Aktualności

„Złomowisko na boisko” – w Rytlu odbyła się nietypowa zbiórka na remont murawy

PIŁKA DLA WSZYSTKICH27.08.2019 
Duże obłożenie bywa zabójcze dla boisk piłkarskich z naturalną nawierzchnią. Nadmierne eksploatowanie murawy niekorzystnie wpływa na jej jakość, z kolei boczne płyty często nie mają zbyt wiele wspólnego z trawą. Z podobnym problemem borykają się w Brdzie Rytel (woj. pomorskie). Władze klubu planują remont, w którym ma im pomóc zbiórka… złomu.

Seniorzy oraz 5 ekip młodzieżowych – tyle drużyn trenuje obecnie na głównym boisku Brdy. Dla oddanej 15 miesięcy temu do użytku murawy to zbyt dużo, aby mogła się odpowiednio regenerować. W związku z tym w Rytlu już kilkukrotnie podejmowano próby rewitalizacji boiska bocznego, którego obecny stan nie pozwala na komfortowe przeprowadzenie zajęć. W działania takie jak: bronowanie, oranie, wałowanie, wyrównywanie czy dosiewanie trawy angażowali się kibice i rodzice zawodników Brdy. Ich praca okazywała się niewystarczająca. Nie była jednak bezsensowna. – Po rozmowach z firmą, która przygotowała dla nas murawę na głównym boisku dowiedzieliśmy się, że wykonane przez nas prace to bardzo dobra baza do poprawy jakości bocznej płyty. Wiąże się to oczywiście z kosztami – mówią w klubie.

Aby je pokryć zarząd Brdy w okresie 13-21 sierpnia prowadził zbiórkę złomu, odsprzedawanego następnie na złomowisku. Na pierwszy ogień poszły stare bramki, które ze względu na zbyt duży ciężar nie mogły być już używane. W kolejnych dniach do klubu zgłaszały się osoby chcące pozbyć się złomu ze swoich gospodarstw. – Rozpoczynając zbiórkę nie spodziewaliśmy się, że aż tak wiele osób zdecyduje się nam pomóc. Akcja zaplanowana na 3 dni przeciągnęła nam się do 7. Odebraliśmy mnóstwo telefonów, w tym od osób niezwiązanych z klubem, którym spodobał się nasz pomysł. Ostatecznie udało nam się zebrać 6248,55 zł. Dodając do tego środki własne oraz pomoc naszej "Sponsorskiej Drużyny Brdy Rytel" zabieramy się za realizację zaplanowanych działań – głosi komunikat zamieszczony na klubowym Facebooku.

W pierwszym etapie remontu, zaplanowanym na jesień bieżącego roku, przygotowane zostanie podłoże i zasiana zostanie trawa. Wiosną zaś dojdzie do instalacji nawodnienia murawy. Zarząd Brdy nie ukrywa, że bardzo liczy na pomoc rytelskiej społeczności. Wszystko po to, by za niespełna rok zawodnicy klubu mieli wzorowe warunki do treningu.

O tym, że mieszkańcy Rytla potrafią się zmobilizować świadczy ich bezinteresowne zaangażowanie w odbudowę stadionu po nawałnicy z 2017 roku.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności