[EL. ME KOBIET] Polki lepsze od Azerbejdżanu w walce o Euro 2022

Reprezentacja23.10.2020
Reprezentacja Polski kobiet pewnie pokonała Azerbejdżan 3:0 w rozegranym na stadionie Polonii Warszawa meczu eliminacji do mistrzostw Europy w Anglii. Wynik spotkania w pierwszej połowie otworzyła Małgorzata Mesjasz, a w drugiej odsłonie dwa debiutanckie gole w narodowych barwach strzeliła Weronika Zawistowska. We wtorek biało-czerwone zmierzą się na wyjeździe z Mołdawią.

Pech nie opuszczał drużyny selekcjonera Miłosza Stępińskiego, który przed tym meczem z powodu kontuzji oraz pandemii koronawirusa nie mógł skorzystać z usług aż jedenastu zawodniczek, w tym dwóch najlepszych strzelczyń w tych eliminacjach, czyli Ewy Pajor i Aleksandry Rompy (Sikory). Mimo eksperymentalnego składu Polki od pierwszych minut rozpoczęły szturm na bramkę niżej notowanych Azerek. Nie miały problemów ze stwarzaniem sytuacji strzeleckich, ale trochę czasu zajęło im sforsowanie obrony rywalek. Biało-czerwone nie wykorzystały bowiem wybornych okazji. Dwukrotnie oko w oko z Aytaj Sharifovą stanęła Agata Tarczyńska, ale dwukrotnie uderzyła prosto w bramkarkę rywalek. Szczęścia nie miała też Agnieszka Winczo. W 28. minucie główkowała prosto w rękawice Sharifovej, a dziesięć minut później w podobnej sytuacji przestrzeliła.

Biało-czerwone jednak cały czas nacierały na rywalki. W 39. minucie po świetnym uderzeniu z dystansu Dominiki Grabowskiej fenomenalną interwencją popisała się bramkarka Azerbejdżanu. Polki miały na koncie 11 strzałów, ale wciąż zero goli. Dwie minuty później Polki wreszcie otworzyły wynik meczu, gdy w sukurs piłkarkom ofensywnym poszła środkowa obrończyni Małgorzata Mesjasz. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego uderzeniem głową nie dała szans na obronę Aytaj Sharifovej.

Polki raziły jednak nieskutecznością w pierwszej odsłonie meczu, dlatego już w przerwie selekcjoner Miłosz Stępiński dokonał dwóch zmian. W miejsce Agnieszki Winczo i Anny Rędzi wpuścił do boju Joannę Wróblewską oraz… debiutantkę, 18-letnią Kingę Kozak.

Drugą połowę biało-czerwone rozpoczęły dużo lepiej. Już dwie minuty po wznowieniu gry Dominika Grabowska przeprowadziła rajd lewą stroną boiska, a po jej dośrodkowaniu akcję wykończyła Weronika Zawistowska, dla której jest to premierowe trafienie w narodowych barwach. Gra polskich piłkarek była bardziej płynna, ale musiały się wysilić, żeby ponownie pokonać bardzo dobrze dysponowaną bramkarkę Azerbejdżanu. Dwukrotnie przekonała się o tym Emilia Zdunek, która w dobrych sytuacjach nie zdołała jej pokonać. Aytaj Sharifova w świetnym stylu zatrzymała też piłkę zmierzającą w okienko jej bramki po strzale Agaty Tarczyńskiej. W 65. minucie wreszcie biało-czerwonym udało się podwyższyć rezultat po bliźniaczej akcji, jak przy drugim golu. Dominika Grabowska dograła piłkę z lewej strony pola karnego, a Weronika Zawistowska pewnym strzałem zdobyła swoją drugą bramkę w tym spotkaniu.

Polki wciąż atakowały i miały apetyt na kolejne bramki. Po strzale Gabrieli Grzywińskiej z dystansu spore problemy z obroną miała Aytaj Sharifova, zaś po uderzeniu głową Małgorzaty Mesjasz piłka trafiła w słupek. Po raz kolejny próbowała Agata Tarczyńska, ale po wrzutce Dominiki Grabowskiej główkowała obok bramki Azerbejdżanu. W doliczonym czasie gry szansę miała Agnieszka Jędrzejewicz, która minęła bramkarkę rywalek, ale trafiła tylko w boczną siatkę. Mimo licznych okazji nie udało się już biało-czerwonym podwyższyć wyniku meczu.

Polki dzięki wygranej 3:0 poprawiły swoją sytuację w tabeli grupy D w ramach eliminacji Euro 2022. To trzecie zwycięstwo drużyny Miłosza Stępińskiego, która czeka teraz na rozstrzygnięcie w meczu Hiszpanii z Czechami. W przypadku porażki naszych południowych sąsiadek biało-czerwone awansują na drugie miejsce w tabeli, które gwarantuje grę przynajmniej w barażach do mistrzostw Europy. Polki mają do rozegrania jeszcze dwa spotkania kwalifikacyjne. We wtorek w Kiszyniowie  zmierza się z reprezentacją Mołdawii, a 1 grudnia zagrają w Madrycie z Hiszpanią.

POLSKA – AZERBEJDŻAN 3:0 (1:0)