Aktualności

Sędziowska delegacja na opóźnione mistrzostwa

Specjalne08.05.2021 
Na mistrzostwach Europy 2020 nie będzie Szymona Marciniaka i jego zespołu. Nie oznacza to jednak, że na najważniejszej piłkarskiej imprezie naszego kontynentu w ogóle zabraknie polskich arbitrów. Przeciwnie – nominacje otrzymało trzech Polaków. Nasz kraj reprezentować będą: Paweł Gil (sędzia VAR), Bartosz Frankowski (sędzia techniczny) i Marcin Boniek (rezerwowy sędzia asystent).

Na mistrzostwach pojawią się sędziowie z 18 państw. Najliczniejsze reprezentacje mają Niemcy i Hiszpania. Z obu tych krajów wytypowano po 10 arbitrów. Z nadchodzącymi mistrzostwami związane są dwie zupełnie nowe i przełomowe nominacje. Francuzka Stéphanie Frappart będzie pierwszą kobietą na turnieju finałowym męskich mistrzostw Europy. 37-letnia pani arbiter otrzymała nominację jako sędzia techniczna. Komisja Sędziowska UEFA powołała także zespół sędziowski z Argentyny, któremu przewodzić będzie Fernando Rapallini. To pierwszy przypadek nominacji dla arbitrów spoza kontynentu na europejski czempionat. Zapewne ten nowy trend stanie się wkrótce normalnością. W czerwcu w odwrotnym kierunku podąży Hiszpan Jesús Gil Manzano. Wraz ze swoimi asystentami pojedzie on na Copa América 2021.

Z trójki polskich arbitrów najbardziej doświadczony jest Paweł Gil. Lubinianin ma na swoim koncie prawie 350 meczów w PKO Ekstraklasie. Na początku maja br. był głównym rozjemcą w finale Fortuna Pucharu Polski Raków Częstochowa – Arka Gdynia. Od 12 lat nosi międzynarodową odznakę arbitra FIFA. 45-letni sędzia był jedną z głównych osób odpowiedzialnych za wprowadzenia VAR do Polski. Jednocześnie szybko dał się poznać jako wysokiej klasy fachowiec przed VAR-owskim monitorem.Podczas mistrzostw świata w 2018 roku był VAR-em na 17 meczach. W tym samym roku delegowano go na Klubowe Mistrzostwa Świata w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Tę samą funkcję pełnił również w finale Ligi Europy w 2020, gdy Sevilla FC pokonała 3:2 Inter Mediolan. Do swojego sędziowskiego CV dopisze teraz kolejne ważne sportowe wydarzenie.

35-letni Bartosz Frankowski uchodzi za jednego z najzdolniejszych arbitrów młodego pokolenia. Jest bardzo ceniony przez FIFA. Regularnie uczestniczy w młodzieżowych międzynarodowych imprezach. Na swoim koncie ma m.in. mistrzostwa Europy U-17 i U-19, a także mistrzostwa świata U-17 (jako VAR). Dla torunianina i tak największym sukcesem jest jednak debiut w elitarnej Lidze Mistrzów, który miał miejscu w grudniu ubiegłego roku (Stade Rennais – Sevilla FC 1:3).Na nadchodzące mistrzostwa Frankowski jedzie w roli sędziego technicznego. – To ważny sygnał, że mój rozwój i mojego zespołu idzie w dobrym kierunku. Traktuję to także jako okazję do zebrania bardzo cennego doświadczenia i podpatrzenia warsztatu u najlepszych sędziów naszego kontynentu – mówi Frankowski.Ostatnim, trzecim polskim sędzią na EURO 2020, jest Marcin Boniek. 45-latek arbitrem międzynarodowym jest od pięciu lat. Ma na koncie występy w europejskich pucharach, a także w meczach reprezentacji narodowych. Wyjazd na mundial będzie dla niego najważniejszą imprezą w życiu. Na mistrzostwach będzie pełnić rolę rezerwowego sędziego asystenta. Oznacza to, że będzie otrzymywać nominacje na mecze i wraz z zespołem sędziowskim na nie jeździć. Na murawie pojawi się jednak tylko wtedy, gdy np. jeden z asystentów dozna kontuzji. Zadaniem Marcina Bońka będzie go zastąpić.

Jakub Jankowski

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności