Aktualności

Mniej ruchu, a pokusy te same. 5 wskazówek o zdrowym odżywianiu w czasie pandemii

PIŁKA DLA WSZYSTKICH02.02.2021 

W związku z restrykcjami spowodowanymi pandemią koronawirusa ruch młodych sportowców został nieco ograniczony. Tym bardziej należy zwracać uwagę na to, co się je. Lepiej wybrać warzywa i owoce aniżeli fast-food, który dostarczą nam pod drzwi.

Jedzenie jest niezwykle istotne dla każdego sportowca. Niezależnie czy gra ulica na ulicę, czy przygotowuje się do finału Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Wystarczy spojrzeć na Roberta Lewandowskiego. Przejście na dietę bezglutenową było jednym z elementów drogi na szczyt.

W trakcie pandemii, gdzie z racji obostrzeń ruchu jest trochę mniej, szczególnie warto zwracać uwagę na to co się je. Oto 5 wskazówek nie tylko dla młodych sportowców.

1. Warzywa i owoce

Tu nic się nie zmienia. Obydwa elementy powinny być ważnymi elementami diety. Zawsze, gdy masz taką możliwość, staraj się urozmaicić dietę o takie produkty.

Owoce i warzywa najlepsze są spożywane na świeżo, po minimalnej obróbce. Zawsze można je zamrozić i zachować większość składników odżywczych. Używanie świeżych warzyw do gotowania dużych porcji zup, gulaszu lub innych potraw wydłuży ich trwałość i zapewni posiłek na kilka dni. W miarę możliwości można je również zamrozić, a następnie szybko podgrzać.

2. Alternatywy z puszki

Gdy z różnych powodów nie mamy możliwości kupić świeżych warzyw i owoców prosto od rolników oraz sadowników (na przykład z powodu zamknięcia targowisk), alternatywą mogą być suszone produkty lub te zamknięte w puszkach.

Fasola czy ciecierzyca, które znajdziemy w każdym markecie, dostarczą wielu ważnych związków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ponadto żywność produktu przechowywanego w takiej puszce może zostać przedłużone nawet o kilka lat.

Niestety należy pamiętać, że warzywa w puszkach zwykle zawierają mniejsze ilości witamin niż świeże produkty. Są jednak świetną opcją zastępczą, gdy trudno jest dostać świeże produkty lub mrożone warzywa.


3. Zdrowe przekąski

Każdy z nas raz na jakiś czas ma ochotę sprawdzić, czy w lodówce nie ma czegoś smacznego. Szczególnie dzieci lubią w przerwie między posiłkami chwycić przekąskę, najlepiej słodką. Dlatego warto przygotować się na taki stan rzeczy, robiąc cotygodniowe zakupy.

Zamiast podawać dzieciom słodycze lub słone przekąski, wybierz zdrowsze opcje, takie jak orzechy, ser, jogurt (najlepiej niesłodzony), posiekane lub suszone owoce, gotowane jajka lub inne dostępne lokalnie zdrowe opcje. Te produkty są pożywne, bardziej sycące i pomagają budować zdrowe nawyki żywieniowe na całe życie.

4. Ogranicz przetworzoną żywność

Pizza, hamburger a może kebab? Mięso mieszane, sos ostry i na cienkim? Brzmi może i apetycznie, ale fast-foody i wysoko przetworzona żywność nie są zbyt zdrowe. Niezależnie od tego, ile surówki zamówisz.

Choć zamówienie takiego jedzenia jest błyskawiczne, warto jednak wstrzymać się z dzwonieniem i samemu coś ugotować. Gotowe do spożycia posiłki, pakowane próżniowo przekąski i desery często zawierają dużo tłuszczów nasyconych, cukrów i soli.

Jeśli kupujesz żywność przetworzoną, spójrz na etykietę i spróbuj wybrać zdrowsze produkty zawierające mniej tych substancji. Staraj się również unikać słodkich napojów i zamiast tego pij dużo wody. Dodanie do wody owoców lub warzyw, takich jak cytryna, limonka, plasterki ogórka lub jagody, to świetny sposób na nadanie dodatkowego smaku.


5. Niech gotowanie będzie dobrą zabawą

Wspólne 

gotowanie i jedzenie to świetny sposób na tworzenie zdrowych nawyków, wzmacnianie więzi rodzinnych i dobrą zabawę. Gdziekolwiek możesz, angażuj swoje dzieci w przygotowywanie posiłków. Te młodsze mogą pomóc w myciu lub sortowaniu żywności, podczas gdy starsze mogą zająć się bardziej złożonymi zadaniami np. nakryć do stołu.

Pamiętaj też o rutynie. Młody piłkarz i piłkarka przez tygodnie miał ustalony harmonogram działania. Rano szkoła, potem obiad i trening w akademii. Warto utrzymać ten schemat działania lub stworzyć nowy. Regularne jedzenie to też zdrowe odżywianie.


Krystian Juźwiak

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności