Aktualności

[Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku] Doświadczony arbiter, trener-maratończyk i specjalista od ważnych meczów

PIŁKA DLA WSZYSTKICH10.04.2019 
Półmetek za nami! Finały Wojewódzkie Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” trwają w najlepsze i coraz mniej jest już niewiadomych. Właśnie poznaliśmy najlepsze drużyny województwa kujawsko-pomorskiego, które majówkę spędzą na sportowo w stolicy Polski. Na Stadionie Miejskim w Świeciu nie brakowało talentów, które mają szansę pójść w ślady Łukasza Bejgera – reprezentanta Polski U-17 i zawodnika Manchesteru United, który jeszcze niedawno sam rywalizował w Turnieju z kolegami z Golubia-Dobrzynia.

LICZBA TURNIEJU

72 – tyle wiosen na karku ma wyjątkowy gość, który przez dwa dni śledził rozgrywki młodych piłkarzy i piłkarek. Sędzia Roman Kostrzewski , będący jednocześnie dobrym duchem zawodów, nie tylko pokazał zawodnikom, że piłka nożna to sport dla najmłodszych i tych nieco starszych, ale – podobnie jak przed laty gwizdał w najwyższej klasie rozgrywkowej – tak podczas Turnieju sędziował w najbardziej prestiżowych spotkaniach, czyli meczach finałowych najstarszych kategorii wiekowych.

CIEKAWOSTKA

Starsi kibice mogli oczekiwać sytuacji na wzór tej sprzed lat, kiedy panu Romanowi w trakcie meczu wypadły kartki, które znalazł legendarny Włodzimierz Smolarek. Gdy później arbiter chciał ukarać 60-krotnego reprezentanta Polski za faul, ten wyciągnął zgubę i pokazał kartonik… Kostrzewskiemu. Tym razem nic takiego nie miało jednak miejsca, a sędziowie z uśmiechem na ustach rozdali łącznie 4 zielone kartki, przyznawane w Turnieju za godne naśladowania zachowania fair play.

CYTAT TURNIEJU

Kibice zgromadzeni na stadionie mieli okazję zobaczyć wiele świetnych spotkań, które dostarczyły widzom niezapomnianych emocji. W końcu – jak powiedział prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Piłki Nożnej, Eugeniusz Nowak – w Świeciu oglądaliśmy najlepszych z najlepszych. – Jesteście doskonałymi reprezentantami regionu, z przyjemnością będziemy obserwować waszą przygodę z piłką nożną. Słynny Brazylijczyk Pele powiedział kiedyś, że nie ma dobrego piłkarza, jeżeli głowa służy mu tylko do odbijania piłki. Musicie zwracać uwagę nie tylko na trening, ale też na naukę, abyście wyrośli na wspaniałych piłkarzy, a przede wszystkim wspaniałych ludzi – podkreślił Nowak, który pełni też funkcję wiceprezesa PZPN ds. organizacyjno-finansowych.

POSTAĆ FINAŁU

Rywalizacja dziewczynek przysporzyła kibicom i uczestnikom wielu wrażeń. Zawodnicy docierający do strefy medalowej zawodów w ciągu całego dnia pokonują na boisku niemałe dystanse. Zdarza się, że kilometry nabijają również szkoleniowcy. Marcin Kozłowski doprowadził do finałów dziewczęcych rozgrywek aż 3 drużyny UKS-u Szóstka Inowrocław . Opieka nad każdą z nich wiązała się z koniecznością ciągłego przemieszczania się pomiędzy ośmioma boiskami Stadionu Miejskiego. Efekt – srebro we wszystkich trzech kategoriach. W każdym z decydujących meczów Inowrocławianki musiały uznać wyższość UKS-u Tęcza Bydgoszcz , które ustrzeliły swoistego „hat-tricka”.

ZAWODNICY, NA KTÓRYCH WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ

W meczach kończących rozgrywki zarówno najmłodszej, jak i najstarszej kategorii wiekowej, młode bydgoszczanki zaaplikowały rywalkom aż po 9 bramek! Pomimo fantastycznej formy strzeleckiej Tęczy, uwagę wszystkich w rywalizacji 12-latek przykuła zawodniczka z drużyny przeciwnej – Oliwia Jendrasiak , która przez wszystkie poniedziałkowe mecze prowadziła grę „Szóstki”, zachwycając niespotykaną zwinnością na boisku. Nieco mniej goli oglądaliśmy w finale kategorii U-10, w którym golkiperka z Inowrocławia wyciągała piłkę z bramki 4 razy.

Ogromne emocje, zacięte spotkania i piękne gole oglądaliśmy także drugiego dnia finałów. Chłopcy ze starszych kategorii wiekowych pokazali, że warto śledzić ich piłkarskie poczynania. W finale kategorii U-12 oraz U-10, podobnie jak u dziewcząt, zwyciężyły drużyny z Bydgoszczy – kolejno Szkoły Podstawowe nr 64 i 44 . Fantastycznie zaprezentował się Marcel Michalski z tej pierwszej, który choć nie wyróżniał się na boisku w meczach fazy grupowej, od ćwierćfinałów udowodnił, że w decydujących momentach potrafi wziąć ciężar gry na swoje barki. Wszechobecny na boisku i dopingowany przez kibiców oraz kolegów z drużyny zachwycił bramką na 2:0 w wielkim finale kategorii U-12, prowadząc swój zespół do zwycięstwa.

W Świeciu chłopcy i dziewczynki z kategorii U-8 zdobyli tytuł mistrzów województwa kujawsko-pomorskiego. Ich starsi koledzy i koleżanki ze zwycięskich drużyn U-10 i U-12 wywalczyli ponadto awans na Finał Ogólnopolski, który odbędzie się w Warszawie od 29 kwietnia do 2 maja. Triumfatorów XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” poznamy po Wielkim Finale na PGE Narodowym. Decydujące mecze zostaną rozegrane 2 maja, na kilka godzin przed finałem Pucharu Polski.

NAJBLIŻSZE FINAŁY WOJEWÓDZKIE

10-12 kwietnia 2019 r. – woj. śląskie - CHORZÓW

10-12 kwietnia 2019 r. – woj. wielkopolskie – KALISZ

10-12 kwietnia 2019 r. – woj. pomorskie – GDAŃSK

15-16 kwietnia 2019 r. – woj. podlaskie – SOKÓŁKA

15-16 kwietnia 2019 r. – woj. warmińsko-mazurskie – IŁAWA

15-17 kwietnia 2019 r. – woj. mazowieckie - MIĘTNE


W Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” uczestniczyło już ponad 50 późniejszych reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych, w tym m.in. Arkadiusz Milik, Piotr Zieliński czy Paulina Dudek. Organizatorem rozgrywek jest Polski Związek Piłki Nożnej, głównym sponsorem od 13 lat firma Tymbark, a sponsorem brązowym od dwóch edycji – Electrolux. XIX edycja rozgrywek została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a także wsparciem Komitetu Honorowego, na który składają się patronaty Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Zdrowia.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności