Aktualności

Maciej Sawicki o nowej Karcie Kibica: Pomagamy kibicom, ale przeszkadza nam w tym kłopotliwa ustawa

Reprezentacja06.02.2015 
29 marca 2015 reprezentacja Polski rozegra pierwszy w tym roku mecz eliminacji mistrzostw Europy 2016. Rywalem lidera grupy D, podopiecznych Adama Nawałki, będzie Irlandia, a spotkanie zostanie rozegrane o godzinie 20:45 na AVIVA Stadium w Dublinie. W związku z licznymi zapytaniami o nową Kartę Kibica i problemami z nabyciem biletów na ten mecz, rozmawialiśmy z sekretarzem generalnym PZPN, Maciejem Sawickim.
Wielu polskich kibiców, mieszkających  poza granicami kraju, ma problem z kupieniem biletów na mecz z Irlandią w Dublinie. Narzekają na nową Kartę Kibica Reprezentacji, wydawaną przez Alior Bank.
Rzeczywiście, widzimy bardzo duże zainteresowanie naszych rodaków mieszkających na Wyspach nową Kartą Kibica Reprezentacji Polski. Otrzymujemy telefony i e-maile, w których wiele osób narzeka, że nową kartę należy odebrać osobiście w oddziale banku. Nie jest to jednak nasz wymysł. Musimy się stosować do wymogów Ustawy o Bezpieczeństwie Imprez Masowych, która niestety w takim kształcie nas obowiązuje. Osobisty odbiór karty ma przede wszystkim na celu zweryfikowanie wizerunku twarzy kibica, do czego – w ramach ustawy o Bezpieczeństwie Imprez Masowych – jesteśmy zobligowani. Staraliśmy się jak najbardziej udogodnić proces wyrobienia nowej Karty Kibica, dlatego możną ją odebrać w dowolnym oddziale Alior Banku w Polsce. Placówki tej instytucji są na terenie całego kraju i jest ich blisko tysiąc. Pracownik banku, do którego przyjdziemy odebrać Kartę Kibica, jest zobligowany do weryfikacji zdjęcia, a także danych osobowych, które wypełniliśmy we wniosku. To kłopotliwy, ale jednorazowy wymóg, do którego zmusza nas wspomniana niefortunna ustawa.

Problemem, który oburza najbardziej kibiców mieszkających poza Polską, jest to, że za nową Kartę Kibica można zapłacić tylko z własnego, polskiego konta. Zagraniczne przelewy nie są przez Alior Bank uznawane?
Jest to spowodowane dwoma czynnikami. Dokonanie przelewu nie ma bowiem tylko służyć dokonaniu płatności za Kartę Kibica. Ten przelew jest również drugim elementem weryfikacji tożsamości osoby. Zgodnie z wytycznymi Komisji Nadzoru Finansowego, tak zwany „przelew weryfikacyjny” musi być dokonany wyłącznie z polskiego konta. Jeśli opłata przyjdzie zza granicy, nie jesteśmy w stanie uznać jej za prawnie wiążącą. To wynika z przepisów prawa, a także różnic legislacyjnych między krajami. To jedyna przeszkoda, której nie jesteśmy jednak w stanie usunąć.


Czyli posiadanie polskiego konta bankowego jest obowiązkowe?
Przy weryfikacji tożsamości, do odbioru Karty Kibica – tak! To jednorazowy wymóg. Na etapie kupowania biletów nie prowadzimy już żadnej kontroli. Przecież każdy kibic może też nabyć wejściówki dla rodziny czy przyjaciół.

Kibice są przyzwyczajeni do starych kart. Przypominają, że mogli je wyrobić i nabyć bilet w ciągu jednego dnia.
To prawda. Po złożeniu wniosku o kartę, po chwili otrzymywali na e-mail jej numer i mogli już kupować bilety. Nowa Karta Kibica ma jednak duże większe zastosowanie i przywileje z tym związane. To nie będzie zwykły kawałek plastiku. W przyszłości karta ma służyć jako wejściówka na mecz, stąd też pojawiają się pewne utrudnienia związane z Ustawą o Bezpieczeństwie Imprez Masowych. Dlatego tak istotna jest możliwość zweryfikowania tożsamości danej osoby. Zdaję sobie sprawę, że cały ten proces powoduje pewne niedogodności. Musimy jednak działać zgodnie z literą prawa. Mamy świadomość tego, że karta jest nowością i jeszcze niewiele osób zdążyło ją wyrobić, a przede wszystkim – odebrać. Postanowiliśmy jeszcze bardziej pomóc naszym rodakom na Wyspach Brytyjskich i wyemitowaliśmy specjalne vouchery na mecz z Irlandią w Dublinie.

Czym dokładnie są te vouchery?
Każdy kibic, który zakłada konto na portalu www.laczynaspilka.pl , wypełnia wniosek o Kartę Kibica, a następnie dokonuje przelewu weryfikacyjnego, o którym mówiłem. Oczywiście z polskiego konta, bo tego niestety nie ominiemy. W ciągu godziny otrzymuje automatycznie voucher. To specjalny kod, który na mecz Irlandia – Polska można wpisać zamiast numeru Karty Kibica. W ten sposób, nie obierając karty fizycznie, może już ten bilet nabyć na warunkach członkowskich. Wszystko dlatego, że mecz jest rozgrywany poza granicami naszego kraju, a w Irlandii nie obowiązuje tak drastyczna Ustawa o Organizacji Imprez Masowych i związany z nią obowiązek weryfikacji wizerunku twarzy kibica.


To przyjazny gest w stronę kibiców. Co jednak później z Kartą Kibica? Czy z vouchera można korzystać kilkukrotnie?
Voucher ma charakter jednorazowy. Obowiązuje tylko i wyłącznie na spotkanie z Irlandią w Dublinie. Jeśli kibic chce pójść na kolejny mecz reprezentacji Polski, musi odebrać, a przez to aktywować Kartę Kibica. Tu także staraliśmy się ułatwić ten proces, dlatego od momentu wykorzystania vouchera, karta leży i czeka w wskazanym przez kibica oddziale Alior Banku przez najbliższe 180 dni. W tym czasie każdy kibic jest zobligowany do jej odebrania tak, aby mógł z niej korzystać. Karta jest ważna przez dwa lata. Jak widać, staramy się pomóc, ale niestety nie jesteśmy w stanie przeskoczyć zapisów wymogów ustawy, co niesie za sobą różne niedogodności. Mam jednak nadzieję, że te utrudnienia będą za chwilę kompletnie nieaktualne i doczekamy się obiecanej przez polityków – tak oczekiwanej przez środowisko sportowe – nowelizacji Ustawy o Bezpieczeństwie Imprez Masowych.

TAGI: Karta Kibica, Maciej Sawicki, reprezentacja Polski, PZPN,

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności