Aktualności

Proteza dla Kacpra Hały, reprezentanta Polski w amp futbolu, od biegaczy Poland Bussines Run

PIŁKA DLA WSZYSTKICH30.07.2020 
Kacper Hała w wieku 13 lat stracił nogę. Nie poddał się, a sposób na życie znalazł dzięki amp futbolowi. Z reprezentacją marzy, by zagrać w mistrzostwach Europy, a zawodowo chciałby zrobić prawo jazdy i jeździć tirami. By realizować cele, potrzebuje profesjonalnej protezy. W tym pomoże mu ponad 19 tysięcy uczestników charytatywnego biegu Poland Business Run. – Wspierają mnie już po raz drugi. To właśnie dzięki między innymi dzięki biegaczom czuję, że bariery nie istnieją – mówi 18–letni zawodnik Warty Poznań i reprezentacji Polski w amp futbolu.

Poland Bussines Run od ośmiu lat pomaga osobom z niepełnosprawnością ruchową. Co roku w pierwszą niedzielę września w największych miastach ścigają się charytatywne sztafety. W ubiegłym roku na starcie stanęło ponad 27 tysięcy biegaczy. Z opłat startowych i dobrowolnych wpłat udało się zebrać prawie 2,3 mln zł i pomóc 60 potrzebującym. Beneficjenci mogą liczyć na sfinansowanie zakupu profesjonalnych protez, wózków inwalidzkich, a także pomoc psychologów i rehabilitację. W ubiegłym roku na starcie pojawił się np. Ebi Smolarek.

Mimo restrykcji związanych koronawirusem, biegacze znów wezmą udział w charytatywnym biegu. Tyle że tym razem nie będzie wspólnego startu, a każdy uczestnik musi 6 września na własnej trasie pokonać 4 km. Co jednak najważniejsze pomoc znów trafi do osób z niepełnosprawnością ruchową. Jednym z beneficjantów będzie właśnie Kacper Hała.



Kacper w wieku 13 lat stracił nogę podczas pracy na roli. – Jak zwykle pomagałem na polu wujkowi. Jeździliśmy traktorem z doczepioną maszyną do rozrzucania wapna. Nagle koło wpadło w dziurę, wszystko podskoczyło, a ja poślizgnąłem się i wpadłem pod tę maszynę – opowiada. – Prawa noga została mocno pokiereszowana. Najpierw przyjechała straż, potem karetka, ale wezwano helikopter, którym poleciałem do Poznania. Jak się obudziłem, czułem okropny ból – wspomina.

Lekarze kilka dni walczyli o nogę Kacpra, ale musieli podjąć decyzję, by ją amputować. – Za dużo wapna dostało się do ran i nie dało się jej uratować. Na początku bardzo się przejmowałem, że straciłem nogę, ale szybko się tym pogodziłem. Naprawdę. Proponowali pomoc psychologa, ale to nie było mi potrzebne. Poradziłem sobie i mimo braku nogi, staram się żyć normalnie. Nie ma dla mnie barier – przekonuje.

Do wypadku doszło w marcu 2015 roku, a już w czerwcu mama Kacpra zgłosiła się do organizatorów Poland Bussines Run. I we wrześniu tego roku ponad 3000 biegaczy pobiegło m. in. dla Kacpra. Dzięki temu dostał pierwszą profesjonalną protezę. Od tej pory minęło już pięć lat i w tym czasie życie amp futbolisty mocno się zmieniło. Przede wszystkim zainteresował się sportem, a zaczęło się od biegania.



– Mój protetyk mnie na to namówił. Zaryzykowałem i pobiegłem 2,5 km. Zauważył mnie dziennikarz Maciej Barszczak i powiedział, że powinienem spróbować amp futbolu. Najpierw bałem się, ale już po pierwszych próbach okazało się, że bardzo mi się spodobało – mówi Kacper Hała. – W 2019 roku trenerzy reprezentacji zorganizowali testy dla wszystkich chętnych, którzy są po amputacjach. Zgłosiłem się i jako jedyny dostałem propozycje występów w kadrze narodowej. Choć jak przyjechałem na pierwszy trening, to byłem przekonany, że nie dam sobie rady. Tam naprawdę jest praca pełną parą – podkreśla.

Na co dzień, a właściwie co weekend ćwiczy z drużyną amp futbolu Warty Poznań. Raz w miesiącu spotykają się na treningach reprezentacji. W tym roku Polska miała być gospodarzem mistrzostw Europy, ale z powodu koronawirusa imprezę przełożono na przyszły rok. – Dostaliśmy rok w gratisie, co pozwoli nam lepiej przygotować się do tej imprezy. Marzę, by znaleźć się w kadrze na mistrzostwa Europy – zaznacza Kacper Hała.



Młody reprezentant Polski ma też inne plany zawodowe. Na razie na życie zarabia pracując w budowlance. Chciałbym jednak założyć własną firmę i zająć transportem. W tym celu robi prawo jazdy, które pozwoli mu kierować tirami. Przyznaje jednak, że profesjonalna proteza bardzo mu wszystko ułatwi. Dlatego mama kolejny raz zgłosiła go do fundacji Poland Business Run.

– Najbardziej potrzebuję części zamiennych do protezy, bo te bardzo szybko zużywam. Stopa leży na szafie i czeka na wymianę. Dlatego cieszę się, że drugi raz mogę liczyć na bezinteresowną pomoc biegaczy Poland Bussines Run. Dzięki temu będę mógł normlanie funkcjonować – przyznaje Kacper Hała. – Do piłki proteza oczywiście nie jest mi potrzebna, bo tam używamy kul. Co jest ważne w amp futbolu? Silne ręce i mięśnie brzucha, by mieć mocny strzał. Cały czas nad tym pracuję – zapewnia.

Andrzej Klemba
fot. Bartłomiej Budny/Amp Futbol Polska, Piotr Kucza/ Amp Futbol Polska, Poland Bussines Run

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności