Aktualności

[OKIEM PREZESA] Ryszard Niemiec: Gwarantuję kontynuację sprawdzonych rozwiązań

Specjalne16.09.2016 
„Okiem Prezesa” – to cykl Łączy Nas Piłka, w którym rozmawiamy z prezesami Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej. Przedstawiamy osoby, a także ich pogląd na polski futbol. Dziś prezentujemy rozmowę z Ryszardem Niemcem, który 27 sierpnia 2016 roku został wybrany na kolejną kadencję.
Dlaczego zdecydował się Pan ponownie kandydować na Prezesa?
Odpowiadając żartobliwie, mógłbym powiedzieć, że przywykłem do prezesury, ale serio mówiąc, motywem były trzy kwestie: chęć dokończenia dzieła jubileuszu 105-lecia MZPN, sfinalizowania wielkiego wyzwania jakim są przyszłoroczne mistrzostwa Europy U-21, których główne fakty sportowo-organizacyjne będą miały miejsce w Krakowie, no, i chęć aktywnej obecności na zjeździe sprawozdawczo-wyborczym, na którym delegaci MZPN maja istotna role do odegrania.

Dlaczego Pański pomysł na prowadzenie wojewódzkiego związku jest najlepszy?
Nie uważam, że mój sposób na zarządzanie wojewódzkim związkiem jest jedyny i niepowtarzalny, aliści dla środowiska piłkarskiego Małopolski okazał się najbardziej atrakcyjny. Wypływa z realnych aspiracji piłkarstwa profesjonalnego i amatorskiego, gwarantuje kontynuację sprawdzonych rozwiązań organizacyjnych, umożliwia uruchamianie zasobów materialnych samorządów dla rozwoju dyscypliny.

Co jest priorytetem na pierwsze miesiące Pańskiej kolejnej prezesury?
Najważniejsze zadanie to przeprowadzenie jubileuszowych imprez 105-lecia, w tym uroczystej akademii w Filharmonii im. H. Szymanowskiego, meczu Kraków – Lwów, wznawiającego rywalizację zapoczątkowaną przed 105 laty, ogłoszenie plebiscytu na „Jedenastkę Stulecia MZPN”, reorganizacja struktur sędziowskich w województwie, stworzenie programu rozwoju futbolu kobiecego w Małopolsce.

Jakie widzi Pan przed sobą wyzwania?
Najważniejsze wyzwanie to uruchomienie procesów rozwojowych na terenach piłkarsko zapóźnionych (powiaty-miechowski, gorlicki, proszowicki, chrzanowski), a także stworzenie struktury organizacyjnej reprezentującej interesy 40 klubów dzielnicowych Krakowa (Forum Klubów Dzielnicowych)



Co jest najmocniejszą stroną Pańskiego WZPN i co zamierza Pan rozwijać?

Siła naszego wojewódzkiego związku bierze się przede wszystkim z masowości dyscypliny i jej trwałej dynamiki rozwojowej(w kadencji 2012-2016 przybyło 88 klubów piłkarskich!), a także z wiekowej tradycji kulturotwórczej, silnego etosu samorządności. W 13 podokręgach i dwóch okręgach pracuje armia społecznych działaczy, oddanych dyscyplinie, efektywnie koordynujących rozwój piłki klubowej, umiejętnie wykorzystujących lokalne źródła finansowania piłkarstwa na swoim terenie (dotacje samorządowe i mali i średni przedsiębiorcy).

Jak związek zamierza współpracować z małymi klubami i w jaki sposób chce im pomóc?
Kluby o niskim stopniu zorganizowania mogą liczyć przede wszystkim na żywą więź ze strukturami podokręgowymi MZPN, które organizują modele współzawodnictwa na swoim terenie (1 lub 2 powiaty) i służą pomocą szkoleniową. W niektórych ogniwach np. na terenie powiatów tarnowskiego, bocheńskiego, brzeskiego i dąbrowskiego, kluby wyręczane są w obowiązkach rozliczania delegacji sędziowskich przed urzędami skarbowymi. W powiecie ziemskim krakowskim związek organizuje na swój koszt letnie mistrzostwa klubów wiejskich. Z własnych zasobów przekazuje MZPN sprzęt sportowy  dla najbardziej potrzebujących klubów.

Jaką ma Pan wizję rozwoju piłki kobiecej i młodzieżowej?
Wizja to trawestacja klasycznego „teatru ogromnego”, a więc komplet zwycięstw reprezentacji Małopolski w turniejach Górskiego, Deyny, Smolarka i Jezierskiego, wprowadzenie czwartej drużyny do Centralnej Ligi Juniorów, wygranie finałów  MP juniorów młodszych i starszych, wygranie MP kobiet przez drużynę Uniwersytetu Jagiellońskiego, wejście do finałów MP reprezentacji dziewcząt U-13 i U-16…

Czego można Panu życzyć?
Armii sponsorów dla klubów, wysypu licznych Kapustków, podwojenia liczby widzów na meczach piłkarskich...

Rozmawiał Szymon Bartnicki

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności