Aktualności
Polskie mistrzostwa świata w liczbach
0 – nasza reprezentacja nigdy w historii swoich występów na mundialu nie brała udziału w konkursie rzutów karnych. Tylko raz wynik meczu został ustalony po dogrywce, gdy biało-czerwoni 5:6 ulegli Brazylii w swoim pierwszym w historii meczu na mistrzostwach.
1 – USA, Tunezja, Meksyk, Maroko, Kostaryka, Korea Południowa, Kamerun, Haiti, Francja oraz Ekwador – z tymi reprezentacjami biało-czerwoni rozegrali dotychczas tylko jeden mecz w trakcie turniejów finałowych mistrzostw świata.
2 – najlepiej, choć to już odległa historia, polscy kibice wspominają turnieje w Republice Federalnej Niemiec oraz Hiszpanii. To właśnie na boiskach tych państw nasza drużyna wywalczyła dwa brązowe medale, które do dziś są najlepszym osiągnięciem w najważniejszych piłkarskich rozgrywkach na świecie.
3 – Urugwaj 1930, Brazylia 1950 oraz Szwajcaria 1954 – na tych trzech turniejach zabrakło Pola- ków głównie z powodów pozasportowych. Do eliminacji do pierwszych w historii mistrzostw świata biało-czerwoni w ogóle nie przystąpili. Podobnie było w przypadku pierwszego powojennego mundialu. Z eliminacji do turnieju w 1954 roku nasza drużyna narodowa została wycofana po tym, jak okazało się, że na drodze stanęła niezwykle silna ekipa Węgier.
4 – tyle razy z rzędu prawo gry na mundialu uzyskiwali Polacy w latach 1974-1986. Jak dotąd jest to najlepsza i najdłuższa seria polskiej reprezentacji. Nasz zespół walczył w tamtym czasie na boiskach w RFN, Argentynie, Hiszpanii oraz Meksyku.
6 – w siedmiu dotychczasowych występach na mistrzostwach świata biało-czerwonych poprowadziło sześciu selekcjonerów. Pierwszym był Józef Kałuża, a następnie Kazimierz Górski, Jacek Gmoch, Antoni Piechniczek (dwukrotnie), Jerzy Engel oraz Paweł Janas.
7 – tylu goli do zdobycia jedynego jak dotąd tytułu króla strzelców piłkarskich mistrzostw świata dla Polski potrzebował w 1974 roku w RFN Grzegorz Lato. W tamtym mundialu popisał się dubletami w meczach z Argentyną i Haiti, po jednym golu strzelił natomiast Szwecji, Jugosławii oraz Brazylii.
8 – mundial w Rosji będzie ósmym występem Polaków na tej imprezie. Wcześniej zagrali na mistrzostwach we Francji, RFN, Argentynie, Hiszpanii, Meksyku, Japonii i Korei Południowej oraz Niemczech.
10 – trzy mundiale i 10 goli, od wielu lat żaden inny polski piłkarz nie może zbliżyć się do osiągnięcia Grzegorza Laty, który wciąż pozostaje najskuteczniejszym zawodnikiem polskiej kadry w historii jej występów na mistrzostwach.
11 – najwięcej bramek w jednym meczu z udziałem naszej drużyny narodowej padło podczas meczu z Brazylią we Francji w 1938 roku. Owe spotkanie zapamiętane zostało nie tylko ze względu na wynik 6:5 dla Brazylijczyków, ale także fantastyczny występ Ernesta Wilimowskiego. Jego cztery bramki w jednym meczu były indywidualnym rekordem strzeleckim aż do 1994 roku, kiedy to został poprawiony przez Olega Salenko, który w meczu pomiędzy Rosją a Kamerunem popisał się pięcioma trafieniami.
14 – najwięcej meczów na mundialach nasi reprezentanci rozegrali z zespołami ze strefy europejskiej. Drugim najczęstszym rywalem Polaków na mistrzostwach są zespoły z Ameryki Południowej (9 meczów).
15 – pierwsze zwycięstwo na mistrzostwach świata Polacy odnieśli w 1974 roku w meczu z Argentyną (3:2). Ostatni raz na mundialu wygrali natomiast w 2006 roku, kiedy na zakończenie rozgrywek grupowych 2:1 pokonali Kostarykę. W sumie nasza reprezentacja na mistrzostwach wygrała 15 spotkań.
21 – cztery mundiale i 21 występów. Dorobek Władysława Żmudy po dziś dzień pozostaje najlepszym wynikiem pod względem liczby gier na mistrzostwach świata wśród polskich zawodników. Wychowanek Motoru Lublin wziął udział w czterech kolejnych mistrzostwach świata od RFN 1974 do Meksyku 1986.
31 – biało-czerwoni podczas siedmiu mundiali rozegrali 31 spotkań z 21 rywalami. Na liście przeciwników Polacy zapisali reprezentacje: Brazylii (najwięcej pojedynków – 4), RFN/Niemiec (najtrudniejszy rywal, trzy mecze bez zwycięstwa), a także Włoch, Argentyny, Peru (dwa mecze i dwa zwycięstwa), Portugalii, Anglii, Belgii, Ekwadoru, Francji, Haiti, Jugosławii, Kamerunu, Korei Południowej, Kostaryki, Maroka, Meksyku, Szwecji, Tunezji, USA oraz ZSRR.
40 – we wszystkich dotychczasowych spotkaniach na MŚ polscy bramkarze kapitulowali 40-krotnie. Najgorsze pod tym względem były mecze z Brazylią w 1986 roku w Meksyku oraz z Portugalią w 2002 w Korei i Japonii. W obu przypadkach nasza reprezentacja przegrała 0:4
44 – to dorobek strzelecki reprezentacji Polski na mundialach. Najwyższym zwycięstwem pozostaje dotychczas rozgromienie Haiti 7:0 w Monachium w 1974 roku. Z bólem mecz z Polakami wspominają także Peruwiańczycy, którzy w 1982 roku przegrali 1:5.
96 – we wszystkich 31 spotkaniach Polaków na mistrzostwach świata w sumie wystąpiło 96 zawodników. Teraz czas na kolejnych i wykręcenie nowych liczb.
Kamil Świrydowicz
Fot. EAST News, Cyfrasport