Aktualności
[Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku] W drodze po marzenia
Piątek błyszczał na Turnieju
– Chłopcy widzieli zdjęcie małego Krzysztofa Piątka z ręcznikiem Milanu. To dla nich duża motywacja. Wierzą, że w przyszłości będą na jego miejscu – mówi Żaneta Jędrzejewska, trenerka Vrotcovii Lublin. Młodzi piłkarze potwierdzili słowa trenerki podczas finałów wojewódzkich XIX edycji Turnieju. Po każdej zdobytej tam bramce wykonywali słynną cieszynkę Piątka. – Łączą mnie z tym Turniejem wspaniałe wspomnienia. To tutaj kiedyś prowadziłem młodego Krzysztofa w finałach wojewódzkich. Wtedy przegraliśmy rywalizację wojewódzką ze Szkołą Podstawową z Lubina – tłumaczy ówczesny trener Piątka, Andrzej Bolisęga. – Krzysiek już wtedy wyróżniał się skutecznością – dodaje.
Najdroższa polska piłkarka
Świetny wzór mają także dziewczynki. Im szlak wytyczyła piłkarka PSG – Paulina Dudek. W 2007 roku województwo lubuskie, które reprezentowała, wygrało VII edycję Turnieju. Sześć lat później Paulina została mistrzynią Europy U-17, a w 2018 roku PSG zapłaciło za nią 100 tysięcy złotych. Transfery gotówkowe w kobiecym futbolu są rzadkością, a Dudek może dziś poszczycić się tytułem najdroższej polskiej piłkarki.
Turniej wychował reprezentantów
Arkadiusz Milik, Piotr Zieliński czy Krystian Bielik w reprezentacji mężczyzn. Paulina Dudek, Małgorzata Mesjasz i Klaudia Lefeld z kadry Miłosza Stępińskiego. Przez lata drogę z podwórka na stadion przeszło już ponad 50 piłkarek i piłkarzy, którzy reprezentują Polskę we wszystkich kategoriach wiekowych. I to nie tylko piłkarzy nożnych. – W jednej drużynie z Krzyśkiem Piątkiem grał Jan Czuwara, który jest utalentowanym szczypiornistą. Zagrał już 18 meczów w reprezentacji Polski — mówił Bolisęga. – Przez dwadzieścia lat Turniej dał nam mnóstwo talentów, które dziś stanowią o sile piłki nożnej w Polsce – podkreśla prezes PZPN, Zbigniew Boniek. – Naturalnym jest, że nie każdy, kto brał udział w rozgrywkach został piłkarzem. Mam jednak pewność, że Turniej ukształtował wiele charakterów, a co najważniejsze dostarczył jego uczestnikom mnóstwo radości – dodaje.
Jubileuszowa, XX edycja Turnieju będzie początkiem kolejnych pięknych przygód, a w przyszłości może nawet piłkarskich karier. Pierwsze z nich narodzą się już podczas etapów gminnych i powiatowych. Każdy uczestnik rozgrywek zostanie doceniony za swoje zaangażowane pamiątkowym medalem. To nie jedyna nowość. Oprócz tysięcy młodych adeptów piłki nożnej, którzy wezmą udział w Turnieju i setek osób zaangażowanych w jego organizację, XX edycję zmagań wesprze grono Ambasadorów Turnieju. Wyjątkowość jubileuszowej edycji podkreślą także wspomnienia osób związanych z wydarzeniem od jego początków w 2001 roku. W nadchodzących rozgrywkach młodzi piłkarze i piłkarki zagrają również w nowych koszulkach. Stroje zostały przygotowane specjalnie na dwudziestolecie Turnieju. To w nich dzieci rozegrają swoje mecze w decydujących etapach rozgrywek.
Krystian Juźwiak