Aktualności

Kazimierz Kmiecik: Z RFN graliśmy w piłkę wodną

Specjalne06.08.2019 
– Cały występ na mistrzostwach świata w 1974 roku jest dla mnie niezapomnianym wydarzeniem. Najważniejszym spotkaniem było chyba jednak spotkanie z RFN, którego stawką był awans do finału mundialu. Zagrałem w nim tylko dziesięć minut, ale miałem swoją okazję bramkową – mówi dla Łączy Nas Piłka Kazimierz Kmiecik, dwukrotny medalista olimpijski oraz medalista mistrzostw świata.

– To był oczywiście słynny „mecz na wodzie”. Trudno było nazwać to grą w piłkę nożną. Tym niemniej było to ogromne przeżycie. Szkoda jedynie, że nie udało nam się wywalczyć korzystnego dla nas rezultatu. 

– Trener Kazimierz Górski nie musiał nikogo motywować. Każdy z nas wiedział, o co gra, i był w pełni skoncentrowany na celu. Walczyliśmy przecież o awans do finału mistrzostw świata. Gdybyśmy wówczas wygrali, mówiłby o nas cały świat, choć i tak wykonaliśmy fantastyczną pracę. 

– Przed spotkaniem z RFN cały zespół był maksymalnie skupiony. Każdy, kto znalazł się w kadrze meczowej, chciał udowodnić, że zasługuje na takie zaufanie ze strony trenera Górskiego. Mecze ligowe są rutyną, rozgrywa je się co tydzień, a często takie spotkanie, jak półfinał mistrzostw świata, ma się okazję zagrać tylko raz w życiu. 

– Samym meczem rządził przypadek. Wiadomo było, że zdobywca pierwszej bramki ustawi się w bardzo komfortowej sytuacji. Nie od dziś wiadomo, że na kiepskiej murawie łatwiej się bronić, niż atakować. 

– Po meczu wszyscy spuścili głowy w dół i zastanawiali się, jak można było to spotkanie rozegrać lepiej. Moim zdaniem zrobiliśmy wszystko, co możliwe, by osiągnąć cel, ale stan boiska uniemożliwiał lepszą grę.

– Po ostatnim gwizdku w szatni panowała totalna cisza. Cały czas trwało rozmyślanie, ale taki jest sport. Można przeważać przez całe spotkanie, a potem nadziać się na jeden kontratak i wszystko kończy się porażką.


KAZIMIERZ KMIECIK

Data i miejsce urodzenia: 19 września 1951 r., Węgrzce Wielkie.

W reprezentacji Polski: 34 mecze, 8 goli.

Debiut: 30 sierpnia 1972, Ghana – Polska 0:4.

Osiągnięcia: Złoty medalista IO 1972, srebrny medalista IO 1976, III miejsce MŚ 1974.

Kariera klubowa: Wisła Kraków, Royal Charleroi SC (Belgia), Wisła Kraków, AE Larisa (Grecja), Stuttgarter Kickers (Niemcy), OFV Offenburg (Niemcy).

Osiągnięcia: Mistrz Polski (1978), Puchar Grecji (1985), król strzelców ligi polskiej (1976, 1978, 1979, 1980).

3 lipca 1974, Frankfurt
RFN – Polska 1:0 (0:0)

Bramka: Gerd Mueller 76.
RFN: Sepp Maier – Berti Vogts, Hans-Georg Schwarzenbeck, Franz Beckenbauer, Paul Breitner – Uli Hoeness, Rainer Bonhof, Wolfgang Overath – Juergen Grabowski, Gerd Mueller, Bernd Hoelzenbein.
Polska: Jan Tomaszewski – Antoni Szymanowski, Jerzy Gorgoń, Władysław Żmuda, Adam Musiał – Henryk Kasperczak (80. Lesław Ćmikiewicz), Kazimierz Deyna, Zygmunt Maszczyk (80. Kazimierz Kmiecik) – Grzegorz Lato, Jan Domarski, Robert Gadocha.
Sędziował: Erich Linemayr (Austria).

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności