Aktualności
Legia odczarowała Ligę Mistrzów. A gdzie dziś są jej zawodnicy sprzed 21 lat?
21 lat temu piłkarze Legii dali polskiemu futbolowi wiele radości. Pamiętne zwycięstwo z IFK Goeteborg w rundzie kwalifikacyjnej otworzyło drużynie z Warszawy drzwi do piłkarskiego raju. Dziś tylko jeden z tamtych zawodników, Tomasz Sokołowski, jest związany z klubem w roli trenera młodzieży.
Większość piłkarzy postawiła na pracę trenerską. Pracowali jednak głównie w klubach z niższych lig, na szczeblu ekstraklasy w roli pierwszego szkoleniowca zameldował się jedynie Jacek Zieliński. Spora część legionistów z tamtych lat odnalazła się w zarządach klubów czy spółek. Stanowisko prezesa klubu piastował niegdyś Jacek Bednarz, obecnie taką funkcję pełni Jacek Kacprzak. Prezesem Pomorskiego Związku Piłki Nożnej został natomiast Radosław Michalski. Bezcenne doświadczenie legionistów chętnie wykorzystywano w klubach, oferując im pracę dyrektora sportowego. Taki wpis w CV mają wspomniany już Bednarz, a także Marek Jóźwiak, Radosław Michalski i Jacek Zieliński.
Byłych piłkarzy kusiła też kariera w polityce. Tę drogę obrał Cezary Kucharski, który był posłem na Sejm RP. Bezskutecznie swoich sił próbowali natomiast Kacprzak i Jerzy Podbrożny.
Od piłki nożnej niemal całkowicie odsunął się Krzysztof Ratajczyk. Stalowy defensor Legii z tamtych lat co prawda miał ochotę spróbować sił w trenerce, ale szybko porzucił tę drogę. Zajął się pracą najpierw w kasynie, a następnie w banku. Poza futbolem pozostaje też Andrzej Kubica, który wraz z kolegą prowadzi firmę zajmującą się consultingiem.
Emil Kopański
Piłkarze Legii w Lidze Mistrzów w sezonie 1995/1996 – co robią dziś?
Jacek Bednarz – ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, z wykształcenia jest prawnikiem. Po zakończeniu kariery był rzecznikiem prasowym i dyrektorem sportowym Legii, później związał się z Wisłą Kraków. Najpierw również jako dyrektor sportowy, następnie wiceprezes i prezes zarządu klubu. Pełnił też funkcję prokurenta Ruchu Chorzów, obecnie znajduje się w zarządzie spółki Ekstraklasa.
Adam Fedoruk – związał się z pracą trenerską. Rozpoczynał w klubie, w którym się wychowywał jako piłkarz, Olimpii Elbląg. Po pewnym czasie do współpracy w ekstraklasowym Zagłębiu Lubin zaprosił go Czesław Michniewicz – Fedoruk był trenerem przygotowania technicznego. Samodzielnie pracował jeszcze w zespole Zagłębia w Młodej Ekstraklasie, Miedzi Legnica oraz Mławiance Mława. Ostatnio prowadził rezerwy Lechii Gdańsk, jednak w tym sezonie klub wycofał ten zespół z rozgrywek.
Marcin Jałocha – niedługo po rozbracie z boiskiem rozpoczął pracę jako trener. Prowadził między innymi LKS Nieciecza, Radomiak Radom i Wisłę Puławy. Był też asystentem szkoleniowca Sandecji Nowy Sącz.
Marek Jóźwiak – po raz ostatni w zawodowej karierze na boisku pojawił się w czerwcu 2005, będąc piłkarzem Legii. Pracował jako skaut, a później dyrektor sportowy klubu z Warszawy, zajmował się także pracą menedżera piłkarskiego. Pełnił też funkcję menedżera Lechii Gdańsk.
Jacek Kacprzak – karierę skończył w 2012 roku w macierzystej Pilicy Białobrzegi, po kilku latach wystąpił gościnnie w Pucharze Polski w drużynie ETV Warszawa. Był trenerem Pilicy i Radomiaka Radom, obecnie piastuje funkcję prezesa klubu z Białobrzegów, znajduje się też w zarządzie Radomskiego OZPN. Dwukrotnie bezskutecznie kandydował w wyborach parlamentarnych.
Andrzej Kubica – karierę kończył w Górniku Łęczna, ale występował także w amatorskim zespole Błękitni Sarnów. Na pewien czas wyjechał za granicę, na chwilę pojawił się w belgijskim zespole FC Piet L’Air. Prowadzi firmę zajmującą się consultingiem.
Cezary Kucharski – po zakończeniu kariery piłkarskiej zajął się działalnością menedżerską. Jest agentem między innymi Roberta Lewandowskiego. Był również posłem na Sejm RP.
Grzegorz Lewandowski – przez wiele lat był grającym trenerem drużyn występujących na Pomorzu i Podlasiu, między innymi Kotwicy Kołobrzeg i ŁKS Łomża. W 2015 roku został ogłoszony trenerem Sparty Brodnica, ale pełnił funkcję tylko… jeden dzień.
Zbigniew Mandziejewicz – pracował jako trener między innymi w Chrobrym Głogów i Lechii Zielona Góra. Związany z Dolnym Śląskiem, obecnie mieszka we Wrocławiu.
Radosław Michalski – związał się z pomorskim futbolem. Pełnił funkcję dyrektora sportowego Lechii Gdańsk, był także akcjonariuszem tego klubu. Cztery lata temu został prezesem Pomorskiego ZPN, w tym roku wybrano go na to stanowisko po raz kolejny.
Piotr Mosór – po zakończeniu kariery piłkarskiej zajął się pracą trenerską. Prowadził Hutnik Warszawa, Świt Nowy Dwór Mazowiecki, poprowadził też jeden trening w Legionovii Legionowo. Od kilku lat zaangażowany jest w pracę w Unii Warszawa, będąc wiceprezesem i trenerem trzech zespołów. Współpracuje też z Mazowieckim ZPN.
Leszek Pisz – po zawieszeniu butów na kołku nieco odsunął się od piłki nożnej. Grywa w meczach pokazowych w barwach Legia Champions, w Warszawie odbywa się także coroczny turniej jego imienia. Pracuje w rodzinnej Dębicy jako animator i trener dzieci. Przeżył rodzinną tragedię – śmierć brata i jego żony w wypadku samochodowym.
Krzysztof Ratajczyk – karierę zakończył w Austrii, gdzie mieszka do dziś. Najpierw próbował swoich sił w zawodzie trenera, ale później zrezygnował z pracy przy futbolu. Był krupierem w kasynie, obecnie pracuje w Wiedniu w jednym z banków.
Jerzy Podbrożny – rozpoczął pracę jako trener, głównie zespołów z niższych szczebli rozgrywkowych. Prowadził między innymi Świt Nowy Dwór Mazowiecki, Piast Piastów czy Orkan Sochaczew. Co ciekawe, był również selekcjonerem futsalowej reprezentacji Polski U-21. Pełnił też funkcję dyrektora sportowego Resovii, próbował sił w wyborach parlamentarnych, ale bezskutecznie.
Tomasz Sokołowski – nadal związany z Legią Warszawa, jako trener w Akademii Piłkarskiej. Był również szkoleniowcem Sokoła Ostróda. Często wychodzi na boisko, głównie w drużynie oldbojów Legii.
Ryszard Staniek – pracował jako działacz w Beskidzie Skoczów, prowadził także jako trener Orła Zabłocie i Cukrownika Chybie. Później słuch o nim zaginął. Podobnie jak Pisz, przeżył śmierć brata, również piłkarza.
Maciej Szczęsny – po zakończeniu kariery zafascynował się fotografią, był nawet fotoreporterem jednego z dzienników. Przez pewien czas próbował sił w pracy trenerskiej, będąc szkoleniowcem bramkarzy Znicza Pruszków i Korony Kielce. Stał się uznanym ekspertem telewizyjnym, słynącym z bezkompromisowych opinii.
Tomasz Wieszczycki – w 2011 roku został tymczasowym trenerem Łódzkiego KS. Obecnie związany z telewizją w roli eksperta i współkomentatora.
Jacek Zieliński – karierę zakończył w 2004 roku. Później prowadził jako trener Legię Warszawa, z którą wywalczył trzecie miejsce w lidze oraz półfinał Pucharu Polski. Następnie pracował w Koronie Kielce i Lechii Gdańsk, znalazł się także w sztabie szkoleniowym reprezentacji Polski pod wodzą Franciszka Smudy. Od kilku lat jest dyrektorem sportowym I-ligowych Wigier Suwałki.
W zestawieniu wzięliśmy pod uwagę także zawodników, którzy pojawili się na boisku w kwalifikacjach.