z młodymi ludźmi, jako Liderami pokazał mi, jacy są pełni pasji, otwarci, pewni siebie i pozytywnie nastawieni do świata. Cieszę się, że odnajduję się w gronie takich osób. Bardzo mnie to buduje. Również rozmowy rekrutacyjne były niezwykłym doświadczeniem. Dały mi dużo wiedzy o ludziach. Kandydaci przychodzili w większości bardzo otwarci, przygotowani i pozytywnie nastawieni do tego, co może ich spotkać. W ich oczach widziałem olbrzymi entuzjazm – cieszy się Michał.
W obszarze VIP&Hospitality, dzięki któremu specjalni goście turnieju poczują się, jak u siebie w domu, rolę Lidera powierzono Błażejowi Karczmarczykowi. Błażej dwa lata temu był Liderem obszaru Mediów, co pozwoliło mu poznać kulisy pracy dziennikarzy, a kilka miesięcy później rozpocząć pracę w telewizji, gdzie jego przygoda trwa do dziś.
– Na moim przykładzie widać doskonale, że wolontariat potrafi otworzyć wiele drzwi. A ten najbliższy zapowiada się wspaniale. Ostateczny skład wolontariuszy dopiero się wyłoni, ale ja już wiem, że młodzieżowy mundial zorganizują wyjątkowi ludzie. Absolutnie każdy z kandydatów na wolontariusza ma ten błysk w oku, który nawet trudno opisać – opowiada entuzjastycznie Błażej, który liczy również na wielkie emocje sportowe. – Kylian Mbappe, Cristiano Ronaldo, Leo Messi… Oni wszyscy kiedyś zaczynali swoją przygodę z wielką piłką właśnie na młodzieżowych mistrzostwach. Kto wie, może w Polsce zobaczymy przyszłego zdobywcę Złotej Piłki?
Za obszar Marketingu odpowiadać będzie Patryk Stachewicz. Podobnie jak większość liderów, on też wraca pamięcią do niezwykle udanego UEFA EURO U-21 i jest przekonany, że również teraz będzie częścią wyjątkowego turnieju.
– Jestem przekonany, że Mistrzostwa Świata FIFA U-20 Polska 2019 zapamiętam na długo. Kiedy dowiedziałem się, że Bydgoszcz będzie jednym z Miast Gospodarzy, bardzo się ucieszyłem. To miasto jest piękne i uważam, że zasługuje na organizację największych imprez sportowych! – mówi Patryk.
Przegląd pomocników bydgoskiego zespołu kończymy na Marku Stefańczyku. To Marek będzie odpowiedzialny za wolontariuszy działających w obszarze Mediów, którzy będą asystować i służyć wszelką pomocą dziennikarzom z całego świata.
– Dla faceta, który prawdopodobnie biegać nauczył się szybciej niż chodzić, nie trzeba specjalnej motywacji do uczestnictwa w takim wydarzeniu. Od dziecka jestem związany z piłką jako zawodnik, kibic, później dziennikarz, a teraz trener oraz wolontariusz. Bycie liderem na tak wielkiej imprezie to wyraz wielkiego zaufania ze strony organizatora, a także duże wyróżnienie – mówi Marek, który na świat przyszedł w czerwcu olimpijskiego roku z Barcelony, kiedy Polacy rozgrywali finał z Hiszpanami, i którego pierwszym słowem, zamiast „mama” czy „tata”, było słowo... „GOL”.
Na koniec tradycyjnie przechodzimy do formacji ataku. Pierwszym z bydgoskich napastników jest Sebastian Panasiuk, który będzie koordynował pracę wolontariuszy w obszarze Operacji Meczowych.
– Piłka nożna od zawsze była moją pasją. Oczywiście brałem udział w wolontariacie Mistrzostw Europy UEFA U-21 w 2017 roku i mam nawet zdjęcie z gwiazdą Realu Madryt – Marco Asensio. Zapewniam jednak, że zrobione po godzinach pracy! – śmieje się Sebastian, któremu w formacji ofensywnej towarzyszyć będzie Julia Müller, odpowiedzialna za obszar Biura Organizatora.
– Rozmowy rekrutacyjne, które miałam okazję prowadzić, były jednym z ciekawszych doświadczeń w mojej wolontariackiej karierze. Pozwalały spojrzeć na człowieka z innej perspektywy i uczyły obiektywnego spojrzenia na kandydatów – opowiada Julia. – Co mogę powiedzieć o sobie? Moją pasją jest fotografia, a w kręgu moich zainteresowań znajduje się także psychologia. Lubię poznawać nowych ludzi, ich różne charaktery, a także pracę w zespole i myślę, że właśnie to pchnęło mnie kiedyś do zapisania się na wolontariat – diagnozuje Liderka obszaru Biura Organizatora.
I tak dobrnęliśmy do końca prezentacji bydgoskiego zespołu Liderów. Kandydaci, którzy zakwalifikują się do Programu Wolontariatu PZPN przy okazji Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019, z pewnością będą mieli okazję poznać ich lepiej i przekonać się, jak kompetentne, otwarte i pomocne są to osoby. Ostateczne wyniki rekrutacji poznamy wraz z końcem miesiąca i nieustająco za wszystkich mocno ściskamy kciuki!
Karol Kulpa