Aktualności
Najsłodsze drużyny w Polsce objęte Patronatem PZPN „Piłka dla wszystkich”
Sezon piłkarzy-diabetyków otworzyła ekipa z kategorii do lat 13, która wzięła udział w turnieju organizowanym na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Przeźmierowie. Inauguracja wypadła bardzo okazale. Słodka Polska wygrała pięć meczów, jeden zremisowała i zajęła 1. miejsce w końcowej tabeli.
– Piłka halowa jeszcze bardziej uwypukla zgranie zespołu i wypracowane na treningach schematy. Nasza drużyna tymi atutami niestety nie dysponuje, ale dzięki umiejętnościom indywidualnym i ogromnemu zaangażowaniu okazała się niepokonana w pierwszym tegorocznym turnieju – cieszy się Mikołaj Illukowicz, trener zespołu. – Wszyscy zawodnicy zasłużyli na pochwałę, szczególnie nasz bramkarz – Kajtek Gomulec, który popisał się kilkoma niezwykłymi wręcz interwencjami.
Dobre wyniki drużyny Illukowicza nie powinny być żadnym zaskoczeniem. Od jej debiutu w październiku 2018 roku (3:2 z Varsovią) młodzi diabetycy pokonywali już m.in. Polonię Warszawa, AP Reissa Poznań czy Union Berlin.
W Przeźmierowie chłopcy po raz pierwszy wystąpili w strojach przekazanych przez Polski Związek Piłki Nożnej. To efekt współpracy w ramach Patronatu PZPN „Piłka dla wszystkich”, którym na rok 2021 objęte zostały wszystkie zespoły Słodkiej Polski. Poza U-13 są to drużyny w kategoriach U-10 i U-16, a także seniorzy.
To właśnie ta ostatnia reprezentacja, seniorska, przetarła piłkarski szlak swoim młodszym kolegom. Od 2012 roku bierze ona udział w DiaEuro, czyli futsalowych mistrzostwach Europy dla osób z cukrzycą. Do tej pory największym osiągnięciem naszych reprezentantów jest 4. miejsce na tej imprezie w 2013 roku. Już w lipcu (o ile pozwoli na to sytuacja związana z pandemią) Polacy powalczą w Sarajewie o poprawienie tego rezultatu.
Selekcji zawodników na DiaEuro dokonają Paweł Staniszewski oraz trener Andrzej Prokop, którzy kandydatom będą się przyglądać podczas trzech trzydniowych zgrupowań, które są zaplanowane w tym roku.
Młodsze reprezentacje Słodkiej Polski (do lat 13 oraz 16) zostały powołane do życia w 2018 roku i od tamtej pory regularnie biorą udział w turniejach krajowych i międzynarodowych. Dwa razy w sezonie uczestniczą również w kilkudniowym zgrupowaniu. W tym roku w planach trzynastolatków są m.in. udział w marcowym turnieju Ślęza Cup czy wyjazdowe spotkania z Bayernem Monachium, FC Augsburg i RB Lipsk. Obie ekipy (U-13 i U-16) zagrają też podczas czerwcowej „Czerwonej Kartki dla Cukrzycy” w Suchym Lesie oraz wrześniowego „Insulin on Board Cup” w Warszawie. Jesienią czeka je natomiast dalsza wyprawa. – Mamy kilka opcji, spośród których najbardziej prawdopodobne to Hiszpania i Anglia – zdradza Mikołaj Illukowicz.
W tym roku swoje pierwsze mecze rozegrają najmłodsi diabetycy. Drużyna w kategorii do lat 10 może liczyć nie tylko na wsparcie starszych kolegów, ale również wyjątkowego trenera. Szkoleniowcem tej ekipy jest bowiem Bartosz Bosacki, który jako piłkarz rozegrał 352 mecze w ekstraklasie. Kibice reprezentacji już na zawsze zapamiętają jego dwa gole strzelone podczas mistrzostw świata w 2006 roku.
Fundację dla Dzieci z Cukrzycą jako ambasadorzy wspierają też czynni piłkarze: Jarosław Jach z Rakowa Częstochowa, Łukasz Moneta z GKS-u Tychy oraz Tomasz Nawotka z ŁKS-u Łódź. Wszyscy oni pomagają chociażby w propagowaniu wiedzy o cukrzycy w środowisku sportowym.
W tym roku w działania promocyjne włącza się również Polski Związek Piłki Nożnej. Dzięki współpracy w ramach Patronatu PZPN „Piłka dla wszystkich” mamy nadzieję przyczynić się do zwiększenia świadomości zalet prowadzenia zdrowego stylu życia jako narzędzia zapobiegania chorobom cywilizacyjnym, a co za tym idzie do wzmożenia aktywności sportowej wśród osób chorujących na cukrzycę. Już teraz zachęcamy wszystkich do odwiedzenia strony Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą POD TYM LINKIEM.
Zaczynamy wspólne „słodkie granie”!