Aktualności

„Będzie mi brakować tych wspaniałych uśmiechów!”

Wolontariat18.06.2019 

Choć początkowo cześć Liderów Programu Wolontariatu PZPN przy Mistrzostwach Świata FIFA U-20 Polska 2019 czuła pewne obawy względem wyzwania, przed którym stanęli, dziś nie mają wątpliwości, że decyzja o udziale w tym wydarzeniu była jedyną słuszną, jaką mogli podjąć. Co dał im młodzieżowy mundial, czego się nauczyli i czego, a raczej kogo najbardziej im brakuje po zakończeniu działań? Chcąc się tego dowiedzieć, najlepiej oddać im głos...

Paulina Loska to tegoroczna maturzystka, która od października zamierza studiować na Politechnice Śląskiej kierunek ściśle związany z matematyką. Wolontariat Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019 nie był jej pierwszym. Pomimo młodego wieku, mieszkanka Chorzowa wielokrotnie pełniła funkcję Lidera przy okazji wolontariatów na innych wydarzeniach. Nie oznacza to jednak, że do pomocy przy młodzieżowym mundialu podchodziła pozbawiona obaw.

– Nie był to mój pierwszy raz w roli Lidera, ale debiut, jeśli chodzi o dowodzenie obszarem Mediów, dlatego w niektórych momentach przygotowań do Mistrzostw nachodziły mnie myśli, że może inni Liderzy są lepsi ode mnie, bardziej doświadczeni, więcej potrafią. Miałam jednak zawsze z tyłu głowy, że skoro koordynator Piotr wybrał mnie na to stanowisko, to muszę się na nie nadawać. Wiedziałam też, że mam bezgraniczne wsparcie zarówno z jego strony, jak i w innych Liderach – podkreśla Paulina.

Pewne obawy związane z powierzoną mu rolą Lidera odczuwał również Łukasz Różański. Urodzony w Mławie, ale mieszkający w Gdańsku 25-latek podczas Mistrzostw dowodził wolontariuszami w obszarach Operacji Meczowych i Kontroli Antydopingowej. Warto również podkreślić, że był to dla niego absolutny debiut w roli wolontariusza.

– Żałuję, że wcześniej nie miałem możliwości uczestniczenia w tego rodzaju przedsięwzięciach, ale jeszcze wiele przede mną – deklaruje Łukasz. – Obawy były, raz mniejsze, raz większe, ale ja bardzo lubię wyzwania. Gdy nasza koordynatorka Kasia Kohnke powierzyła mi jedne z najbardziej odpowiedzialnych obszarów, stwierdziłem, że tego właśnie potrzebuję. Potrzebuję udowadniać sobie, że mogę tę poprzeczkę zawieszać wyżej – podkreśla.

fot. Archiwum prywatne

Dziś po wspomnianej niepewności naszych Liderów nie już śladu. Nie może być. Czas leci bowiem tak nieubłaganie, że po Mistrzostwach Świata FIFA U-20 Polska 2019 mówimy już jako o przeszłości. Co czas spędzony w gronie Koordynatorów oraz innych wolontariuszy dał dwójce naszych rozmówców?

– Przede wszystkim zakodowałam sobie w głowie zasadę, że wszystko jest możliwe i nie ma rzeczy niewykonalnych – mówi Paulina. – Jeżeli mieliśmy sytuacje kryzysowe, od razu każdy z nas podejmował szereg działań, aby to naprawić. I udawało się. Podczas Mistrzostw zauważyłam też, że multitasking istnieje! Okazało się, że można robić trzy rzeczy jednocześnie i jest to świetna sprawa! Na pewno będę to wykorzystywać jeszcze nie raz – zapewnia nasza rozmówczyni.

– Ten wolontariat dał mi poczucie, że każdy jest stworzony do czegoś wielkiego – podkreśla z kolei Łukasz. – Pewność siebie w obecnych czasach jest bardzo istotna, a dzięki zaufaniu, jakim mnie obdarzono, powierzając mi dwa ważne działy oraz utrzymywanie kontaktu z generalnymi koordynatorami FIFA, Joe i Alfonso, wiem, że przede mną rysuje się ciekawa przyszłość zawodowa. Po raz kolejny uświadomiłem sobie, że nie ma co się bać trudnych zadań. Wszystkiego można się nauczyć, można z dnia na dzień stawać się lepszym i mieć z tego niesamowitą satysfakcję.

Udział w Programie Wolontariatu PZPN przy Mistrzostwach Świata FIFA U-20 Polska 2019 dał naszym Liderom również wiele umiejętności technicznych. W przypadku Pauliny mówimy np. o wyrabianiu akredytacji czy obsłudze różnego typu systemów informatycznych. To wszystko schodzi jednak na drugi plan. Największą wartością dla młodej Liderki byli i są ludzie, których miała okazję poznać.

fot. Archiwum prywatne

– Dla mnie najważniejszy zawsze będzie fakt, że w Tychach, na stadionie, poznałam wielu cudownych i kochanych ludzi, z którymi mam nadzieję będę się widywać przez całe życie. To właśnie ludzie są według mnie największą wartością dodaną wolontariatu i nigdy nie zapomnę wszystkich pięknych chwil, jakie razem przeżyliśmy – przekonuje Paulina.

– To dzięki ludziom, których poznałem na wolontariacie, każdy dzień był nie tyle pracą, ile czystą przyjemnością – wtóruje Paulinie Łukasz. – Naturalnie znałem wagę wydarzenia i powierzonych mi zadań, ale wszystko wykonywaliśmy z uśmiechem na twarzy. Nawet w stresujących momentach byliśmy jednym wielkim zespołem, mogliśmy na siebie liczyć i wszystko wyszło perfekcyjnie – cieszy się 25-latek z Mławy.

Mistrzostwa Świata FIFA U-20 Polska 2019 przeszły do historii. Koordynatorzy wolontariatu, z którymi mieliśmy okazję porozmawiać w ostatnich dniach, zgodnie podkreślają, że to właśnie wolontariusze są jednymi z największych wygranych tej imprezy. I cieszy nas bardzo, gdy ust samych wolontariuszy również przebija poczucie spełnienia i wielkiego zadowolenia.

– To była piękna przygoda, którą przeżywaliśmy tak naprawdę od stycznia, bo od rozmów rekrutacyjnych. Każdego z tych elementów, począwszy właśnie od rozmów, przez szkolenia, aż po działania na samych Mistrzostwach będzie mi ogromnie brakować. Szczególnie tych cudownych uśmiechów innych wolontariuszy oraz poczucia współtworzenia z nimi czegoś wielkiego – mówi Paulina.

– Poznałem wiele wartościowych osób, które na pewno w jakiś sposób zmieniły moje życie. Dzięki nim stałem się lepszym człowiekiem. To m.in. ich ciepło, zaangażowanie, uśmiech, rozmowy oraz wspólne wykonywanie zadań przekonały mnie, że warto się angażować w tego typu projekty – kończy Łukasz.

Karol Kulpa

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności