Aktualności
Akademia Grassroots wsparta przez wolontariusza Kacpra
Cykl spotkań z trenerami i nauczycielami rozpoczął się 12 listopada konferencją w województwie zachodniopomorskim, a zakończył w ubiegły poniedziałek w kujawsko-pomorskim. W nieco ponad miesiąc, organizatorzy z PZPN oraz zaangażowani wykładowcy poprowadzili 17 konferencji, odwiedzając wszystkie województwa w Polsce.
– Konferencje odbywały się od poniedziałku do środy. Z Warszawy wyjeżdżaliśmy w niedziele, na drugi dzień spotykaliśmy się z trenerami i nauczycielami, a po wszystkim udawaliśmy się w kolejne miejsce. Harmonogram był ułożony geograficznie, pod kątem odległości pomiędzy województwami. W środę wieczorem wracaliśmy do domu i tak nam mijały te tygodnie – mówi Przemysław Prętkiewicz z Departamentu Piłki Amatorskiej PZPN, który koordynował Akademię Grassroots 2018.
– Akademia Grassroots funkcjonuje od wielu lat, a zainteresowanie nią rośnie z każdym rokiem. Na większości konferencji sale były wypełnione do ostatniego miejsca. Myślę, że wpływ na to mają przede wszystkim dwa czynniki: w Polsce mamy coraz więcej trenerów, a do tego coraz mocniej promujemy ten projekt – dodaje Przemek.
Foto: PZPN
Na początku listopada poszukiwaliśmy wolontariusza, który chciałby organizacyjne wesprzeć Akademię Grassroots 2018. Z chęcią pomocy zgłosił się Kacper Ratka – 23-latek z Kaczorów w województwie wielkopolskim.
– Wolontariuszem jestem od półtora roku. Zacząłem od UEFA EURO U-21 Polska 2017. Później brałem udział w meczach reprezentacji Polski. Po przeczytaniu ogłoszenia rekrutacyjnego dotyczącego Akademii Grassroots miałem lekkie obawy, bo to jednak kilka tygodni i aż 17 spotkań w całej Polsce. Wtedy zadzwoniłem do Damiana Witkowskiego, Koordynatora Wolontariuszy PZPN, który opowiedział mi więcej o projekcie i pomógł podjąć decyzję. Uznałem, że to dla mnie szansa na zdobycie bardzo wartościowego doświadczenia. I właśnie takie zdobyłem – mówi Kacper.
– Kacper wspierał nas organizacyjne. Zbierał podpisy uczestników przed konferencją, a po niej wydawał materiały szkoleniowe. Zastępował mnie wszędzie tam, gdzie nie mogłem być w danej chwili. Przykładowo, gdy musiałem sprawdzić działanie sprzętu, projektora, głośników czy mikrofonów, potrzebowałem kogoś, kto w międzyczasie skoordynuje zbieranie dokumentacji i przypilnuje, aby panował w niej porządek. Kacper był przeszkolony, wiedział, na co zwracać uwagę. Wsparcie kompetentnej i zaufanej osoby to kluczowa sprawa, a Kacper wywiązał się z tej roli znakomicie. Nie zdarzyło się, że go potrzebowałem, a jego nie było – chwali 23-latka Przemek.
Foto: PZPN
Poza wymienionymi wcześniej zadaniami Kacper wysyłał zdjęcia z konferencji do osoby odpowiedzialnej za profile „Piłka dla Wszystkich”. Nagrywał również trenerów podczas praktycznych części konferencji, żeby mieli materiał do samoanalizy oraz pamiątkę z uczestnictwa w wydarzeniu. W sumie zgromadził tak dużo materiału, że zaproponowano mu stworzenie filmiku o konferencjach, na co także chętnie się zgodził.
Jeśli uda Wam się zakwalifikować do Programu Wolontariatu Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019, być może będziecie mieli okazję poznać bliżej Kacpra, który ze względu na swoje doświadczenie otrzymał propozycję bycia jednym z liderów wolontariuszy w dziale transportu w Bydgoszczy. Jeśli jeszcze nie złożyliście aplikacji, to już naprawdę ostatni moment. Elektroniczna rekrutacja wolontariuszy zostanie zamknięta w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia. Więcej informacji znajdziecie na stronie www.laczynaspilka.pl/wolontariat.
Karol Kulpa