Aktualności

Jak wspierać młodych sportowców w czasie pandemii? 7 rad dla rodziców

PIŁKA DLA WSZYSTKICH26.01.2021 

Zamknięte stadiony. Przerwane treningi. Sportowe buty odłożone do szafki. Pandemia koronawirusa wywróciła do góry nogami życie młodych piłkarzy i piłkarek. Na twarzach maluje się rozczarowanie. Jak wspierać dziecko w tych trudnych, niepewnych czasach?

1. Autonomia, czyli daj dziecku wybór

W życiu, tak jak na boisku, trzeba podejmować decyzje. Podać do najbliższego kolegi, odegrać do bramkarza, a może spróbować prostopadłej piłki do napastników? Możesz być trenerem, który stoi przy linii i krzyczy, co robić i jak. Jednak zdecydowanie lepiej zrobisz pozwalając dziecku na więcej samodzielności

Richard Ryan i Edward Deci na podstawie wieloletnich badań i obserwacji stworzyli teorię samostanowienia. Całość opiera się o minimalizowanie potrzeby działania w określony sposób. To dziecko ma podjąć wybór. W trudnych COVID-owych warunkach to mogą być bardzo proste wybory. Ot – w co się ubrać?

Dlaczego zaczynamy od małych kroków? Decyzja może okazać się błędna, a skala teraźniejszych działań nie wpłynie znacząco na świat. Dziś to proste działanie, a za kilka lat może być ekwilibrystyczny lob w finale Pucharu Polski. Dawanie wyboru to też budowanie zaufania, a na tym opiera się każda relacja.

2. Plan działania

Wszyscy mamy swoje rutynowe zajęcia. Jedni muszą zjeść obiad o 14:00, inni nie rozpoczną dnia bez filiżanki kawy. Podobnie sportowcy żyją według ściśle określonych ram. Jeśli dziecko codziennie miało trening o 16:00, to przy restrykcjach kolejne dwie godziny spędzi w domu z wyraźnym uczuciem pustki.

Warto planować wszystko wcześniej. Rano lekcje online, potem pół godziny poświęcone lekturze książki, a następnie trening online. Przecież ćwiczyć można również w domu. W przygotowaniu takich zajęć pomogą profesjonalni trenerzy oraz reprezentanci i reprezentantki Polski. Zajęcia z nimi możesz obejrzeć na kanale Piłka Dla Wszystkich na YouTube. Będą zarówno dobrą zabawą, jak i cenną lekcją.

Wróćmy na chwilę do pierwszego punktu. Nie narzucaj dziecku planu. Poza kwestiami niepodlegającymi dyskusji, takimi jak zdalne nauczanie, powstrzymaj się od dyktowania tego co i kiedy ma robić. Pozwól wybierać książkę, trening. To zaprocentuje, a do tego stworzycie kolejną nić zaufania.

3. Bądź partnerem

W pokojach młodych piłkarzy i piłkarek mogą wisieć przeróżne plakaty: od Roberta Lewandowskiego po Cristiano Ronaldo. W szafie koszulki z nazwiskami kolejnych gwiazd futbolu. Jednak nie można zapominać, że pierwszym wzorem jest rodzic.

Twoje dzieci będą bardziej skłonne do aktywności fizycznej, jeśli będziesz ćwiczyć razem z nimi. Jeśli twoja aktywność fizyczna ostatnio była znikoma, to też szansa dla ciebie na powrót do formy. Spokojnie, to nie musi być od razu morderczy trening z Ewą Chodakowską. Możecie spróbować jogi, wyjść na półgodzinny spacer albo porzucać się śnieżkami. Ważne, żeby wspólna aktywność dawała wam wiele radości. Staraj się, żeby wspólne uprawianie sportu pod każdą postacią nie było tylko jednorazowym wyskokiem, a czymś regularnie zaplanowanym. Waszą rutyną.

Wróćcie do noworocznych postanowień. Mieliście zapisaną siłownię? Kilka pompek i przysiadów w towarzystwie syna lub córki na pewno zastąpi sztangi i ciężary. A partnerów do ćwiczenia będziecie mieli pierwsza klasa.

4. Wyznacz cele

Pandemia koronawirusa może być przygnębiająca dla młodych sportowców. W sobotę zawsze był mecz, o którym rozmawialiście przez cały tydzień. Teraz jest pustka. Odpowiednie zaplanowanie tygodnia pomoże zamurować tę dziurę, ale trzeba zrozumieć, że dziecko chce powrotu na boisko. To tam tygodniami wylewało pot, bawiło się z kolegami i zdobywało kolejne bramki,

To, że syn lub córka ma dopiero kilka lat, nie znaczy, że nie może osiągnąć w piłce naprawdę wiele. Michał Żuk już dziś jest stawiany za przyszłość FC Barcelony. 17-letni Xavi Simmons był bohaterem głośnego transferu do PSG, a rodzeństwo Ashanti i Ashley Akpan przebierało w ofertach i koniec końców związało się z Chelsea FC.

Rozwój piłki, specjalizacje trenerów i setki szkółek piłkarskich sprawiają, że już bardzo młodzi zawodnicy mają odpowiedni poziom wyszkolenia, by grać w czołowych zespołach. Warto wyznaczyć też cel. Oczywiście to nie będzie zwycięstwo w Lidze Mistrzów, a raczej pobicie rekordu żonglerek Zdrowa rywalizacja sprawia, że zawodnicy się rozwijają.

A pandemia COVID-19? Poszukaj piłkarzy, którzy zmagali się z urazami dłużej niż kilka miesięcy i wrócili do formy. Arkadiusz Milik dwa razy wracał po zerwaniu więzadeł, więc czym dla młodego sportowca jest kilka treningów w domu!

5. Pamiętaj o drużynie

Restrykcje sprawiły, że wyjście na boisko jest utrudnione. A jeśli razem z młodym sportowcem musisz jeszcze spędzić czas na kwarantannie, to może być to nie lada wyzwanie. Przecież dziecko przez tygodnie pożytkowało energię na boisku, gdzie mijało rywali i zdobywało bramki.

Są zajęcia online, treningi online, można zorganizować też spotkania online. Messenger, Microsoft Teams czy Skype. Możliwości jest wiele, a rozmowa z kolegami z zespołu na pewno będzie miłą odskocznią dla piłkarza na kwarantannie.

Dzięki rozwojowi nowych technologii młodzi sportowcy mogą jednocześnie rozmawiać i grać w gry online. Choć na pierwszy rzut oka nie brzmi to edukacyjnie, ale w wirtualnych światach też uczą się współpracy. Co więcej, zacieśniają więzi z rówieśnikami.

6. Nie bój się chwalić

Trener mentalny Michael Hubner z AASP trafnie zauważa, że pandemia COVID-19 wywołuje przygnębienie. – Kształcenie na odległość stawia rodziców takich jak ja przed nowymi wyzwaniami. Jednak restrykcje wywołane przez koronawirus sprawiają, że jako rodzice możemy się rozwinąć – mówi na łamach apliedsportpsych.org.

Co możemy zrobić, by dziecko poczuło się lepiej? – Dawaj im konkretne, natychmiastowe, pozytywne opinie, gdy odnoszą sukcesy. Zwiększy to ich pewność siebie i pomoże zmotywować ich do regularnej pracy. Będą dumne z własnych osiągnięć. Możne nawet powiedzą: „Tak myślałem, że to świetny pomysł” – tłumaczy Hubner.

7. Okazja do rozwoju

Prezydent John F. Kennedy powiedział kiedyś: – W języku chińskim słowo „kryzys” składa się z dwóch znaków. Jeden oznacza niebezpieczeństwo, a drugi szansę. W kryzysie bądź świadomy niebezpieczeństwa, ale pamiętaj, że to dobra okazja.

W aktualnych warunkach wszyscy sportowcy muszą mierzyć się z takimi samymi obostrzeniami. Wszyscy mają przed sobą te same wyzwania. Nie wskazuj dziecku tego, co traci przez pandemię, a wskaż to, co może zyskać. W domu można zbudować tężyznę fizyczną i gibkość. Szukaj pozytywów. Jeśli dziecko szuka motywacji, wskaż mu innych sportowców, którzy w związku z wirusem też musieli zmierzyć się z treningiem w niecodziennych warunkach. W Internecie znajdziesz wiele przykładów: od reprezentantów Polski po wirtuozów tenisa.

Krystian Juźwiak

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności