Aktualności
Miłośnik muzyki i arbiter-policjant. Poznaj sędziów mundialu w Rosji
Felix Brych (42 l., Niemcy, arbiter FIFA od 2007 r.)
Jest bardzo przepisowym sędzią. Nie należy do tych, którzy chcą być kolegą dla piłkarzy. Zawsze wychodzi z założenia, że skoro tak mówią przepisy, to tak należy rozstrzygać daną sytuację. Najlepszym przykładem jest drugie napomnienie dla Marco Verattiego w 1/8 Ligi Mistrzów w meczu: PSG – Real Madryt. Włoch wyleciał z boiska za krytykę orzeczeń Brycha.
Cuneyt Cakir (41 l., Turcja, arbiter FIFA od 2006 r.)
Prywatnie jest wielkim fanem muzyki, a swoje przywiązanie do niej podkreśla tatuażem, który obrazuje... mikrofon. Nie tylko słucha, ale też śpiewa. Choć znaczna większość osób, która była świadkami jego spontanicznych występów „na scenie” podkreśla, że idzie mu to znacznie gorzej niż sędziowanie. Turek jest jednak dzięki temu prawdziwą duszą towarzystwa.
Sergey Karasev (38 l., Rosja, arbiter FIFA od 2010 r.)
Reprezentant gospodarzy imprezy. To arbiter, który dobrze rokuje na przyszłość, ale na razie nie ma dużego doświadczenia na imprezach mistrzowskich. Mundial może mu bardzo pomóc w dalszym rozwoju kariery. Jest nieco zamknięty w sobie i wycofany. Pewnie dzieje się tak przez brak odpowiedniego doświadczenia.
Bjorn Kuipers (45 l., Holandia, arbiter FIFA od 2006 r.)
Typ sędziego-policjanta. Najbardziej doświadczony spośród wszystkich Europejczyków. To zdecydowany arbiter, który nie przebiera w środkach. Nigdy nie pozwala na to, żeby zawodnicy „weszli mu na głowę”. Ma mocny charakter, a ewentualne próby podważania jego decyzji przez zawodników gasi w zarodku. Najgorzej mają z nim osoby ze słabszym charakterem, bo Kuipers lubi narzucać swój punkt widzenia.
Antonio Miguel Mateu Lahoz (41 l., Hiszpania, arbiter FIFA od 2011 r.)
To typ showmana. Lubi bardzo dużo gestykulować w czasie meczu. Jego sędziowski body language jest bardzo charakterystyczny i rzuca się w oczy osobom obserwującym mecz. Nie przejmuje się krytyką, która spada na hiszpańskich arbitrów w jego rodzimej lidze. Zawsze powtarza, że Hiszpanie są żywiołowi, kochają piłkę i często reagują bardzo emocjonalnie.
Milorad Mazić (45 l., Serbia, arbiter FIFA od 2009 r.)
Sędzia finału Ligi Mistrzów 2018, który był podczas tego meczu niezauważalny, czyli taki jaki powinien być każdy sędzia. Jest zdecydowany, ale na boisku potrafi być dyplomatą i umiejętnie zarządzać zawodami. Typ osoby, która ma zaplanowany swój dzień dosłownie minuta po minucie. Zarówno treningi jak i posiłki. Bardzo dba o siebie, im więcej pracuje nad sobą, tym lepiej się czuje. Najlepiej przygotowany sędzia pod względem motoryki. Zasłynął między innymi z tego, że w Superpucharze Europy w 2016 r. pomiędzy Realem a Sevillą przebiegł ponad 16 km.
Gianluca Rocchi (44 l., Włochy, arbiter FIFA od 2008 r.)
Zawsze elegancki, perfekcyjnie uczesany, dumnie reprezentujący modny, włoski styl. Rocchi dotychczas był w cieniu Nicoli Rizzoliego. Po niespodziewanym przyspieszeniu zakończenia kariery przez tego drugiego, Rocchi zajął jego miejsce jako arbiter nr 1 we Włoszech.
Damir Skomina (41 l., Słowenia, arbiter FIFA od 2003 r.)
Słoweniec najdłużej jest sędzią międzynarodowym w tym gronie, ale to nieśmiały człowiek. Typ samotnika, który woli być z boku grupy sędziowskiej. Mieszka przy granicy Słowenii i Włoch, dlatego stara się nieco naśladować Włochów głównie w sposobie ubierania się.
Clement Turpin (36 l., Francja, arbiter FIFA od 2010 r.)
Dla arbitra urodzonego w małej francuskiej miejscowości Oullins to najlepszy rok w karierze. Mimo to jego wyjazd na mundial jest niespodzianką. Nie jest typem żartownisia, co pośrednio przekłada się na jego poważny styl sędziowania. Ma najmniejsze doświadczenie spośród europejskich arbitrów, którzy jadą do Rosji.
Zebrał Jakub Jankowski