[EL. ME] Pewne zwycięstwo Polek w Mołdawii

Reprezentacja27.10.2020
Pięknie wykonany stały fragment gry, gol Adriany Achcińskiej z rzutu karnego i dobitka Dominiki Kopińskiej wystarczyły, by pokonać w przedostatnim meczu eliminacji Mistrzostw Europy Mołdawianki w Kiszyniowie (3:0). W październikowych spotkaniach polskie piłkarki strzeliły sześć goli, zdobyły sześć punktów i wróciły na pozycję lidera tabeli grupy D. W ostatnim decydującym meczu o awansie na mistrzostwa Europy zmierzą się pierwszego grudnia w Madrycie z Hiszpanią.

Polki od pierwszych minut prowadziły grę na połowie niżej notowanych rywalek. Na pierwszego gola musiały czekać tylko nieco ponad kwadrans. Wtedy rzut wolny z lewej strony pola karnego wywalczyła Dominika Grabowska. Stały fragment gry sprytnie rozegrała Joanna Wróblewska, która podała piłkę po ziemi do nabiegającej Pauliny Dudek, a ta mocnym i precyzyjnym strzałem lewą nogą pod poprzeczkę umieściła piłkę w bramce Mołdawii. Biało-czerwone kontynuowały swoje ataki, ale brakowało im dokładności w polu karnym przeciwnika. Gospodynie odgryzały się sporadycznymi kontratakami. Po jednym z nich wywalczyły rzut wolny, ale Cristina Cerescu swoim strzałem w środek bramki nie sprawiła trudu Annie Szymańskiej. W 37. minucie po raz drugi na listę strzelczyń powinna wpisać się Paulina Dudek. Obrończyni Paris Saint-Germain skierowała piłkę głową do bramki Mołdawii, lecz sędzia niesłusznie dopatrzyła się spalonego. Co się odwlecze, to nie uciecze. Dwie minuty później w polu karnym sfaulowana została Weronika Zawistowska, a rzut karny na drugiego gola dla Polek zamieniła 18-letnia Adriana Achcińska, dla której było to debiutanckie trafienie w dorosłej reprezentacji Polski.

Selekcjoner Miłosz Stępiński widząc problemy Polek pod bramką Mołdawianek już w przerwie dokonał dwóch zmian. Dominika Kopińska zastąpiła Agnieszkę Winczo, zaś Patrycja Balcerzak zmieniła Joannę Wróblewską. Polki wciąż miały miażdżącą przewagę w posiadaniu piłki, ale nie stwarzały już tak wielu okazji pod bramką Mołdawii. Dopiero w 70. minucie do akcji ofensywnej podłączyła się Paulina Dudek, która podała piłkę za linię obrony do Dominiki Grabowskiej. Po jej technicznym strzale piłka odbiła się od poprzeczki, ale szybko dopadła do niej Dominika Kopińska i uderzeniem głową podwyższyła prowadzenie na 3:0. Przy pewnym prowadzeniu selekcjoner Polek dał szansę debiutu w narodowych barwach dwóm kolejnym młodym zawodniczkom: 19-letniej Paulinie Filipczak z SMS Łódź oraz 18-letniej Zofii Buszewskiej z GKS Katowice. Polki nie zdołały już jednak podwyższyć wyniku, chociaż w 87. minucie fenomenalną okazję miała Emilia Zdunek, lecz po jej strzale piłka trafiła w słupek. Minutę później Gabriela Grzywińska przymierzyła z rzutu wolnego w poprzeczkę mołdawskiej bramki. Tym razem zabrakło szczęścia.

Pewna wygrana 3:0 oznacza jednak, że biało-czerwone przynajmniej na razie odzyskały prowadzenie w tabeli grupy D. O punkt wyprzedzają Hiszpanię, zaś o cztery „oczka” Czechy, przy czym te pierwsze mają dwa zaległe mecze, a nasze południowe sąsiadki zagrają dziś wieczorem z Azerbejdżanem. Polki nie mają już większych szans na wygranie grupy, ale wciąż liczą się w walce o drugie miejsce, które gwarantuje przynajmniej grę w barażach o Euro 2022. O tym, czy uda im się osiągnąć cel zdecyduje wyjazdowy mecz w Hiszpanii, który zostanie rozegrany 1 grudnia w Madrycie.