Aktualności

Bielsko-Biała zaprasza wolontariuszy! ,,Tu nie ma czasu na nudę”

Wolontariat21.11.2018 
Mówi się o nim: miasto w górach, miasto historyczne, o pięknej architekturze, miasto ludzi młodych, przedsiębiorczych, miasto stu przemysłów, kultury – bajkowe miasto… Od niedawna możemy także dodać Miasto Gospodarz Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019! Bielsko-Biała – kolejny bohater naszego cyklu reportaży – już odlicza dni do rozpoczęcia turnieju i serdecznie zaprasza wolontariuszy do włączenia się w jego organizację.

Za siedem miesięcy, począwszy od 23 maja, oczy kibiców na całym świecie skierują się na boiska sześciu polskich miast, na których rozgrywane będą mecze największego piłkarskiego turnieju 2019 roku – Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019. Pierwszy gwizdek sędziego usłyszymy w Łodzi. W kolejnych dniach najlepsi młodzi piłkarze globu przystąpią do rywalizacji w Tychach, Lublinie, Bydgoszczy, Gdyni oraz Bielsku-Białej – najbardziej wysuniętym na południe Mieście Gospodarzu turnieju.

Bielsko-Biała to miasto niezwykle atrakcyjne turystycznie. Jego największym naturalnym bogactwem jest położenie – na wzgórzach, u stóp Beskidów. Wiele górskich szlaków bierze tu swój początek: prowadzą na Klimczok, Dębowiec czy Szyndzielnię, na którą można też wjechać nowoczesną kolejką gondolową. Malownicze ścieżki wiodą przez Cygański Las i wokół zapory wodnej w Dolinie Wapienicy.

To także miasto ludzi aktywnych. Zimą królują tu narty, snowboard, kuligi, a latem piesze wyprawy, rowerowe i konne przejażdżki. Dla ambitnych miłośników rowerów wyzwaniem są górskie trasy Enduro Trails. Pobliskie jeziora i okoliczne tereny są rajem dla żeglarzy, szybowników, lotniarzy i paralotniarzy. Dominujące dziedziny sportu to futsal, siatkówka, sporty walki oraz właśnie piłka nożna.

 

FOTO: Maciej Kopaniewski

Dziś blisko 200-tysięczne Bielsko-Biała staje przed dużym wyzwaniem. Dzięki doświadczeniu w organizacji międzynarodowych wydarzeń oraz odpowiedniemu zapleczu sportowemu miasto zostało obdarzone zaufaniem przedstawicieli FIFA i PZPN, a co za tym idzie, jest jednym z sześciu Miast Gospodarzy Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019.

– Wiemy doskonale, jak organizować duże przedsięwzięcia kulturalne czy światowe festiwale. Natomiast w sporcie dopiero niedawno, bo w marcu tego roku, podeszliśmy do poważnego egzaminu logistycznego i wizerunkowego, jakim była organizacja meczu reprezentacji Polski do lat 20 z rówieśnikami z Anglii. I okazało się, że test ten zdaliśmy na szóstkę! – mówi prezydent Bielska-Białej, Jarosław Klimaszewski, który na dowód swoich słów przypomina, jak organizację spotkania zachwalał selekcjoner reprezentacji Anglii, Keith Downing: „Chętnie byśmy tu wrócili […]. Fantastyczne miejsce. To był zaszczyt tutaj zagrać […]. Pod względem atmosfery i organizacji to był najlepszy obiekt, na którym graliśmy w tym sezonie” – stwierdził wówczas brytyjski szkoleniowiec.

W Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej wszyscy zdają sobie sprawę z mocnych stron miasta. Jednocześnie nikt nie zapomina, że warunkiem powodzenia współorganizacji tak dużego turnieju są odpowiednia mobilizacja i staranne przygotowania. – Mamy piękny, zmodernizowany stadion, potrzebne boiska treningowe, hotele. Ufam, że sprostamy wyzwaniom organizacyjnym, bo po prostu warto. Będzie to dla nas wydarzenie o wielkiej sile promocyjnej, przyciągnie rzesze fanów, turystów, media. Będziemy mieli okazję pokazać nasze piękne „miasto w górach” – cieszy się Jarosław Klimaszewski.

 

FOTO: Lucjusz Cykarski

Nieocenioną pomocą w organizacji meczów z pewnością będą wolontariusze. Ci wielokrotnie już pokazali, że można na nich liczyć, m.in. wspierając regularnie uznany w kraju i za granicą FotoArtFestiwal, organizowany właśnie w mieście nad rzeką Białą.

– To młodzi ludzie, których interesuje świat i drugi człowiek. Przyjeżdżają z całej Polski, a nawet z zagranicy. I co najważniejsze, większość z nich do nas wraca, tęskniąc za kolejną edycją festiwalu. Nie wyobrażam sobie, że mogłoby ich nie być – mówi Inez Baturo, szefowa Fundacji Centrum Fotografii, będącej organizatorem FotoArtFestivalu. – Pomagając przy organizacji tego wydarzenia, tworzą zgraną grupę. Pracują oddanie, ale też bawią się wyśmienicie. Zawiązują przyjaźnie, czasami na wiele, wiele lat. Wszystkie osoby podkreślają, że udział w wolontariacie to przygoda życia – dodaje.

W mieście funkcjonuje także wolontariat sportowy. Fani futbolu szczególnie chętnie angażują się w organizację meczów TS Podbeskidzie, które w latach 2011–2016 występowało w Ekstraklasie jako pierwsza w historii drużyna z Bielska-Białej, a obecnie zajmuje miejsce w górnej części tabeli rozgrywek 1. ligi.

– Obecność wolontariuszy przy organizacji meczów piłkarskich jest nieodzowna. Od lat współpracujemy z wieloma młodymi osobami, które swoim zaangażowaniem wspierają działania marketingowe i pracę biura prasowego klubu. Często podkreślam, że to dzięki ich pracy możemy zaoferować kibicom i dziennikarzom na stadionie obsługę na wysokim poziomie – mówi rzecznik prasowy TS Podbeskidzie, Marcin Zarębski.

Nasz rozmówca przyznaje, że ogromną satysfakcję daje mu obserwacja zawodowego rozwoju klubowych wolontariuszy. Cieszy się, widząc, jak otwierają się na nowe doświadczenia, uczą się organizacji pracy i odpowiedzialności oraz poszerzają grono kontaktów. Sami wolontariusze również nie mają wątpliwości, że są dokładnie w tym miejscu, w którym chcieliby być...

– Dzięki współpracy z Podbeskidziem mogę się wiele nauczyć i być w centrum wydarzeń, do których jako kibic nie miałbym dostępu – mówi wolontariusz Piotr. – Kontakty zdobyte na wolontariacie umożliwiły mi nawiązanie współpracy z innymi organizacjami sportowymi w województwie. Daje mi to duże możliwości uczestnictwa w meczach piłkarskich na różnym poziomie – wtóruje przedmówcy Kamil.

– Związałem się z klubem TS Podbeskidzie, bo wierzę, że jest to odpowiedni sposób na zdobycie doświadczenia, z którym łatwiej będzie mi o pracę dziennikarza sportowego. Znam przypadki osób, które dzięki wolontariatowi w Podbeskidziu osiągnęły swój cel i dziś pracują w uznanych redakcjach. Jestem przekonany, że też pójdę tą drogą – opowiada kolejny z wolontariuszy, Michał, marzący o pracy w jednej z redakcji sportowych. Doświadczenia zdobyte podczas Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019 z pewnością również przybliżą wolontariuszom te marzenia.

Jeśli zdecydujecie się aplikować na wolontariat w Bielsku-Białej, będziecie mieli okazję poznać bliżej Agnieszkę Moroń – Lokalnego Koordynatora Wolontariatu przy okazji Mistrzostw Świata FIFA U-20 w Polsce. Agnieszka jest osobą komunikatywną, energiczną, otwartą na nowe wyzwania i nowych ludzi. Umiejętności radzenia sobie ze zmianami i współpracy z ludźmi zdobyła podczas swoich podróży, pracy i nauki w krajach Europy, Azji i Ameryki. Doskonale mówi w języku angielskim i jak sama twierdzi „pracując z ludźmi, jest w swoim żywiole”. Posiada umiejętności menedżerskie, które zdobywała i rozwijała podczas swojej pracy m.in. jako koordynator projektów, a obecnie zajmując stanowisko kierownicze w jednej z miejskich jednostek organizacyjnych Bielska-Białej.

 

FOTO: Urząd Miasta Bielska-Białej

– Drodzy wolontariusze, zachęcam Was do składania aplikacji właśnie do naszego miasta. Czekamy na Was! Zapraszamy osoby pełnoletnie, pełne energii, sportowej pasji, lubiące kontakt z ludźmi, nowe wyzwania oraz zmiany, jak też cechujące się wysoką kulturą osobistą, elastycznością i zaangażowaniem. Zależy nam na tym, aby goście z całego świata, którzy odwiedzą nasze miasto, wrócili do domów z samymi miłymi wspomnieniami. Jestem pewna, że z Waszym wsparciem uda nam się to osiągnąć – mówi Agnieszka.

Elektroniczna rekrutacja wolontariuszy jest otwarta i potrwa do 31 grudnia 2018 r. włącznie. W nowym roku rozpocznie się kolejny etap – rozmowy kwalifikacyjne. Ostateczna lista przyjętych osób zostanie ogłoszona pod koniec lutego, a jedną z osób, które z pewnością będą na nią czekać z niecierpliwością, jest Damian – mieszkaniec Bielska–Białej, mający na swoim koncie m.in. wolontariat Mistrzostw Europy UEFA EURO U-21 Polska 2017.

– Młodzieżowe EURO wspominam znakomicie. To był naprawdę wartościowy czas, dlatego, gdy tylko usłyszałem o Mistrzostwach Świata rozgrywanych w moim mieście, nie wahałem się i wysłałem wniosek. Jestem przekonany, że dzięki zebranemu wcześniej doświadczeniu będę mógł w większym stopniu wesprzeć organizację przyszłorocznej imprezy. Jestem dumny z faktu, że Bielsko-Biała jest jednym z Miast Gospodarzy i nie mogę przegapić takiej okazji. Chcę być jak najbliżej Mistrzostw – mówi Damian.

Co zrobić, żeby wziąć udział w organizowanym przez PZPN Programie Wolontariatu? Wystarczy założyć konto na platformie internetowej dostępnej pod adresem www.laczynaspilka.pl/wolontariat, uzupełnić profil niezbędnymi danymi osobowymi, określić stopień znajomości języków obcych, wgrać swoje zdjęcie, zaznaczyć stosowne zgody i gotowe – można już przesyłać aplikację. Po kliknięciu przycisku rekrutacji dla miasta Bielsko-Biała zobaczycie podstronę ze szczegółowymi informacjami, terminami oraz stanowiskami, na które można kandydować.

– Tak duże przedsięwzięcie nie może się udać bez wsparcia wolontariuszy. To wspaniali ludzie, którzy mają w sobie pasję, poczucie odpowiedzialności, znają języki obce. To do nich uczestnicy imprez najczęściej kierują swoje pytania i prośby. To właśnie ich darzą największym zaufaniem. Większość wolontariuszy dokładnie wie, co niesie ze sobą wolontariat, jak wspaniale potrafi się odwdzięczyć oraz jak bardzo ceniony jest przez potencjalnych pracodawców. Serdecznie zapraszam do Bielska-Białej wszystkich, którzy chcieliby zasilić szeregi wolontariatu Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019. W Bielsku-Białej jest pięknie i zapewniam, że tutaj nie ma czasu na nudę! – zachęca prezydent miasta, Jarosław Klimaszewski.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności