Aktualności

„Żeby każdy z kibiców zapamiętał te Mistrzostwa na długo!” mottem drużyny Liderów z Bielska-Białej

Wolontariat14.03.2019 
W poprzednich reportażach przedstawiliśmy Wam zespoły Liderów wolontariatu pięciu Miast Gospodarzy Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019: Bydgoszczy, Gdyni, Lublina, Łodzi i Tychów. Dziś, uzupełniając i kończąc nasz cykl, pragniemy przybliżyć Wam sylwetki Liderów z Bielska-Białej – najbardziej wysuniętego na południe Polski miasta spośród tych, które już niebawem będą gościć najlepszych młodzieżowych piłkarzy z całego globu.

W kwietniu osoby zakwalifikowane do Programu Wolontariatu PZPN Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019 spotkają się w Miastach Gospodarzach na szkoleniach, mających przygotować ich do turniejowych działań. Będzie to znakomita okazja do zapoznania się lepiej z Liderami – osobami wybranymi przez Lokalnych Koordynatorów Wolontariatu do organizowania pracy wolontariuszy w poszczególnych obszarach, które w styczniu i w lutym prowadziły rozmowy rekrutacyjne z kandydatami.

W Bielsku-Białej Lokalnym Koordynatorem Wolontariatu jest Agnieszka Moroń i to właśnie do niej należał wybór Liderów poszczególnych obszarów działań. Agnieszka jest osobą komunikatywną, energiczną, otwartą na nowe wyzwania i nowych ludzi. Umiejętności radzenia sobie ze zmianami i współpracy z ludźmi zdobyła podczas swoich podróży, pracy i nauki w krajach Europy, Azji i Ameryki. Doskonale mówi w języku angielskim i jak sama twierdzi „pracując z ludźmi, jest w swoim żywiole”. A oto osoby, które obdarzyła zaufaniem, zapraszając do swojego zespołu Liderów…

fot. Urząd Miasta Bielska-Białej

Zaczynamy tradycyjnie od linii defensywnej, której podporą w każdym zespole jest bramkarz, a w przypadku wolontariatu Lider obszaru Centrum Wolontariatu. W Bielsku-Białej mamy ich aż dwóch, a są nimi Karolina Barańska i Karol Konieczny. W Karolinie chęć do włączenia się w organizację imprez rozgorzała w 2018 roku podczas piłkarskich Mistrzostw Świata w Rosji. – To przeżycie nie do zapomnienia. Kiedy patrzyłam na wolontariuszy na meczu, miałam ochotę do nich dołączyć, stać się jedną z nich. Taką szansę daje mi właśnie wolontariat młodzieżowych MŚ. Dzięki niemu będę mogła poczuć się częścią zarówno reprezentacji na boisku, jak i tej na stadionie, czyli wolontariuszy – opowiada Liderka Centrum Wolontariatu.

Karolinę swoim doświadczeniem wspierać będzie Karol. To 22-letni pasjonat piłki nożnej, dobrej muzyki i nowych technologii z branży telekomunikacyjnej, który ma na swoim koncie organizację kilku turniejów i akcji charytatywnych. – Moim marzeniem jest, aby w przyszłości zorganizować jeden z największych na świecie amatorskich turniejów piłkarskich dla osób pełno i niepełnosprawnych. Swój pierwszy zorganizowałem w wieku zaledwie 13 lat i już wtedy wiedziałem, że jest to coś, co kocham – mówi Karol.

Pierwszym z obrońców bielskiego zespołu Liderów, którego chcemy Wam przedstawić, jest Patrycja Czauderna. Patrycja będzie koordynować działania wolontariuszy zakwalifikowanych do pomocy w obszarze Bezpieczeństwa (SnS).

– Do przyjęcia funkcji Lidera popchnęła mnie głównie chęć zdobycia wyjątkowego doświadczenia. Chciałam również wspomóc organizację tak dużego wydarzenia w moim rodzinnym mieście – mówi Patrycja, która od niedawna zajmuje się wspieraniem dzieci przebywających w lokalnym szpitalu. – Moja ciocia, która w nim pracuje, zaproponowała mi spędzanie czasu z dziećmi. To niesamowite, jak wiele energii potrafią one przekazać, nawet wtedy, gdy same cierpią. To doświadczenie sprawiło, że zaczęłam myśleć nad studiowaniem położnictwa, aby móc pomagać tym najmłodszym i najbardziej bezbronnym – dodaje Patrycja.

W obszarze Kontroli Dopingowej działania wolontariuszy spinać będzie Jakub Sternalski. Kuba przyznaje, że od dziecka pasjonuje się piłką nożną i zawsze interesowało go również to, jak wygląda organizacyjna strona futbolu.

– Dlatego od dwóch lat działam jako wolontariusz w klubie TS Podbeskidzie, ale nadzieję, że praca jako Lider przy Mistrzostwach Świata FIFA U-20 Polska 2019 zaspokoi moją ciekawość w jeszcze większym stopniu. Na razie o Programie Wolontariatu PZPN mogę mówić w samych superlatywach: pełen profesjonalizm, super atmosfera oraz niesamowicie zmotywowani ludzie ze swoimi wyjątkowymi pasjami i celami w życiu!

Osoby, które zakwalifikowały się do obszaru Akredytacji, będą miały okazję, aby lepiej poznać Magdaleną Kajzer oraz Michalinę Piotrowską. Magda to osoba, która lubi, gdy coś się dzieje. Sama praca nie wystarcza jej do szczęścia, dlatego angażuje się w różne społeczne inicjatywy.

– Jestem tam jednym z liderów Szlachetnej Paczki, ale zaczynałam od roli wolontariusza. Na co dzień zajmuje się pisaniem, a w wolnych chwilach chodzę po górach – opowiada o sobie. – Nigdy jeszcze nie miałam możliwości wzięcia udziału w wolontariacie sportowym. Połączenie moich dwóch największych pasji życiowych – socjologii i piłki nożnej – jest niczym spełnienie marzeń – dodaje.

Również Michalina od wielu lat udziela się charytatywnie w różnych fundacjach, a każdy wolontariat jest dla niej wyzwaniem oraz ciekawym doświadczeniem. – Od początku Program Wolontariatu PZPN przy Mistrzostwach Świata FIFA U-20 Polska 2019 zaskoczył mnie bardzo pozytywnie. Szkolenie Liderów, które było zarazem dobrym polem do integracji, pokazało mi, z jak miłymi i ciekawymi osobami będę mogła współpracować. Rozmowy rekrutacyjne były okazją do poznania przyszłych wolontariuszy i sprawiły, że ze zniecierpliwieniem oczekuję dalszych szkoleń i samego turnieju! – mówi Michalina.

W obszarze Ticketingu o jak najlepszą obsługę kibiców, którzy zakupili wejściówki na mecze młodzieżowego mundialu, dbać będą wolontariusze pod wodzą Aleksandry Kuc. Aleksandra ma na swoim koncie wiele cennych doświadczeń, które zaczęła gromadzić niespełna siedem lat temu podczas UEFA EURO 2012.

– Na wolontariat EURO 2012 namówił mnie kolega i tak to był początek mojej przygody, natomiast od 2016 roku staram się angażować w niemal każdy duży wolontariat sportowy. W 2017 roku pomagałam przy UEFA EURO U-21 w Krakowie, a gdy dowiedziałam się, że moje rodzinne miasto nie będzie gościło Mistrzostwa Świata FIFA U-20 Polska 2019, zdecydowałam się aplikować do Bielska-Białej. Liderem będę po raz pierwszy. Jest to ogromne wyróżnienie, a zarazem odpowiedzialność i nowe doświadczenie, którego już nie mogę się doczekać – mówi Aleksandra.

fot. archiwum prywatne

Prezentację linii defensywnej mamy za sobą, dlatego czas przejść do formacji pomocy. Tu przegląd szeregów rozpoczniemy od obszaru Transportu, w którym rękę na pulsie trzymać będzie tandem mieszany Natalia Janicka oraz Kamil Rusin.

– Coś o sobie? Sporo podróżuję, mówię w kilku językach obcych, ostatnio przebiegłam półmaraton, a moimi kolejnymi celami są przebiegnięcie maratonu oraz odwiedzenie Islandii i Tajlandii – mówi Natalia, której udział w Programie Wolontariatu PZPN przy Mistrzostwach Świata FIFA U-20 Polska 2019 od początku dostarcza wiele pozytywnych wrażeń. – Bardzo pozytywnie zaskoczyłam się już na samym wejściu tym, jak stadion w Bielsku-Białej jest zadbany, duży i dobrze wyposażony. Potem poznałam Agę, naszą liderkę, złotą kobietę, która tworzy niesamowity klimat i zawsze służy pomocą. Po pierwszym spotkaniu już nie mogłam doczekać się kolejnych – zdradza Liderka obszaru Transportu, którą w działaniach wspierać będzie Kamil…

– Świat bez piłki nożnej? Nie potrafię sobie tego wyobrazić. Oglądanie meczów na żywo razem z tysiącami innych ludzi, którzy tak jak ja uwielbiają piłkę nożną, jest czymś wspaniałym. Dlatego razem z innymi Liderami i wolontariuszami jesteśmy zmotywowani, aby zorganizować i dostarczyć najlepsze Mistrzostwa Świata w historii, które każdy z kibiców zapamięta na długo – mówi entuzjastycznie drugi z Liderów obszaru.

Logistyka to obszar działań wolontariuszy, w którym rolę Lidera sprawować będzie Dominik Mucha. – Mam doświadczenie z różnych wolontariatów. Zrealizowałem też trzy projekty społeczne w ramach olimpiady Zwolnieni Z Teorii. Od zawsze chciałem pomóc zorganizować coś wielkiego w swoim mieście, a teraz nadarzyła się ku temu znakomita okazja, która – mam nadzieję – pomoże mi rozwinąć skrzydła i pokazać, na co mnie stać – mówi Dominik.

O sprawną obsługę specjalnych gości turnieju dbać będą m.in. wolontariusze z obszaru VIP&Hospitality pod wodzą Magdaleny Łady. Jeśli ktoś z Was chciałby nauczyć się sztuki wyszywania obrazów, możecie podpytać o to Magdalenę, gdyż jest to jedna z aktywności, którymi zajmuje się w wolnych chwilach.

– Do udziału w wolontariacie zachęciły mnie możliwości zdobycia doświadczenia w organizacji imprez i w zarządzaniu zasobami ludzkimi oraz sposobność do poznania nowych ludzi i zawiązania przyjaźni. Lubię pomagać i ciężko pracować, a możliwość połączenia tego z pasją do piłki nożnej jest dużym plusem – opowiada Lider obszaru VIP&Hospitality. – Po rozmowach rekrutacyjnych, które miałam okazję prowadzić, wiem, że będziemy współpracować z grupą fajnych i bardzo zmotywowanych ludzi – dodaje.

Do formacji pomocy zaliczamy jeszcze obszary Marketingu oraz Mediów. W tym pierwszym wolontariuszy poprowadzi Julia Kos. Prywatnie Julia uczy się języka portugalskiego oraz polskiego języka migowego. Oprócz futbolu uwielbia sporty zimowe, w szczególności jazdę na łyżwach.

– Zgłaszając się na wolontariat Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019, nie myślałam nawet, że mogę zostać Liderem. Chciałam być częścią tego niesamowitego wydarzenia, bo piłka nożna towarzyszy mi od dziecka. Przyznaję, że przed prowadzeniem rozmów rekrutacyjnych miałam lekkie obawy, czy będę traktowana poważnie, ze względu na mój młody wiek. Jednak starałam się tę obawę stłumić i na pierwszą rozmowę przyszłam z szerokim uśmiechem na twarzy. Otuchy dodali mi także pozostali Liderzy, którzy są wspaniałymi ludźmi. Choć znamy się krótko, już jestem z nimi bardzo związana, co potęguje moją radość z udziału w tym wolontariacie – mówi młoda Liderka obszaru Marketingu.

Pracę wolontariuszy obszaru Mediów skoordynuje natomiast Angelika Głuszek, którą mieliście okazję poznać bliżej w jednym z naszych wcześniejszych artykułów. Swoją przygodę z wolontariatem Angelika rozpoczęła zaledwie rok temu, ale był to rok niezwykle intensywny, obfitujący w wiele imprez. Dziś mieszkająca w Katowicach 25-latka nie ma wątpliwości, że decyzja o zaangażowaniu się w wolontariat była strzałem w dziesiątkę.

fot. archiwum prywatne

– Gdy stawiałam pierwsze wolontariackie kroki, często słyszałam od znajomych pytanie „po co?”. Przyznam, że na początku też je sobie zadawałam. Szybko jednak przekonałam się, że wolontariat to coś wspaniałego. Można tu spotkać świetnych, życzliwych ludzi, którzy zawsze ci pomogą, nawet po zakończeniu imprezy. Co do wolontariatu Mistrzostw Świata, chciałabym, żeby ta impreza przebiegła jak najlepiej i pokazała nasz kraj w samych ciepłych barwach. Jestem przekonana, że tak właśnie będzie!

Kończymy tradycyjnie na formacji ataku, którą w przypadku naszego Programu stanowią obszary Operacji Meczowych i Biura Organizatora. Liderem pierwszego z wymienionych będzie Damian Strzelecki, który w wolontariat sportowy angażuje się od dwóch lat, kolekcjonując kolejne doświadczenia, a w wolnych chwilach uprawia turystykę meczową, czyli łączy wyjazdy z wizytami na meczach.

– W przypadku młodzieżowego mundialu największą motywacją był dla mnie fakt, że odbędzie się on m.in. w moim rodzinnym mieście – mówi Damian. – Gdy otrzymałem propozycję zostania Liderem, zgodziłem się bez wahania. Cieszę się, że moje dotychczasowe działania zostały docenione i zrobię wszystko, by Mistrzostwa Świata FIFA U-20 Polska 2019 stały się doskonałą promocją dla Bielska-Białej – mówi Damian.

Z kolei w obszarze Biura Organizatora prym wiódł będzie Jakub Kotuła. Jakub to miłośnik piłki nożnej z krwi i kości. W przeszłości grał w lidze amatorskiej, był nawet zaproszony na testy do młodzieżowego TS Podbeskiedzie. Na mecze tej drużyny uczęszcza regularnie od 2009 roku, a stadion w Bielsku-Białej zna jak własną kieszeń.

– Chęć niesienia pomocy ludziom, możliwość zobaczenia tak dużego turnieju od środka i sposobność do poznania nowych kultur oraz nawiązania wielu znajomości – to tylko niektóre aspekty, które przekonały mnie do zaangażowania w Mistrzostwa Świata FIFA U-20 Polska 2019. Wielokrotnie byłem liderem projektów w szkołach. Dowodzę przy tym grupą administratorów, więc praca w grupie nie są mi obce – mówi Jakub, student pierwszego roku grafiki komputerowej oraz pasjonat geografii, znający wszystkie flagi świata państw niepodległych. Za podległe, autonomiczne – jak sam mówi – nie da sobie urwać głowy.

Krótkim przedstawieniem Jakuba dotarliśmy do końca nie tylko tego artykułu, ale też całego cyklu reportaży poświęconych zespołom Liderów Miast Gospodarzy Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019. Wszystkim zaprezentowanym osobom życzymy spełnienia się w powierzonej im roli oraz wielu powodów do zadowolenia związanych z organizacyjnym wsparciem majowo-czerwcowego turnieju. Powodzenia!

Karol Kulpa

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności