Aktualności

„Bierzemy udział w wyjątkowym wydarzeniu” – przekonuje drużyna Liderów z Lublina

Wolontariat27.02.2019 

W 2017 roku Lublin był jednym z Miast Gospodarzy UEFA EURO U-21 Polska 2017 i ze swoich zadań wywiązał się znakomicie, otrzymując od UEFA najwyższą możliwą ocenę. Jesteśmy pewni, że także podczas Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019 największe z miast na wschodzie Polski i stolica województwa lubelskiego podejmie turniejowych gości w najlepszy z możliwych sposobów. A pomogą mu w tym Wolontariusze PZPN, pod przewodnictwem Lokalnego Koordynatora Wolontariatu – Dagmary Gruszczak i wybranego przez nią zespołu Liderów.

Dagmara swoją przygodę z wolontariatem sportowym rozpoczęła w 2015 roku na Zimowych Mistrzostwach Polski Seniorów i Młodzieżowców w Pływaniu. Spodobało jej się tak bardzo, że udział w kolejnych wydarzeniach był naturalną koleją rzeczy. Zaczęła regularnie wspierać imprezy pływackie oraz mecze lokalnych drużyn, by w 2017 roku wziąć udział w UEFA EURO U-21 Polska 2017 oraz w Mistrzostwach Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2017. W jej przekonaniu, aby być wolontariuszem choćby nawet na największych imprezach, wcale nie potrzeba wielkiego doświadczenia.

– Wolontariusz powinien przede wszystkim wykazywać się zaangażowaniem i otwartością na drugiego człowieka. Doświadczenie pojawi się z czasem – przekonuje Koordynatorka z Lublina, która wciąż jeszcze dokonuje ostatecznego wyboru wolontariuszy spośród kandydatów, którzy pojawili się na rozmowach rekrutacyjnych. Na szczęście inny ważny wybór Dagmara ma już za sobą, a mowa oczywiście o dobrze Liderów, którzy pokierują pracą wolontariuszy w poszczególnych obszarach.

fot. archiwum prywatne

Przegląd drużyny prowadzonej przez Dagmarę zaczynamy od formacji defensywnej, której fundamentem jest pozycja bramkarza, a tę tradycyjnie już przypisujemy Liderowi obszaru Centrum Wolontariatu. W przypadku Lublina możemy mówić o tandemie, który stanowić będą Patrycja Tarka i Joanna Bak. Patrycja doskonale pamięta UEFA EURO U-21, podczas którego pracowała jako wolontariusz w obszarze akredytacji...

– Było to moje pierwsze tak duże wydarzenie, a atmosfera, która panowała zarówno na stadionie, jak i w całym mieście, była niesamowita. I ta życzliwość kibiców! W pamięci zapadł mi szczególnie pochód przez Lublin szwedzkich fanów, którzy ubrani w narodowe barwy, z flagami, zmierzali w kierunku Areny przed meczem ze Słowakami. Wyglądało to imponująco, a do tego bardzo cieszyło oczy, gdy Polacy chętnie do nich dołączali i cieszyli się razem z nimi – wspomina pierwsza z Liderek Centrum Wolontariatu.

– Jako wolontariusz brałam udział w organizacji wielu wydarzeń sportowych w naszym mieście, a każda z tych imprez była dla mnie ciekawym, inspirującym doświadczeniem – opowiada Joanna Bak. – Dla osoby takiej jak ja, na co dzień pracującej w dużej korporacji, wolontariat stanowi odskocznię, daje możliwość oderwania się od codziennych obowiązków i spędzenia czasu z osobami, które tak jak ja pasjonują się sportem. Uczynienie mnie Liderem daje mi poczucie, że moje dotychczasowe zaangażowanie zostało zauważone i docenione, co mocno motywuje mnie do dalszego działania i rozwoju – cieszy się Joanna.

Prezentację linii obrony zaczniemy od obszaru Bezpieczeństwa (SNS), któremu przewodzić będzie Kamil Dyś. – Chcę zdobywać nowe doświadczenia, poznać ciekawych ludzi i po prostu spędzić czas w pożyteczny sposób – mówi Kamil, o którym śmiało możemy napisać, że to człowiek orkiestra. – Ukończyłem szkołę muzyczną w klasie trąbki. Poza tym byłem ratownikiem wodnym w USA. Uwielbiam też grać w piłkę nożną – opowiada.

W obszarze Kontroli Dopingowej spotkacie Łukasza Witkowskiego. Łukasz ma na swoim koncie bogate wolontariackie doświadczenie, a szczególnie miło wspomina UEFA EURO 2012. – Do tej pory utrzymuję kontakt z wolontariuszami z Polski, Włoch czy Chin poznanymi podczas tamtej imprezy. Za każdym razem, gdy widzę na ulicy lub w komunikacji miejskiej kogoś z plecakiem albo koszulką wolontariusza z Euro 2012 podchodzę, aby się przywitać i zamienić kilka zdań. Wolontariat po prostu zbliża ludzi! – nie ma wątpliwości Lider obszaru Kontroli Dopingowej.

Wolontariusze, którzy zakwalifikują się do obszaru Akredytacji, będą mieli sposobność lepiej poznać Weronikę Szymańską, która swoją wolontariacką przygodę rozpoczęła jeszcze w czasach szkolnych, a gdy przestało jej to wystarczać, wstąpiła w szeregi Strażaków ochotników.

– Pomoc innym zawsze sprawiała mi radość, a w połączeniu z adrenaliną daje mi naprawdę dużo satysfakcji. Cieszę się, że mogę być tam, gdzie ludzi potrzebują mojego wsparcia – niezależnie od tego, czy chodzi o gaszenie pożaru, czy ściągnięcie kota z drzewa – a zwyczajne słowo „dziękuję” jest najlepszą zapłatą! – mówi Weronika.

Ostatnim z obszarów, który zaliczamy do formacji defensywnej jest obszar Ticketingu. Przydzieleni do niego wolontariusze będą służyć kibicom pomocą w skanowaniu biletów, udzielać informacji i kierować do wejść odpowiednich względem wykupionego miejsca, a ich działania skoordynują Iwona Górnicka oraz Agnieszka Sawicka.

– Funkcję Lidera przyjęłam, ponieważ mam już w tym obszarze doświadczenie zdobyte podczas Mistrzostw Europy w piłce nożnej do lat 21. Turniej ten wspominam bardzo dobrze, dużo się podczas niego nauczyłam – mówi Iwona, która od samego początku bardzo wysoko ocenia poziom organizacji tegorocznego Programu Wolontariatu PZPN przy Mistrzostwach Świata FIFA U-20 Polska 2019 – Naprawdę wyczuwa się wysoką rangę turnieju, czego wyrazem były np. bardzo skrupulatne przygotowania do rozmów rekrutacyjnych. Nie mam wątpliwości, że bierzemy udział w wyjątkowym i ważnym wydarzeniu.

– A ja na początku zadawałam sobie pytanie „co ja tu robię?”. Głównie dlatego, że w ogóle nie interesuję się piłką nożną – śmieje się Agnieszka. – Lubię działać, poznawać ludzi, nie stać w miejscu. Nowe zadania to nowe doświadczenia, które pozwalają poznać siebie na nowo. W wolnych chwilach szyję. Odstresowuje mnie to. Poza tym jestem nauczycielem w przedszkolu, więc umiejętność egzekwowania zadań mam opanowaną do perfekcji – dodaje.

Przegląd formacji defensywnej mamy za sobą, czas przejść do linii pomocy lubelskiego zespołu Liderów. Tu zaczniemy od obszaru Transportu, za który odpowiedzialny będzie mieszany tandem Agata Łepek i Cezary Dziwiszek. Motywacją Agaty do wzięcia udziału Programie Wolontariatu PZPN przy okazji MŚ FIFA U-20 Polska 2019 było wspomnienie młodzieżowego Euro.

fot. archiwum prywatne

– To było niezapomniane przeżycie. Wiele się nauczyłam oraz poznałam mnóstwo wspaniałych osób, wśród których czułam się jak członek rodziny. Podczas młodzieżowego Euro było wiele niespodziewanych sytuacji i jestem pewna, że nikt nie poradziłby sobie z nimi tak szybko, jak ekipa wolontariuszy. Mam nadzieję, że z wieloma z tych osób będzie mi dane współpracować w tym roku – mówi Agata.

– Niedługo kończę studia, więc pomyślałem, że trzeba (być może) pożegnać Lublin z przytupem. A jak tupać, to tylko na Arenie Lublin podczas wolontariatu! Odkąd uczestniczę w tych sportowych, Zakochałem się w organizacji imprez „od kuchni”. Więcej chyba mówić nie muszę – opowiada drugi z Liderów obszaru Transportu. – Moje dwa pamiętne wolontariaty to UEFA EURO U-21 i Mistrzostwa Europy w piłce siatkowej w 2017 roku. Obie imprezy zresztą się łączą. Na pierwszej, w Lublinie, poznałem wspaniałych znajomych i z szóstką z nich udałem się w podróż za jeden uśmiech do Krakowa, aby wspierać polską siatkówkę. Z Euro w Lublinie wziął się również mój sentyment do obszaru Transportu, w którym staraliśmy się wozić jak najlepiej i jak najszybciej! Oczywiście bez łamania przepisów – wspomina Cezary.

W obszarze Logistyki działania wolontariuszy koordynować będzie Damian Skrzypa. Damian to odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu, gdyż studiuje właśnie na kierunku Logistyka. – Wierzę, że dzięki już posiadanej wiedzy i doświadczeniom mogę pomóc w organizacji MŚ, ale również wiele się dowiedzieć i nauczyć od innych osób – mówi Lider obszaru Logistyki, który zawsze powtarza, że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście. – Będąc w Stanach Zjednoczonych, 36 godzin przed wylotem do Europy straciłem paszport, wszystkie dokumenty i pieniądze. Skoro wtedy udało mi się wrócić, wierzę, że poradzę sobie także w innych trudnych sytuacjach.

Jeśli aplikowaliście do pomocy w obszarze VIP&Hospitality, być może traficie pod opiekę Anny Skarżyckiej. Ania traktuje wolontariat jako hobby, które próbuje wplatać w swój wolny czas. Jak przyznaje, lubi poznawać wydarzenia od strony niedostępnej dla kibiców...

– Dużą dawkę motywacji daje mi również fakt, że biorąc udział tego typu wydarzeniach, podnoszę własne kwalifikacje i umiejętności interpersonalne: komunikację w języku angielskim, zarządzanie czasem swoim i innych, pracę w grupie, pewność siebie – podkreśla nasza rozmówczyni. – Dlaczego postanowiłam zostać Liderką? Uważam, że będzie to znakomity sprawdzian samej siebie, który pozwoli mi poznać swoje słabe i mocne strony, o których być może do tej pory nie wiedziałam – dodaje.

Kolejnym z zawodników linii pomocy jest Lider obszaru Marketingu. Tu Dagmara poprosiła o pomoc Klaudię Żurawską vel Dziurawiec. – Z przyjemnością przyjmuje powierzone mi zadanie. Bycie Liderem to duże wyróżnienie – mówi Klaudia, na co dzień pasjonatka fotografii i psychologii sportu. – Fotografią zajmuje się amatorsko już pięć lat. Najczęściej można mnie spotkać z aparatem na stadionie żużlowym, a znajomi śmieją się czasem, że nie znają osoby bardziej zakręconej ode mnie na punkcie żużla. Co do psychologii sportu, kto nie rozmyślał kiedyś, dlaczego drużyna, mająca świetne umiejętności, w ważnym spotkaniu wypada zdecydowanie poniżej swoich możliwości? Ile razy widzieliście lub słyszeliście, że zawodnik „przegrał” pojedynek już w szatni? Psychologia sportu zdradza tajniki, czemu się tak dzieje – odpowiada Liderka obszaru Marketingu.

Prezentację formacji pomocy zakończymy osobą Lidera obszaru Mediów i TV, a jest nim Katarzyna Jankowska. Kasię tak zafascynował wolontariat sportowy, że postanowiła zdobyć wykształcenie w tym kierunku i od niedawna jest dyplomowanym menedżerem sportu. – Mam nadzieję, że doświadczenie praktyczne i wiedza poparta dyplomem pomogą mi rozwijać się w dziedzinie organizacji dużych wydarzeń sportowych. Co do Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019, fantastycznie jest mieć tak dużą imprezę w swoim mieście i móc udowodnić, że damy radę zorganizować ją na najwyższym poziomie. Jestem dumna, że mogę wziąć udział w tym przedsięwzięciu. Zapowiada się świetna atmosfera!

Przegląd drużyny kończymy tradycyjnie formacją ataku, do której powołanie otrzymał Bartłomiej Duda. Bartek będzie odpowiadał za obszar Operacji Meczowych. – Bardzo cieszę się, że zostałem wytypowany do objęcia funkcji Lidera, choć początkowo miałem ogromne wątpliwości czy podołam wymaganiom. Było to dla mnie również ogromne zaskoczenie, bo tak naprawdę Wolontariat PZPN przy Mistrzostwach Świata FIFA U-20 w Polsce jest moim pierwszym doświadczeniem w wolontariacie sportowym. Od zawsze pasjonuję się sportem, przez 13 lat grałem w drużynach akademii Górnik Łęczna, a obecnie jestem reprezentantem Akademickiej Drużyny Futsalu na KUL-u, dlatego uznałem, że czas poszerzyć swoje wolontariackie doświadczenie, skupiające się wcześniej głównie wokół pomocy niepełnosprawnym w Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym, gdzie pracuje moja mama, oraz koordynacji działań wolontariuszy podczas Etapu Dekanalnego ŚDM – opowiada Bartek, któremu w linii ofensywnej towarzyszyć będzie Michał Orlik, Lider Centrum Wolontariatu..

– Miałem ostatnio możliwość bycia wolontariuszem podczas Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Zobaczyłem tam mnóstwo ludzi z całego świata, którzy cieszyli się możliwością wzajemnego przebywania ze sobą, wspólnej zabawy i modlitwy. Mam nadzieję, że Mistrzostwa Świata FIFA U-20 Polska 2019 również będą okazją do przeżycia niesamowitych wspomnień, bo w końcu ŁĄCZY NAS PIŁKA! Już sama liczba osób, które przyszły na rozmowy rekrutacyjne, udowodniła, że jest to ogromne przedsięwzięcie. I co bardzo ważne, każdy jest traktowany z szacunkiem i po wszystkich widać chęć współpracy – cieszy się Lider Centrum Wolontariatu.

Tym sposobem dotarliśmy do szczęśliwego końca prezentacji lubelskiego zespołu Liderów. Mamy nadzieję, że ten reportaż pozwolił Wam choć odrobinę poznać osoby, z którymi będziecie współpracować, jeśli zostaniecie zakwalifikowani do Programu Wolontariatu PZPN przy Mistrzostwach Świata FIFA U-20 Polska 2019 w Lublinie. Ogłoszenie wyników już pod koniec tygodnia! Nieustająco za wszystkich ściskamy mocno kciuki i życzymy powodzenia!

Karol Kulpa

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności