Aktualności
Zagraniczne wyjazdy, gwiazdy telewizji i niecodzienne akcje – przedstawiamy najciekawsze kluby niższych lig w Polsce
AKS ZŁY Warszawa
Rok założenia: 2015
Obecna klasa rozgrywkowa: Klasa A, Warszawa II (mężczyźni), III liga (kobiety)
Nasze zestawienie rozpoczynamy od drużyny, o której w ostatnim czasie zrobiło się głośno w całej Polsce. Wszystko za sprawą nagrody dla najlepszego amatorskiego klubu piłkarskiego w Europie przyznanej przez Komitet Wykonawczy UEFA. Ekipa ze stolicy została doceniona za swoją okołosportową działalność.
Stworzony przez lokalną społeczność i zarządzany przez kibiców ZŁY to pierwszy demokratyczny klub w Warszawie. W jego codzienne funkcjonowanie zaangażowanych jest blisko 200 osób, które nie pobierają żadnego wynagrodzenia. Opłacani są jedynie trenerzy drużyn.
AKS organizuje darmowe zajęcia piłkarskie dla dzieci z praskich rodzin, a także dla dzieci z rodzin uchodźczych. Podczas meczów panuje tu absolutny zakaz przeklinania, obrażania przeciwników, kibiców gości i sędziów. Jednocześnie niedozwolone są wszelkie objawy rasizmu, homofobii i jakiejkolwiek innej dyskryminacji.
KS Kabel Kraków
Rok założenia: 1929
Obecna klasa rozgrywkowa: Klasa A, Kraków III
Najstarszy z klubów w naszym zestawieniu. Powołany do życia 90 lat temu przy Krakowskiej Fabryce Kabli przez lata pisał swoją bogatą historię. Jeszcze pod koniec ubiegłego stulecia (1992-1998) uczestniczył w rozgrywkach III ligi. W jego barwach występowali wówczas późniejsi ekstraklasowicze – Piotrowie Bania oraz Giza. Pod koniec 2000 roku w wyniku zmiany właściciela fabryki klub został zlikwidowany.
Kabel zniknął z piłkarskiej mapy na 17 lat. Reaktywacja klubu, która nastąpiła 2 lata temu, była inicjatywą lokalnej społeczności skupionej wokół Futbolowej Ligi Szóstek. To właśnie najlepsi zawodnicy tych rozgrywek występują dziś w barwach Kabla. Trzeba przyznać, że idzie im doskonale. Już w pierwszym sezonie wywalczyli awans do A-klasy, w której również radzą sobie bardzo dobrze, zajmując 2. miejsce i tracąc zaledwie 1 punkt do lidera. Obecny Kabel to jednak nie tylko drużyna seniorów. W klubie funkcjonuje także bezpłatna akademia dla dzieci i młodzieży.
LKS Niedźwiedź
Rok założenia: 1946
Obecna klasa rozgrywkowa: liga okręgowa, Kraków I
Kolejna po Kablu ekipa z trzecioligową przeszłością. Jeszcze kilkanaście lat temu LKS rywalizował m.in. z Cracovią czy Koroną Kielce. Zawodnikiem Niedźwiedzia był wówczas Rafał Grodzicki, który później zaliczył niemal 300 występów w ekstraklasie.
Sezon 2002/03 skończył się dla Niedźwiedzia spadkiem do IV ligi, z której klub zmuszony był wycofać się w połowie kolejnych rozgrywek. W 2004 roku LKS przystąpił do zmagań w A-klasie, w której spędził aż 15 sezonów. W ubiegłym sezonie ekipa z Małopolski wreszcie dopięła swego i w bardzo dobrym stylu, bez porażki, wywalczyła awans do ligi okręgowej, gdzie status niepokonanej utrzymuje w meczach wyjazdowych.
Na tym nie koniec sukcesów. W styczniu Niedźwiedź triumfował także w turnieju Futboholik Cup.
SF Fairant Kraków
Rok założenia: 2018
Obecna klasa rozgrywkowa: Klasa B, Kraków III
Drużyna, która swój pierwszy awans wywalczyła bez rozegrania jakiegokolwiek meczu. Przed sezonem 2018/19 Fairant został zgłoszony do C-klasy. Kiedy podjęto decyzję o jej likwidacji Krakowianie automatycznie znaleźli się w Klasie B, realizując w ten sposób założone wcześniej cele. Rundę jesienną swojego pierwszego ligowego sezonu ekipa z Krakowa rozgrywała na historycznym stadionie Wawelu. Rozgrywki zakończyła z dorobkiem 19 punktów w 24 meczach. Znacznie lepiej rozpoczęła obecny sezon, w którym po 5 kolejkach ma na koncie 13 „oczek”.
Klub utrzymuje się ze składek nie tylko zawodników, ale też kibiców. Łącznie wspiera go ok. 80 osób. Fairant organizuje dla nich atrakcje pozameczowe, w tym spotkania z osobistościami świata piłki, np. Andrzejem Twarowskim, Łukaszem Surmą, Andrzejem Iwanem czy Kazimierzem Węgrzynem. Krakowianie wydają także programy meczowe i zapewniają swoim kibicom catering grillowy. Są też jednym z niewielu zespołów z ósmego poziomu rozgrywkowego, który miał okazję rozegrać towarzyskie spotkanie z zagranicznym rywalem.
Dragoons Kraków
Rok założenia: 2016
Obecna klasa rozgrywkowa: Klasa B, Kraków III
Debiutujący w rozgrywkach ligowi rywale Fairanta, przeciwko któremu rozegrali zresztą swój pierwszy oficjalny mecz (wygrany 6:0 w I rundzie okręgowego Pucharu Polski). Dragoonsów w zdecydowanej większości tworzą zawodnicy zagraniczni. Aby móc występować w B-klasie potrzebowali specjalnej zgody od Małopolskiego Związku Piłki Nożnej.
Historia Dragoonsów rozpoczęła się we wrześniu 2015 roku od spotkania grupy ekspatów, którzy pewnego dnia umówili się na boisku, aby po prostu pograć w piłkę. Spodobało im się to na tyle, że zaczęli spotykać się regularnie i po niecałym roku oficjalnie założyli klub. Przystąpili wówczas do Cracow Sunday Football League, a od tego sezonu rywalizują już w oficjalnych rozgrywkach Polskiego Związku Piłki Nożnej.
Są również organizatorem inicjatywy „GOAL! Fest” – turnieju, w ramach którego zapraszają inne amatorskie kluby z zagranicy.
Piasek Potworów
Rok założenia: 1973 (reaktywowany w 1999)
Obecna klasa rozgrywkowa: Klasa B, Wałbrzych IV
Za sprawą aktywności w mediach społecznościowych Piasek jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych klubów niższych lig w Polsce. Popularność zyskał 2 lata temu, kiedy w humorystyczny sposób poinformował o remoncie trybuny na swoim stadionie. Za sukcesem medialnym ekipy z Potworowa stoją Karol i Łukasz Festerowie, których historię szerzej opisywaliśmy TUTAJ.
Na naszym boisku została wyremontowana trybuna zachodnia 😀 pic.twitter.com/lDTqsNOkp6
— Piasek Potworów (@PPotworow) October 2, 2017
Potencjał klubu dostrzegli twórcy programy „Asy B-klasy” emitowanego na antenach Canal+ w pierwszej połowie bieżącego roku.
Nieco gorzej niż w mediach Piasek wypada na boisku. W obecnym sezonie nie udało mu się jeszcze wygrać meczu, a cztery sezony spędzone w A-klasie (lata 2008-2012) wydają się być już odległą historią.
Odlew Poznań
Rok założenia: 2002
Obecna klasa rozgrywkowa: Klasa B, wielkopolska IV
„Jesteśmy najsłabsi, chcemy być lepsi…” – takie motto wita internautów odwiedzających oficjalną stronę klubu. Po krótkim researchu znajdujemy tam również ujętą w 21 punktach filozofię Odlewu. Dowiadujemy się z niej m.in. tego, że w klubie nie mają przesadnego parcia na wyniki sportowe. Wystarczy rzut oka na tabelę, by przekonać się, że to prawda.
Poznaniacy znaleźli się w naszym zestawieniu właśnie dzięki zdrowemu dystansowi do swoich boiskowych poczynań. To bodaj pierwszy klub w Polsce, który zaczął prezentować takie podejście i nieprzerwanie od 17 lat cieszy się grą bez względu na rezultaty.
Nazwa klubu została zaczerpnięta z filmu „Piłkarski poker”. Inspirację do założenia drużyny stanowił warszawski Karmazyn, który w tamtych czasach występował w klasie C. Więcej o historii powstania drużyny można przeczytać na jej oficjalnej stronie .
Coco Jambo Warszawa
Rok założenia: 2014
Obecna klasa rozgrywkowa: Klasa B, Warszawa I
Początki „Kokosów” pamięta chyba każdy fan ligowej piłki na najniższym poziomie. Ekipa ze stolicy swoimi spektakularnymi porażkami i jednoczesnym humorystycznym podejściem do tematu szybko zyskała dużą popularność. Wielka w tym zasługa Radka Rzeźnikiewicza, który w swoim magazynie pt. „Ósma Liga Mistrzów” przedstawił światu Coco Jambo. Dzisiaj, po nieco ponad 5 latach występów w B-klasie, strona drużyny ma blisko 70 tysięcy polubień na Facebooku.
Początkowo czerwona latarnia rozgrywek, z każdym sezonem (poza ostatnim) punktowała coraz lepiej, zdobywając kolejno: 8, 25, 37, 42 i 15 punktów. W trwającym sezonie „Kokosy” już wyrównały swój dorobek z poprzednich rozgrywek i coraz bardziej realny staje się ich awans do Klasy A. Trzymamy kciuki, zdając sobie jednocześnie sprawę, że bez nich ósma liga już nigdy nie będzie taka sama.
Brda Rytel
Rok założenia: 1958
Obecna klasa rozgrywkowa: Klasa B, Gdańsk V
W nocy 11 sierpnia 2017 roku nad Rytlem przeszła potężna nawałnica. Przyroda była bezlitosna dla szykującej się wtedy do kolejnego sezonu w pomorskiej Klasie B Brdy. Po burzy i akcji ratunkowej boisko małego klubu nie nadawało się do gry. Nikt jednak rąk nie załamał. Zakasano rękawy i wzięto się do pracy. Z pomocą przyszli dobrzy ludzie, niezwiązani z klubem czy miejscowością. Po prostu przyjechali i pomagali.
Ostatnio Brda przeprowadziła niecodzienną akcję („Złomowisko na boisko”) mającą na celu zebranie funduszy na remont boiska, tym razem bocznego. W dniach 13-21 sierpnia zarząd klubu prowadził zbiórkę złomu, odsprzedawanego następnie na złomowisku. – Rozpoczynając akcję nie spodziewaliśmy się, że aż tak wiele osób zdecyduje się nam pomóc. Zbiórka zaplanowana na 3 dni przeciągnęła nam się do 7. Odebraliśmy mnóstwo telefonów, w tym od osób niezwiązanych z klubem, którym spodobał się nasz pomysł. Ostatecznie udało nam się zebrać 6248,55 zł. Dodając do tego środki własne oraz pomoc naszej "Sponsorskiej Drużyny Brdy Rytel" zabieramy się za realizację zaplanowanych działań – głosił komunikat zamieszczony na klubowym Facebooku.
Ostatnio Brda doskonale radzi sobie także na boisku. Po 7. kolejkach ma na koncie komplet punktów, a trwająca seria zwycięstw jest najdłuższą w historii klubu.
Naprzód Świbie
Rok założenia: 1952
Obecna klasa rozgrywkowa: Klasa B, Zabrze
Dystans, luz, ironia. To wszystko cechuje twitterowe konto klubu ze Śląska. Naprzód ma tam już ponad 5,5 tysiąca obserwujących, co stawia go w jednym szeregu m.in. z wielosekcyjnym GKS-em Tychy, którego piłkarze grają w Fortuna 1. Lidze. Ekipa z malutkiego Świbia (ok. tysiąca mieszkańców) w swojej komunikacji lubi zresztą nawiązywać do „dużej” piłki. Tweety, w których Naprzód zaczepiał profesjonalne kluby, niejednokrotnie zdobywały rozgłos i bawiły tysiące internautów.
Hej @LegiaWarszawa składamy nieoficjalne zapytanie w sprawie wypożyczenia Hildeberto i Miroslava Radovicia. Oficjalne będzie wtedy, jak dostaniemy zgodę od naszych Pań z Koła Gospodyń Wiejskich, które muszą stwierdzić czy są w stanie wykarmić tych "kawalerów"...
— Naprzód Świbie (@NaprzodSwibie) May 21, 2018
W przeszłości Naprzód składał za pośrednictwem mediów społecznościowych transferowe zapytania o Radosława Majewskiego (wówczas Lech Poznań) oraz Miroslava Radovicia i Hildeberto (wówczas Legia Warszawa). W ubiegłym roku Świbianie zaproponowali Legionistom, że zagrają zamiast nich w rewanżowym spotkaniu eliminacji Ligi Europy przeciwko luksemburskiemu Dudelange.
Sportowe ambicje klubu także sięgają wyżej. W Naprzodzie mocno wierzą w awans na siódmy poziom rozgrywkowy. Pierwsze mecze sezonu pokazują, że nie jest to wcale wykluczone.
LZS Chrząstawa
Rok założenia: 1980
Obecna klasa rozgrywkowa: Klasa B, Sieradz III
Ostatnie (swoje ulubione) miejsce w naszym zestawieniu zajmuje niepodrabialna ekipa z Chrząstawy. W funkcjonowanie klubu zaangażowana jest właściwie cała lokalna społeczność motywowana przez legendę amatorskiego futbolu w Polsce, Bohdana Kwaśniaka. Swojski klimat panujący wokół klubu pokochali miłośnicy niższych lig z całego kraju. Chrząstawa zyskała rozgłos dzięki wspomnianemu już przy okazji Coco Jambo Radkowi Rzeźnikiewiczowi, który szczególnie upodobał sobie ten zespół i chętnie odwiedzał go tworząc swoje materiały. Po nim Chrząstawę odwiedzały z kamerą również redakcje TVP Sport i Canal+.
W ciągu ostatnich 13 sezonów LZS zdobył 53 punkty w 235 meczach, za każdym razem zajmując w tabeli ostatnie miejsce. W tym czasie tylko raz (w sezonie 2014/15) Chrząstawie udało się uzyskać dwucyfrową liczbę oczek. Dla ludzi skupionych wokół klubu to jednak sprawa drugorzędna.
Rafał Cepko