Aktualności
Reprezentacja od kuchni, czyli nowa seria na kanale „Piłka dla wszystkich”!
W okresie przedświątecznym w naszej piłkarskiej kuchni rządzi tradycja. Sonia i Tomek przyrządzili czerwony barszcz, czyli jedną z nielicznych zup, która często pojawia się na stołach podczas zgrupowań reprezentacji, oraz śledzia w śmietanie – wigilijną potrawę, w której zakochał się Łukasz Fabiański.
Nieodzownym elementem spotkań w kuchni są oczywiście rozmowy. U nas ich temat może być tylko jeden. Tomek jako osoba będąca blisko kadry zna mnóstwo ciekawych historii z życia naszych najlepszych piłkarzy. Sprawdźcie, jakimi anegdotami podzielił się podczas gotowania z Sonią:
Inauguracja nowej serii wideo zasługuje na wyjątkową oprawę. Przygotowaliśmy więc dla Was konkurs o nazwie #SwiezyTalent, polegający na wrzuceniu posta ze zdjęciem Waszego ulubionego dania świątecznego, które sprawdzi się w diecie sportowca.
Konkurs odbywa się w dniach 19-31 grudnia br. na Facebooku i Instagramie. Za ważne uznane zostaną wyłącznie zgłoszenia zawierające zdjęcie potrawy i hashtag #SwiezyTalent. Do wygrania są zestawy składające się z kosza warzyw i owoców oraz gadżetów piłkarskiej reprezentacji Polski. Zwycięzcy, a będzie ich trójka, zostaną ogłoszeni we wtorek 5 stycznia 2021 r. Więcej szczegółów dotyczących konkursu znajduje się w załączonym na końcu tekstu regulaminie.
Być może ktoś z Was wykorzysta w konkursie dania zaproponowane przez Tomka i Sonię:
Cebula:
4 cebule białe
2 jabłka
Śmietana 18%
Śmietanka 30%
Groszek zielony
Koperek
Sól, pieprz czarny do smaku
4 ziarna ziela angielskiego
4 szt. liścia laurowego
4 szt. goździków
Cukier
Ocet jabłkowy
1 litr wody
Śledzie:
Warzywa obieramy, płuczemy pod zimną bieżącą wodą i kroimy na mniejsze kawałki (cebulę w piórka). Przekładamy do garnka, zalewamy zimną wodą i nastawiamy do gotowania na wolnym ogniu. Dodajemy sól, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy, goździki i gotujemy do miękkości warzyw. Pod koniec gotowania dodajemy 2 łyżki cukru, a następnie 3 łyżki octu. Całość musi mieć kwaskawy smak. Odstawiamy do wystygnięcia.
Śledzie płuczemy pod zimną wodą, suszymy i przekładamy do zimnej marynaty. Marynujemy minimum dobę.
Cebula:
Cebulę obieramy i kroimy w piórka.
W garnku nastawiamy wodę do gotowania z zielem angielskim, liściem laurowym, goździkiem, solą i pieprzem. Gotujemy na wolnym ogniu przez około 10 minut. Do gotującej się wody przekładamy cebulę, doprowadzamy do zagotowania i przecedzamy na sitko. Następnie delikatnie skrapiamy octem, mieszamy i pozostawiamy na sitku do ostygnięcia. Zimną cebulę przekładamy do miski.
Jabłko płuczemy i kroimy w cienkie paseczki, a następnie przekładamy do cebuli. Dodajemy śmietanę 18% oraz śmietankę, całość mieszamy, doprawiając do smaku solą, pieprzem, cukrem, sokiem z cytryny. Dodajemy groszek zielony, koperek i mieszamy.
Śledzie wyciągamy z marynaty i łączymy z cebulą ze śmietaną.
Buraki obieramy, płuczemy pod zimną bieżącą wodą i ścieramy na tarce na grubych oczkach. Czosnek obieramy i kroimy w plasterki. Jabłko płuczemy pod zimną bieżącą wodą, kroimy na ćwiartki i wycinamy nasiona.
Do buraków dodajemy łyżeczkę soli, szczyptę pieprzu, 1 łyżkę octu jabłkowego, czosnek, 2 łyżki cukru. Całość dokładnie mieszamy i odkładamy w temperaturze pokojowej na minimum 30 minut.
W garnku nastawiamy do gotowania wywar lub rosół z liściem laurowym, zielem angielskim i majerankiem. Gotujemy na wolnym ogniu doprawiając delikatnie do smaku. Do gotującego wywaru dodajemy buraki, jabłko i na wolnym ogniu doprowadzamy do zagotowania. Gotujemy na bardzo wolnym ogniu przez 5 minut. Wyłączamy i studzimy.
Całość przecedzamy przez bardzo drobne sito, nastawiamy do grzania, pilnując, by nie doprowadzić do zagotowania i całość doprawiamy do smaku zakwasem buraczanym i przyprawami.
Tak przygotowany barszcz podajemy z uszkami lub sam do picia jako dodatek do innych potraw.
Wywar:
3 marchewki
2 pietruszki
2 cebule białe
0,5 korzenia selera
0,5 pora
Natka pietruszki
10 g suszonych grzybów
Sól, pieprz czarny do smaku
Woda około 3,5 litra
Warzywa obieramy, płuczemy pod zimną bieżącą wodą i kroimy na mniejsze kawałki. Przekładamy do garnka, zalewamy zimną wodą i nastawiamy do gotowania na wolnym ogniu. Dodajemy natkę pietruszki, grzyby suszone, sól, pieprz i gotujemy na wolnym ogniu około 2 godziny. Tak przygotowany wywar przecedzamy przez sito.
Zakwas buraczany (1L)
2 duże buraki (0,5kg)
1,2 litra wody (około 5 szklanek)
1 łyżka cukru lub cukru trzcinowego
1 płaska łyżka soli morskiej
4 ziela angielskie
2 liście laurowe
5 ząbków czosnku
Buraki obieramy, płuczemy pod zimną bieżącą wodą i ścieramy na tarce na grubych oczkach. Czosnek obieramy i kroimy w plasterki.
W garnku zagotowujemy wodę z solą, cukrem, liściem laurowym i zielem angielski, a następnie studzimy.
Do kamiennego naczynia przekładamy buraki, zalewamy je zimną wodą wraz z przyprawami, dodajemy czosnek, mieszamy i całość przykrywamy gazą. (Można też dodać piętkę chleba na zakwasie). Odstawiamy na 4-5 dni w temperaturze pokojowej. Tak przygotowany zakwas, przecedzamy przez drobne sito, wlewamy do słoika lub butelki i trzymamy w lodówce. Zakwas jest idealnym dodatkiem do barszczu lub można go pić samego.
Uszka (około 40-50 uszek):
1,5 szklanki mąki pszennej + mąka do podsypywania
1 jajko
1 łyżka oliwy z oliwek + do gotowania
Ciepła woda
Sól
Mąkę wysypujemy na stolnice w kształcie stożka, robimy mały dołek i dodajemy do niej żółtko z jajka, oliwę i szczyptę soli. Całość dokładnie rozrabiamy w palcach. Do ciasta stopniowo wlewamy, małym strumieniem ciepłą wodę, cały czas zarabiając rękoma. Ciasto wyrabiamy do momentu elastycznej konsystencji. W miarę potrzeby balansujemy wodą lub mąką. Gotowe ciasto formujemy w kulę, wkładamy do miski i przykrywamy suchą, czystą ścierką, by nie schło. Odstawiamy na 10 minut.
Dzielimy na mniejsze części. Pierwszy kawałek wałkujemy na cienki placek, podsypując mąką, kroimy na małe kwadraty, układamy farsz i formujemy uszka. Gotowe uszka odkładamy na tackę posypaną mąką. Tak przygotowane uszka gotujemy w gorącej wodzie z niewielką ilością oliwy, około 1-2 minuty licząc od wypłynięcia na powierzchnie wody. Podajemy z barszczem.
Farsz z grzybów
300 g świeżych lub mrożonych podgrzybków (opcjonalnie pieczarek)
50 g suszonych borowików
1 cebula
Masło klarowane do podsmażenia
Sól morska, pieprz czarny do smaku
Farsz
Suszone borowiki zalewamy zimną wodą i odstawiamy na noc lub na 12 godzin do namoczenia.
Namoczone grzyby, wraz z wodą nastawiamy do gotowania i gotujemy do miękkości, a następnie odstawiamy do wystygnięcia. Wyciągamy z wody (wodę przecedzamy przez drobne sito i zostawiamy). Borowiki drobno siekamy.
Podgrzybki czyścimy i drobno kroimy.
Cebulę obieramy i kroimy w drobną kosteczkę, a następnie podsmażamy na złoty kolor na maśle klarowanym. Do podsmażonej cebuli dodajemy borowiki, podgrzybki i podsmażamy.
Całość podlewamy wodą spod gotowanych grzybów i doprawiamy do smaku solą, pieprzem. Farsz dusimy do momentu odparowania wody i odstawiamy do wystygnięcia. Tak przygotowany farsz nakładamy na ciasto i formujemy uszka.
***
Sponsorem kulinarnej serii z Tomkiem Leśniakiem jest Biedronka – Oficjalny Dostawca Warzyw i Owoców Reprezentacji Polski.
Pamiętajcie o konkursie i do zobaczenia:
- na YouTube – LINK
- na Instagramie – LINK
- na Facebooku – LINK
- na Twitterze – LINK
- w grupie – LINK
-
Regulamin konkursu #SwiezyTalent.pdf (167.32 kB)POBIERZ