Aktualności
Co się działo w piłce amatorskiej i dziecięcej w 2020 roku? Przypominamy nasze najciekawsze teksty!
Zaczęło się zwyczajnie – najpierw od powołań, a potem samej Zimowej Akademii Młodych Orłów. Nikt nie mógł wówczas przypuszczać, że będzie to jedyne zgrupowanie AMO w 2020 roku.
Na pierwszym z trzech turnusów trenowało 80 zawodniczek – po 40 z roczników 2006 i 2007. O ich drodze do reprezentacji Polski i kulisach zgrupowania rozmawialiśmy tuż po jego zakończeniu z Pauliną Kawalec, selekcjonerką najmłodszej żeńskiej kadry – do lat 15 (LINK).
A skoro już jesteśmy przy obozach, to w lutym informowaliśmy Was o nietypowym kierunku, jaki na swoje zgrupowanie wybrał Wicher Przelewice. Jak to się stało, że zespół z zachodniopomorskiej Klasy A do rundy wiosennej przygotowywał się na Cyprze? Przeczytacie o tym TUTAJ.
Również w lutym wystartowaliśmy z naszym kanałem na YouTube, gdzie co tydzień podpowiadamy Wam, co robić, aby podnosić swoje piłkarskie umiejętności. W każdym odcinku gościmy eksperta w swoim fachu: Dariusz Dźwigała pokazywał, w jaki sposób wykonywać rzuty wolne, Sebastian Przyrowski zdradzał swoje patenty na bronienie w sytuacjach sam na sam, Marcin Dorna opowiadał o profilach zawodników na dane pozycje, Ula Somow radziła, co jeść, a Kuba Grzęda rozwijał nas motorycznie. Łącznie przygotowaliśmy już dla Was 48 filmów. Przy takiej regularności za rok będziemy mogli świętować odcinek numer 100.
Dziennikarze, pisarze, artyści, lekarze, dzieci z domów dziecka – w marcu przekonaliście się o tym, że reprezentacja Polski niejedno ma imię (LINK). Kilkanaście dni wcześniej polscy księża po raz siódmy w historii zdobyli tytuł mistrzów Europy w halowej piłce nożnej, o czym informowaliśmy w naszym zimowym cyklu „Halo, halo!” (LINK).
A już niedługo nasi czytelnicy będą mieli okazję poznać bliżej kolejne narodowe zespoły. W 2021 roku pod patronatem PZPN „Piłka dla wszystkich” występować będą reprezentacje Polski diabetyków w czterech kategoriach wiekowych: U-10, U-13, U-16 oraz seniorzy.
Na początku marca, zainspirowani sukcesem akcji „100 meczów na 100-lecie Polskiego Związku Piłki Nożnej”, szykowaliśmy się do powrotu na reporterski szlak. Nie chodziło jednak o pobicie wyniku z 2019 roku, ale o przemierzanie piłkarskiej Polski, smakowanie wyjątkowego klimatu niższych lig i poznawanie ludzi go tworzących. Wkrótce nasze ambitne plany pokrzyżował wybuch pandemii. Cykl „50 piłkarskich historii” jednak ruszył, choć z oczywistych względów w innej formule i z pominięciem założenia, że całą pięćdziesiątkę zamkniemy w roku kończącym drugą dekadę XXI wieku. Dotychczas bohaterami cyklu było 10 osób, w tym Filipe Felix, który przebył drogę z Górnika Zabrze do Interu Siołkowice (LINK).
Koronawirus wpłynął rzecz jasna nie tylko na cykl „50 historii”, ale i inne aspekty naszej pracy. Nie mogło być inaczej, skoro piłkarze-amatorzy na blisko trzy miesiące zostali zamknięci w domach. W tych nowych, nietypowych wtedy, okolicznościach na bieżąco informowaliśmy Was o najnowszych „piłkarskich” ograniczeniach i ich znoszeniu oraz podpowiadaliśmy, jak ubiegać się o pomoc finansową.
Trenowaliśmy też wspólnie online (m.in. jogę) i prowadziliśmy transmisje na żywo z ekspertami przygotowania motorycznego, trenerami, a także dietetykami. Sprawdzaliśmy, jak z zamknięciem w czterech ścianach można sobie radzić (LINK) i rozpoczęliśmy cykl „Trener radzi”, w którym swoją wiedzą dzielą się trenerzy monitorujący Programu Certyfikacji PZPN dla szkółek piłkarskich. O czym piszą? Na przykład o tym, jak dryblować (LINK) czy rozwijać inteligencję piłkarską (LINK).
W 2020 roku doradzaliśmy nie tylko trenerom i zawodnikom, ale także osobom zajmującym się w klubach marketingiem czy obsługą mediów społecznościowych. O kilku prostych krokach w prowadzeniu piłkarskich social mediów przeczytacie TUTAJ, a o tym, jak przygotować ofertę dla sponsora TUTAJ. Pod tym drugim linkiem znajdziecie m.in. szablon prezentacji do pobrania.
W dobie zamkniętych stadionów nasi koledzy z Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej doradzali, jak przeprowadzić transmisję live z meczu swojej drużyny – LINK.
Tradycyjnie też zaglądaliśmy do klubów z niższych lig. Byliśmy m.in. w Wesołej, gdzie sprawdzaliśmy, w jaki sposób reaktywowany po kilku latach KS wywalczył pod wodzą byłego piłkarza Legii Warszawa – Krzysztofa Iwanickiego – dwa awanse z rzędu (LINK). Pecha chyba nie przynieśliśmy, bo po rundzie jesiennej nowego sezonu KS zajmuje miejsce w środku tabeli ligi okręgowej.
Zajrzeliśmy też do Krakowa. Tamtejszy Fairant, sportowo jest jak na razie w Klasie A, ale jeśli chodzi o koszulki meczowe, to gra zdecydowanie w Lidze Mistrzów – LINK.
❗️Mamy zaszczyt przedstawić Wam nasz pierwszy w historii dedykowany naszemu klubowi model koszulki!
— SF Fairant Kraków (@SF_Fairant) August 10, 2020
✅Projekt: @fdesignfc
✅Wykonanie: @powercanvascom
✅Realizacja: @kamilwojnicki
✅Sponsorzy: Browar Kazimierz, Grupa GAMP
✅Przedsprzedaż: 99zł 👇🏽https://t.co/nitbYqvlea pic.twitter.com/pdcuKpYPiR
Końcówka września to w naszym kalendarzu zawsze Europejski Tydzień Piłki Amatorskiej. W 2020 roku UEFA zaprosiła kibiców z całego kontynentu do opublikowania w mediach społecznościowych zdjęcia ich ulubionego boiska amatorskiego. My przyłączyliśmy do akcji odwiedzając 16 miejsc związanych z piłką amatorską, będących jednocześnie nie lada atrakcjami turystycznymi (LINK).
Od kilku lat podczas święta grassroots UEFA przyznaje specjalne nagrody. Podobnie jak przed rokiem, tak i tym razem wśród wyróżnionych znaleźli się Polacy. Najlepszym projektem w futbolu amatorskim została wybrana Etnoliga.
Wcześniej, bo w czerwcu, prestiżową nagrodę UEFA Foundation for Children otrzymało Stowarzyszenie „Nadzieja na Mundial”. Europejska federacja doceniła zaangażowanie organizacji w działanie na rzecz poprawy jakości życia dzieci doświadczających na co dzień ubóstwa i wykluczonych społecznie. U nas mogliście oczywiście dowiedzieć się o tym więcej – LINK.
Końcówka roku przyniosła kolejną edycję Akademii Grassroots, tym razem w formie online. Zainteresowanie nią było tak duże, że już na początku roku odbędą się kolejne konferencje. O tym, jak się na nie zapisać, dowiecie się TUTAJ.
Ten wyjątkowy rok musieliśmy zakończyć z przytupem. W poniedziałek (28 grudnia) opublikowaliśmy wyjątkową książkę, ukazującą, w jaki sposób w Polsce rodziła się i kształtowała kobieca piłka nożna. „Piłkarki. Urodzone, by grać” to pozycja absolutnie unikatowa i dostępna dla każdego za darmo. Można ją pobrać TUTAJ.
Piłka amatorska, tak jak mijający rok, uwielbia zaskakiwać. Nietypowe sytuacje, głośne nazwiska, zaskakujące transfery. Tylko w tym roku pisaliśmy o czwartoligowcu, który przeszedł do klubu z czeskiej ekstraklasy (LINK), 29-letnim bramkarzu zmieniającym pierwszoligowy Widzew Łódź na B-klasowy Sokół Lutomiersk (LINK) czy znanym pięściarzu, łączącym karierę bokserską z grą Wiśle Chotcza (LINK).
Historię tego ostatniego przedstawialiśmy w naszym stałym cyklu „Bohaterowie z boiska”. W 2020 roku w jego ramach przybliżyliśmy również sylwetki m.in. Kornela Paszkiewicza (sędziego z I ligi uczącego języka angielskiego – LINK), Sonii Rudolf (młodej piłkarki, finalistki programu Masterchef Junior – LINK) i Krzysztofa Ufnala (znanego z programu Gogglebox piłkarza A-klasowego Amigosu Warszawa – LINK).
W naszych innych cyklach udowadnialiśmy z byłymi piłkarzami, że mimo upływu lat „Jeszcze im się chce” (pisaliśmy m.in. o Macieju Rogalskim – LINK), sprawdzaliśmy, gdzie swoje pierwsze piłkarskie kroki stawiali profesjonalni gracze (np. Damian Zbozień – LINK), mieliśmy „Oko na talent” (m.in. na Brighta Ede – LINK czy Dorotę Hałatek – LINK) i braliśmy pod lupę szkółki uczestniczące w Programie Certyfikacji (np. akademię założoną przez Mieszka Okońskiego (LINK).
Najświeższe informacje ze świata piłki amatorskiej mogliście w każdy poniedziałek znaleźć w naszej „Krótkiej Piłce”, w której udowadniamy, że piłkarskie niższe ligi i rozgrywki amatorskie to kopalnia śmiesznych, strasznych, nietypowych, zaskakujących i przede wszystkim ciekawych zdarzeń.
Fani piłki dziecięcej i młodzieżowej znaleźli u nas z kolei tekst o skautingu w największych polskich akademiach (LINK) czy wspomnienia z rywalizacji 10-letnich Krystiana Bielika, Sebastiana Kowalczyka i Miłosza Szczepańskiego (LINK).
Jak widzicie, nudy nie było. Jesteśmy pewni, że, co by się nie działo, w nadchodzącym 2021 roku będzie podobnie!
Rafał Cepko