Aktualności
„Człowiek otrzymuje znacznie więcej niż daje”. Dlaczego warto być wolontariuszem PZPN?
I choć wolontariat to, z definicji, działanie podejmowane bezpłatnie, korzyści jakie daje taka aktywność jest naprawdę wiele. O tym, jak dużo pozytywnych zmian w życiu przynosi, opowiedziały nam osoby zaangażowanie w program organizowany przez PZPN.
– Doświadczenia wyniesione z działań w roli wolontariusza bardzo pomogły mi w mojej pracy zawodowej, której najważniejszą częścią jest kontakt z drugim człowiekiem. Wolontariat dał mi trening asertywności, pewności siebie, rozwiązywania przeciwności w krótkim czasie. Dzięki niemu jestem lepszym szefem i skuteczniejszym przedsiębiorcą – zauważa Arek Zdziebło, który od strony wolontariackiej zaangażowany był m.in. w organizację UEFA EURO 2012.
Również dla osób, które dopiero zaczynają swoją karierę, wolontariat jest dobrym startem w zawodowy świat. – Od razu stał się moją pasją i ulubionym sposobem na spędzanie każdej wolnej chwili. To najlepsza droga do łapania doświadczenia przed rozpoczęciem przyszłej pracy – twierdzi Klaudia Żurawska vel Dziurawiec, która wspierała organizację UEFA EURO U21 2017 w Lublinie. Każde zadanie jakie realizuje wolontariusz to kolejne doświadczenia i umiejętności, które prędzej czy później zaowocują w karierze zawodowej. Pomoc podczas wydarzeń sportowych, ze względu na różnorodność zadań jakie można wykonywać, daje im zestaw umiejętności pożądanych przez rynek pracy.
Co ważne, czas poświęcony na wolontariat owocuje również podnoszeniem umiejętności interpersonalnych. – Z natury jestem osobą nieśmiałą, ale gdy biorę udział w dużym wydarzeniu, takie uczucia jak stres czy trema schodzą na dalszy plan. Wiem po prostu, że ktoś na mnie liczy, że wokół mam zgraną ekipę aktywnych ludzi, którzy zawsze chętnie pomogą i doradzą – przyznaje Arek.
Wolontariusze to osoby, które różni wiek, poziom wykształcenia, miejsce zamieszkania czy status materialny. Mimo to bardzo często dochodzi między nimi do budowania trwałych relacji, a wspomniana różnorodność oddziałuje pozytywnie na cały zespół. – Każdy jest zmotywowany, koleżeński, kreatywny. Wielu z wolontariuszy to osoby wyjątkowo ciekawe świata, z głowami pełnymi pomysłów. Wszyscy uśmiechnięci i zadowoleni. Magia! I tak oto poznałem grono super znajomych – osoby, które wiedzą czego chcą i dokąd zmierzają – opowiada Dawid Romanowski, zaangażowany w UEFA EURO U21 2017 w Tychach.
Taka aktywność pozwala też na oderwanie się od codziennych obowiązków i jest przyjemnym sposobem na odkrycie i rozwijanie swoich pasji. – Wolontariat to czas, w którym mogę się odstresować, dobrze bawić. Bo, co najważniejsze, wśród wolontariuszy zawsze panuje świetna atmosfera! – podkreśla Dawid. Wolontariat daje też poczucie spełnienia i umożliwia odnalezienie w sobie nowych pokładów energii. – Zapewnia mi poczucie satysfakcji, bo tutaj człowiek otrzymuje znacznie więcej niż daje – przyznaje Arek.
>>>Działaj blisko reprezentacji! Szukamy wolontariuszy na mecze z Nigerią i Koreą Południową<<<
Aby dołączyć do programu wolontariatu organizowanego przez PZPN, wystarczy zarejestrować się na platformie: www.wolontariat.laczynaspilka.pl. Można tam poznać szczegóły dotyczące programu oraz wysłać swoje zgłoszenie na wybrane wydarzenie sportowe. Kuba Łatkiewicz, jeden z liderów wolontariuszy podczas zeszłorocznego UEFA EURO U21, nie ma wątpliwości, że warto: – Wolontariat sportowy, a przede wszystkim doświadczenie i ludzie tam poznani, to znakomita inwestycja. Taka, która zwraca się bardzo szybko.