Aktualności
Startuje Tydzień Piłki Amatorskiej!
UEFA oraz zrzeszone w niej federacje, w tym Polski Związek Piłki Nożnej, od kilku lat coraz większą uwagę skupiają na rozwijaniu i promowaniu piłkarstwa amatorskiego. Powodem takiego działania są korzyści dla społeczeństwa, które niesie za sobą uprawianie tej dyscypliny. Poprawa kondycji i zdrowia, pozytywny wpływ na samopoczucie, tworzenie relacji interpersonalnych, rozwój kompetencji społecznych czy wreszcie sama radość z gry – to wszystko staje się udziałem piłkarzy-amatorów.
Od lat istotnym wydarzeniem wpływającym na zwiększenie zainteresowania futbolem wśród społeczeństwa jest Tydzień Piłki Amatorskiej. W jego trakcie krajowe związki zwracają szczególną uwagę na to, aby swoimi działaniami przyciągać na boiska jak najwięcej osób, bez względu na umiejętności, przekonania czy czynniki społeczno-demograficzne.
– Polski Związek Piłki Nożnej za pomocą kanałów społecznościowych „Piłka dla wszystkich” na co dzień promuje futbol w rozmaitych formach: tradycyjnej, sześcioosobowej, futsalowej czy plażowej. Inspirujemy Polaków do gry i udowadniamy, że w tej pięknej dyscyplinie może zakochać się każdy. Zależy nam, aby poprzez piłkarską aktywność społeczeństwo się rozwijało, a wyjście na boisko było dla niego jedną z głównych form spędzania wolnego czasu. Działamy przez cały rok, a najbliższy tydzień to dla nas motywacja do dodatkowych aktywności – mówi Sekretarz Generalny Polskiego Związku Piłki Nożnej, Maciej Sawicki.
Z okazji święta piłki amatorskiej w najbliższych dniach na wspomnianych powyżej kanałach można spodziewać się dodatkowych materiałów i konkursów, w których do wygrania będą atrakcyjne piłkarskie nagrody. Konkursy te będą dedykowane zarówno całym drużynom, jak i indywidualnie piłkarzom i piłkarkom.
W trakcie Tygodnia Piłki Amatorskiej zostaną także wręczone UEFA Grassroots Awards. To wyróżnienia, które od 2010 roku są przyznawane osobom i organizacjom szczególnie zasłużonym dla amatorskiego futbolu. W tym roku nagrody zostaną rozdane w 5 kategoriach: najlepszy lider, najlepszy projekt, najlepszy klub amatorski, najlepszy klub profesjonalny i najlepsza inicjatywa dla osób niepełnosprawnych. Kandydaci byli zgłaszani przez krajowe federacje. Polski Związek Piłki Nożnej przedstawił swoje kandydatury we wszystkich kategoriach. Trzymamy kciuki i wierzymy, że nasi rodacy zostaną docenieni na arenie międzynarodowej.
Promocja i działania
Projekt PZPN Grassroots „Piłka dla wszystkich” prowadzony jest przez Departament Piłki Amatorskiej (Grassroots) PZPN, który odpowiada także m.in. za Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”, stacjonarne Akademie Młodych Orłów (29 ośrodków AMO w całej Polsce), Mobilną Akademię Młodych Orłów czy Program Certyfikacji PZPN dla szkółek piłkarskich. W ten ostatni projekt w sposób szczególny zaangażowanych jest 16 regionalnych specjalistów ds. rozwoju piłki amatorskiej. Każdy z nich jest przypisany do jednego województwa i stanowi pierwszy kontakt dla oddolnych piłkarskich inicjatyw.
W Polsce za promocją piłki amatorskiej idą też działania. W maju br. PZPN zaakceptował projekt uchwały określającej ryczałtowe opłaty dla klubów od III ligi w dół. Zyskały na tym amatorskie kluby piłkarskie, ponoszące od tego momentu niższe koszty.
Ujednolicenie systemu sprawiło, że przystąpienie do rozgrywek stało się prostsze i tańsze. Kluby amatorskie i półamatorskie nie muszą już więcej zajmować się skomplikowanymi wyliczeniami związanymi z określeniem wysokości opłat w danym Wojewódzkim Związku Piłki Nożnej.
W ciągu 5 lat program zostanie dofinansowany łączną kwotą 31 mln zł. Dzięki subsydiom przyznanym przez PZPN, każdy Wojewódzki ZPN uzyska dodatkową pulę środków na rozwój piłkarstwa amatorskiego, w szczególności rozgrywek dzieci i młodzieży.