Aktualności

[Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku] Figurka Salaha, lekkoatletka na Śląskim i rywal Pelego

PIŁKA DLA WSZYSTKICH13.04.2019 
2, 3, 5 i 7 – to miejsca, które w ubiegłorocznej edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zajęły drużyny z województwa śląskiego. Wynik Ślązaków – mimo że bardzo dobry – dla nich samych nie był do końca satysfakcjonujący. Przedstawiciele tego regionu co roku mierzą bowiem w zwycięstwo w każdej z czterech kategorii.

Trzydniowy Finał Wojewódzki, podobnie jak przed rokiem, odbyły się na boiskach Stadionu Śląskiego w Chorzowie. Rywalizację dziewcząt tradycyjnie już zdominowały zespoły z Katowic – KKS (U-8 i U-10) oraz Sprint (U-12). W najstarszej kategorii chłopców także triumfowała ekipa ze stolicy województwa (SMS). Grono zwycięzców uzupełnili SP 17 Zabrze (U-8) oraz SP 7 Częstochowa (U-10).

LICZBA TURNIEJU

149 – tyle goli strzeliły dziewczynki pierwszego dnia zmagań w Chorzowie. Taki sam wynik powtórzyły następnego dnia. To się nazywa regularność!

CYTAT TURNIEJU

To na tym obiekcie grałem przeciwko wielkiemu Pele. Mnie wygrać z Brazylią się nie udało, ale mam nadzieję, że dziś na Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” jest piłkarz, a może piłkarka, która tego dokona – w taki sposób do gry piłkarzy zachęcał legendarny piłkarz Ruchu Chorzów, Eugeniusz Lerch , który z „Canarinhos” mierzył się w jednym z meczów młodzieżówki.

POSTAĆ FINAŁU

Jak się uczyć, to od najlepszych. Stanisław Oślizło to jeden z najlepszych piłkarzy w historii polskiego futbolu. Rozegrał 296 meczów w barwach Górnika Zabrze i 57 w reprezentacji Polski. Legenda zabrzańskiego klubu przyglądała się najmłodszym piłkarzom i piłkarkom z kategorii U-8. Jedną z nich była Lena Wróbel z KKS-u Katowice . Dziewczynka ma patent na wygrywanie, w czym pomagają jej… talizmany. Pierwszym z nich jest figurka Mohameda Salaha, drugim – medalik w kształcie piłki. Lena otrzymała go od rodziców na Dzień Dziecka. Swoim rodzicom dziewczynka zawdzięcza również sportowe geny – jej tata był zawodowym hokeistą i grał w zespole Naprzód Janów. Córka też próbowała swoich sił na lodzie, jednak bardziej ciągnie ją na boisko piłkarskie.


CIEKAWOSTKA

Zawodowym sportowcem był również ojciec jednego z zawodników BBTS-u Podbeskidzie U-10 . Sebastian Zajac to syn byłego bramkarza Podbeskidzia, Richarda . – Tata jest bardzo dobrym nauczycielem. Chciałbym w piłce osiągnąć przynajmniej tyle, co on – mówił dziesięciolatek. Zajac junior płynnie posługuje się polskim, choć jest Słowakiem. – Reprezentacja? Miałbym problem, gdyby trzeba było dziś wybierać. Pochodzę ze Słowacji, ale od lat mieszkam w Polsce.

W zmaganiach dwunastolatek uwagę zwracały możliwości motoryczne Michaliny Thamm ze Sprintu Katowice. Dziewczynka jest brązową medalistką halowych mistrzostw Polski w biegu na 300 metrów – nie dziwi więc, że na boisku ciężko ją było dogonić.

ZAWODNICY, NA KTÓRYCH WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ

Michalina wraz z koleżankami ze Sprintu będą reprezentowały swoje województwo w trakcie Finału Ogólnopolskiego. Katowiczanki w finale okazały się lepsze od UKS-u Herkules Kochanowice . W barwach Sprintu – nie po raz pierwszy w Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” – błyszczała Zuzia Witek . – Mój wzór? Andres Iniesta. Staram się go podpatrywać i szukać wolnego miejsca, żeby zagrać prostopadłą piłkę do którejś z koleżanek – zdradziła pomocniczka.

– Percepcja i niesamowita technika to najmocniejsze strony Zuzi. Na boisku widzi wszystko. Do tego ma dobry strzał z dystansu. Zdobywa sporo bramek, ale przede wszystkim jest królową asyst. Ciągle szuka lepiej ustawionych koleżanek – charakteryzował ją Krzysztof Klonek , trener reprezentacji U-14 Śląskiego Związku Piłki Nożnej.

Co ciekawe, trenerem Zuzi jest jej tata. – Ciężko się prowadzi córkę. Czasem coś zazgrzyta w domu, potem może się to przenieść na trening. Do tego bardzo dużo od niej wymagam. Czasem słyszę, jak dziewczynki rozmawiają między sobą i zgodnie przyznają, że Zuzia nie ma lekko – przyznał Krzysztof Witek .

U chłopców w kategorii U-10 najlepsza okazała się Szkoła Podstawowa nr 7 z Częstochowy. W finale „Siódemka” pokonała RKP ROW Rybnik . Rozgrywkom czujnie przyglądał się  Radosław Gilewicz . – Szczególnie spodobał mi się Filip Przepiórkowski z SP 7 Częstochowa. Widziałem u niego błysk, poruszał się po boisku w bardzo inteligentny sposób – komplementował najlepszego zawodnika Turnieju asystent Jerzego Brzęczka.


W Chorzowie chłopcy i dziewczynki z kategorii U-8 zdobyli tytuł mistrzów województwa śląskiego. Ich starsi koledzy i koleżanki ze zwycięskich drużyn U-10 i U-12 wywalczyli ponadto awans na Finał Ogólnopolski, który odbędzie się w Warszawie od 29 kwietnia do 2 maja. Triumfatorów XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” poznamy po Wielkim Finale na PGE Narodowym. Decydujące mecze zostaną rozegrane 2 maja, na kilka godzin przed finałem Pucharu Polski.

NAJBLIŻSZE FINAŁY WOJEWÓDZKIE

15-16 kwietnia 2019 r. – woj. podlaskie – SOKÓŁKA

15-16 kwietnia 2019 r. – woj. warmińsko-mazurskie – IŁAWA

15-17 kwietnia 2019 r. – woj. mazowieckie - MIĘTNE


W Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” uczestniczyło już ponad 50 późniejszych reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych, w tym m.in. Arkadiusz Milik, Piotr Zieliński czy Paulina Dudek. Organizatorem rozgrywek jest Polski Związek Piłki Nożnej, głównym sponsorem od 13 lat firma Tymbark, a sponsorem brązowym od dwóch edycji – Electrolux. XIX edycja rozgrywek została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a także wsparciem Komitetu Honorowego, na który składają się patronaty Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Zdrowia.


Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności