Aktualności

24 lata minęły – gdzie dziś są srebrni medaliści olimpijscy z Barcelony?

Specjalne08.08.2016 
Minęły 24 lata od ostatniego sukcesu polskich piłkarzy na Igrzyskach Olimpijskich. 8 sierpnia 1992 roku w Barcelonie kadra Janusza Wójcika zagrała w wielkim finale z Hiszpanią. Jak potoczyły się dalsze losy piłkarzy tamtej drużyny?

– Po wielu latach wciąż czuję ten finał, ten hiszpański jazgot. Często do tego wydarzenia wracam. Nawet oglądam ten mecz z Hiszpanami w całości. Jestem z tych sportowców, którzy obejrzą porażkę, ale tę finałową – wspominał w rozmowie z Łączy Nas Piłka Wojciech Kowalczyk, jeden z czołowych zawodników ówczesnej kadry. W Barcelonie Polacy byli o krok od tytułu mistrzów olimpijskich. Zabrakło im kilkunastu sekund, aby doprowadzić do dogrywki. Ostatecznie biało-czerwoni ulegli gospodarzom turnieju 2:3. Co dziś dzieje się z bohaterami tamtych chwil?

>>> Wspomnienia z Igrzysk Olimpijskich. „Na Camp Nou chciałem zagrać jak Boniek” <<<

Spora grupa związała się z telewizjami, w których pełni role komentatorów i ekspertów. Oprócz wspomnianego Kowalczyka, na ekranach często zobaczyć i usłyszeć można Andrzeja Juskowiaka, Grzegorza Mielcarskiego czy Tomasza Wieszczyckiego. Czasami w studiu pojawia się również Tomasz Łapiński, ale obrońca srebrnej kadry odnalazł w życiu inne pasje. Brał udział w rekolekcjach, parał się fotografią, pasjonował motocrossem. Obecnie zaangażował się w branżę filmową. Studiuje reżyserię w warszawskiej „filmówce”, przygotowuje swój pierwszy film.

Jeszcze większa grupa spróbowała, co naturalne, pracy w charakterze trenerów. Ten trudny chleb, z różnym skutkiem, wybrali Marek Bajor, Jerzy Brzęczek, Marcin Jałocha, Dariusz Koseła, Ryszard Staniek i Piotr Świerczewski. Szkoleniowcami zostali też Dariusz Adamczuk, Arkadiusz Onyszko i Tomasz Wałdoch, ale oni mieli okazji pracować w roli pierwszego trenera. W gronie olimpijczyków z Barcelony znaleźć można także byłych i obecnych dyrektorów sportowych, technicznych, a także koordynatorów szkolenia – z pracą w takiej roli zetknęli się wspominani Adamczuk i Mielcarski oraz Dariusz Gęsior i Andrzej Kobylański. Pierwszy z nich dziś pracuje też w Polskim Związku Piłki Nożnej. Wiceprezesem ds. zagranicznych piłkarskiej centrali jest Marek Koźmiński.

Jerzy Brzęczek

Niewiele wspólnego z futbolem mają za to Arkadiusz Kłak i Mirosław Waligóra. Los chciał, że dziś obaj na stałe mieszkają w Belgii. Historia Kłaka jest dość dobrze znana – po wielu perypetiach znalazł pracę w charakterze kierowcy miejskiego autobusu. Po Waligórze natomiast ślad zaginął. Odnalazł się w Lommel, gdzie jest pracownikiem miejskiego magistratu. Odpowiada oczywiście za sprawy związane ze sportem. Przyjął też belgijskie obywatelstwo.

Losy srebrnych medalistów olimpijskich z Barcelony potoczyły się więc różnie. Jednym niezbyt dobrze – z tragediami rodzinnymi musieli zmierzyć się Marek Bajor i Ryszard Staniek, Aleksandra Kłaka życie zmusiło do rozbratu z futbolem. Dla innych los był bardziej łaskawy i często możemy o nich usłyszeć. Wszystkich łączy jednak to, co najważniejsze – po 24 latach od wielkiego sukcesu nadal cała piłkarska Polska wspomina ich boiskowe wyczyny z wielką dumą!

Emil Kopański

Srebrni medaliści olimpijscy z Barcelony – co robią dziś?

Dariusz Adamczuk – po zakończeniu kariery związał się ze szczecińską Pogonią. Był członkiem zarządu tego klubu, dyrektorem technicznym, a także szefem akademii piłkarskiej tego klubu.

Marek Bajor – pracował jako trener Zagłębia Lubin. Po rodzinnej tragedii przerwał na pewien czas pracę, ale do niej powrócił. Aktualnie asystent trenera zespołu rezerw Lecha Poznań.

Jerzy Brzęczek – po zakończeniu kariery rozpoczął pracę trenerską. Prowadził samodzielnie Raków Częstochowa oraz Lechię Gdańsk. Obecnie, od września ubiegłego roku, jest szkoleniowcem I-ligowego GKS Katowice.

Dariusz Gęsior – był członkiem rady nadzorczej oraz koordynatorem ds. szkolenia młodzieży w Ruchu Chorzów. Aktualnie jest pracownikiem Departamentu Szkolenia i Rozgrywek Międzynarodowych oraz Szkoły Trenerów Polskiego Związku Piłki Nożnej. Ambasador reprezentacji Polski U-16.

Marcin Jałocha – niedługo po rozbracie z boiskiem rozpoczął pracę jako trener. Prowadził między innymi LKS Nieciecza, Radomiak Radom i Wisłę Puławy. Był też asystentem szkoleniowca Sandecji Nowy Sącz.

Andrzej Juskowiak – był między innymi wiceprezesem ds. sportowych Lechii Gdańsk, a także trenerem napastników Lecha Poznań. Wzięty ekspert telewizyjny, a także współkomentator. Jest również ambasadorem reprezentacji Polski U-21.

Aleksander Kłak – po zakończeniu kariery osiedlił się w Belgii. Pracował z młodzieżą jako trener bramkarzy, a obecnie jest kierowcą miejskiego autobusu w Antwerpii.

Andrzej Kobylański – był związany jako asystent trenera z Cracovią, później pełnił też funkcję dyrektora sportowego Korony Kielce. Próbował też swoich sił w polityce, kandydując w wyborach parlamentarnych.

Dariusz Koseła – jako samodzielny trener prowadził Tęczę Wielowieś. Współpracował z Józefem Dankowskim w zespole Młodej Ekstraklasy Górnika Zabrze, a także pierwszej drużynie zabrzańskiego klubu.

Wojciech Kowalczyk – szybko odnalazł swoją drogę po zakończeniu kariery – został ekspertem telewizyjnym i w tej roli można go najczęściej oglądać.

Marek Koźmiński – pozostał przy piłce nożnej, był między innymi właścicielem Górnika Zabrze. Obecnie piastuje funkcję wiceprezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej ds. zagranicznych.

Tomasz Łapiński – na pewien czas odsunął się od piłki nożnej. Pasjonował się fotografią i motocrossem. Podjął studia w szkole filmowej, obecnie przygotowuje swoją pierwszą produkcję w roli reżysera. Czasami występuje w roli eksperta piłkarskiego.

Grzegorz Mielcarski – po zakończeniu kariery pełnił funkcję dyrektora sportowego Wisły Kraków. Obecnie jest ekspertem telewizyjnym i współkomentatorem.

Arkadiusz Onyszko – długo zmagał się z problemami ze zdrowiem, ale wyszedł na prostą. Wydał w Polsce książkę, jest trenerem bramkarzy ekstraklasowego Górnika Łęczna.

Ryszard Staniek – pracował jako działacz w Beskidzie Skoczów, prowadził także jako trener Orła Zabłocie i Cukrownika Chybie. Później słuch o nim zaginął.

Dariusz Szubert – na stałe zamieszkał w Niemczech, był organizatorem szkoleń dla trenerów młodzieży, a także szkoleniowcem Goslarer SC. Z polską kadrą miał kontakt w 2006 roku – był opiekunem naszej kadry w bazie w Barsinghausen podczas mistrzostw świata.

Piotr Świerczewski – pełnił funkcję szkoleniowca Łódzkiego KS, Znicza Pruszków i Motoru Lublin. Był także asystentem Marcina Dorny w reprezentacji Polski U-21.

Mirosław Waligóra – osiadł na stałe w belgijskim Lommel, przyjął tamtejsze obywatelstwo. Pracuje w wydziale sportu lokalnego urzędu.

Tomasz Wałdoch – był dyrektorem Górnika Zabrze, obecnie na stałe mieszka w Niemczech. Zdobył najwyższą możliwą licencję trenerską w tym kraju, pracuje jako trener młodzieży w Schalke 04 Gelsenkirchen.

Tomasz Wieszczycki – w 2011 roku został tymczasowym trenerem Łódzkiego KS. Obecnie związany z telewizją w roli eksperta i współkomentatora.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności