Aktualności

[PUCHAR POLSKI] Poznaj sylwetki wszystkich uczestników 1/8 finału

Aktualności08.11.2018 

Za nami mecze 1/16 finału Pucharu Polski. Znamy już szesnaście zespołów, które zameldowały się w kolejnej fazie rozgrywek i na początku grudnia powalczą o awans do ćwierćfinału. Zapraszamy do zapoznania się z sylwetkami drużyn, które przystąpią do rywalizacji w 1/8 finału.

Arka Gdynia – w ostatnich sezonach drużyna znad Bałtyku zapracowała sobie na miano „pucharowej”. Już sam awans do finału edycji 2016/2017 był sporą niespodzianką, ale jeszcze większą było zwycięstwo w decydującym meczu z faworyzowanym Lechem Poznań. Jak się okazało, nie było to dzieło przypadku. W poprzedniej edycji „Arkowcy” znów dotarli na PGE Narodowy, ale tam nie sprostali już Legii Warszawa. Kto wie, może w bieżących rozgrywkach po raz kolejny dotrą do finałowego starcia. Na razie odprawili z kwitkiem Śląsk Świętochłowice (3:0) oraz Kaczkan Huragan Morąg (1:0).

Bruk-Bet Termalica Nieciecza – klubu z Niecieczy próżno szukać wsród choćby półfinalistów którejkolwiek z edycji Pucharu Polski. Drużyna z wioski położonej pod Tarnowem marzy jednak, by wreszcie znaleźć się w gronie najlepszych zespołów tych rozgrywek. Podopieczni trenera Marcina Kaczmarka w 1/32 finału rozprawili się z Turem Bielsk Podlaski (4:1), a w kolejnej fazie dość niespodziewanie pokonali Cracovię 2:0. Bohaterem okazał się zdobywca dwóch bramek, islandzki napastnik Arni Vilhjalmsson.

Chrobry Głogów – choć głogowianie na szczeblu wojewódzkim sięgali po Puchar Polski aż siedmiokrotnie, w rozgrywkach na szczeblu centralnym nie radzili sobie już tak dobrze. Ich największym sukcesem jest awans do półfinału w sezonie 1979/1980, w którym ponieśli klęskę w starciu z Legią Warszawa (0:4). Bieżącą edycję Chobry rozpoczął imponującym zwycięstwem nad Polonią Głubczyce (8:0). W 1/16 finału I-ligowiec pokonał natomiast Pogoń Siedlce. To właśnie w barwach Chrobrego występuje lider klasyfikacji strzeleckiej Konrad Kaczmarek, mający na koncie pięć trafień.


Górnik Zabrze – zabrzanie w tabeli wszechczasów Pucharu Polski zajmują drugą pozycję. Mają na koncie sześć zwycięstw i siedem finałów tych rozgrywek, choć to czasy dość zamierzchłe. Po raz ostatni Górnik sięgnął po trofeum w 1972 roku, a do finału dotarł w 2001. Obecnie zespół Marcina Brosza może pochwalić się najwyższym zwycięstwem w trwającej edycji. W pierwszej rundzie zabrzanie rozgromili na wyjeździe Unię Hrubieszów aż 9:0. W kolejnej fazie już tak łatwo nie było, ale w pokonanym polu pozostała Legionovia Legionowo.

Jagiellonia Białystok – białostoccy kibice do dziś wspominają rok 2010 – właśnie wtedy Jagiellonia pierwszy i jak dotąd jedyny raz sięgnęła po Puchar Polski. W pamięci fanów zapadł także z pewnością przegrany z Legią Warszawa finał w 1989 roku. W bieżącej edycji „Jaga” stawia na opcję minimalistyczną – najpierw wygrała 1:0 z Lechią Dzierżoniów, a w 1/16 finału w takim samym stosunku, choć dopiero po dogrywce, pokonała GKS Katowice.

Lechia Gdańsk – w 1983 roku Lechia Gdańsk zapisała się w historii Pucharu Polski. Jako pierwszy, i jak dotąd jedyny, zespół z trzeciego szczebla rozgrywkowego, sięgnęli po to trofeum. Poza tym nie odnosili większych sukcesów, tylko raz docierając jeszcze do finału. Drużyna znad Bałtyku w trwającej rywalizacji odprawiła już z kwitkiem, choć nie bez problemów, Wisłę Kraków oraz II-ligową Resovię.

Legia Warszawa – rekordzista pod względem liczby zwycięstw w rozgrywkach Pucharu Polski. Drużyna ze stolicy sięgała po to trofeum aż 19 razy, a od kiedy finał rozgrywany jest na stadionie PGE Narodowym (2014), Legia wygrała rozgrywki trzy razy. Tak było też 2 maja 2018 roku, gdy legioniści wygrali z Arką Gdynia 2:1. W bieżącej edycji Legia broni więc tytułu. W 1/32 finału pokonali Chojniczankę Chojnice (1:0), a także, po serii rzutów karnych, Piast Gliwice.


Miedź Legnica – Miedź Legnica największy sukces w historii odniosła w sezonie 1991/1992. Wtedy to piłkarze z Dolnego Śląska wywalczyli awans do finału Pucharu Polski, w którym sensacyjnie pokonali – po serii rzutów karnych – Górnik Zabrze, meldując się w europejskich pucharach. Beniaminek LOTTO Ekstraklasy marzy o nawiązaniu do tego wydarzenia. W bieżącej edycji Pucharu Polski legniczanie wyeliminowali już Sandecję Nowy Sącz i GKS Bełchatów.

Odra Opole – piłkarze z Opola doskonale spisali się w 1/32 finału Pucharu Polski. Podopieczni trenera Mariusza Rumaka rozbili na wyjeździe Ruch Chorzów 5:1. W kolejnej fazie los skojarzył opolan z Polonią Środa Wielkopolska. Odra zwyciężyła na wyjeździe 1:0, meldując się w 1/8 finału. Ekipa z południa Polski pięciokrotnie docierała do półfinału Pucharu Polski. Po raz ostatni ta sztuka udała jej się w sezonie 2000/2001.

Puszcza Niepołomice – zespół z Małopolski w Pucharze Polski największy sukces odniósł w edycji 2016/2017, docierając do ćwierćfinału. W bieżących rozgrywkach zawodnicy Puszczy chcieliby co najmniej wyrównać to osiągnięcie. Postawili już dwa kroki w tym kierunku, eliminując z rywalizacji niżej notowane ekipy KS Paradyż oraz KP Starogard Gdański.  

Raków Częstochowa – drużyna Marka Papszuna doskonale spisuje się w tym sezonie zarówno w rozgrywkach Fortuna 1 ligi, jak i Pucharu Polski. Piłkarze z Częstochowy są liderem rywalizacji w lidze, a w pucharze odprawili z kwitkiem Victorię Sulejówek oraz Lecha Poznań (po przepięknej bramce młodzieżowca, Miłosza Szczepańskiego). W Pucharze Polski Raków największy sukces odniósł w 1967 roku, gdy dotarł do finału. W nim uległ jednak Wiśle Kraków.

Rozwój Katowice – awans do 1/8 finału Pucharu Polski 2018/2019 jest dla drugoligowca najlepszym wynikiem w historii występów w tych rozgrywkach. Trzeba jednak zauważyć, że droga rozwoju do tej fazy nie była zbyt trudna. W obu rundach katowiczanie pokonali III-ligowców – najpierw Bałtyk Koszalin, a następnie Wisłę Puławy.

Śląsk Wrocław – po nieudanych przygodach w poprzednich edycjach Pucharu Polski, piłkarze ze stolicy Dolnego Śląska zameldowali się w 1/8 finału. Na „rozkładzie” mają Olimpię Elbląg (3:0), a także Bytovię Bytów, którą pokonali w takim samym stosunku. Śląsk to dwukrotny zdobywca Pucharu Polski (1976, 1987), a także finalista edycji 2012/2013.

Wigry Suwałki – I-ligowcy z Suwałk na drodze do 1/8 finału odnieśli dwa jednobramkowe zwycięstwa. Najpierw pokonali na wyjeździe Falubaz Zielona Góra 1:0, a następnie na własnym boisku okazali się lepsi od Stomilu Olsztyn (3:2). W 1/16 finału w barwach Wigier zagrało najwięcej młodzieżowców spośród wszystkich przedstawicieli Fortuna 1 ligi. Suwalczanie pamiętani są głównie z występów w edycji 2016/2017, gdzie byli o krok do awansu do wielkiego finału.


Wisła Płock – ekstraklasowicz, który odniósł najwyższe zwycięstwo w 1/16 finału Pucharu Polski. Podopieczni Kibu rozgromili na wyjeździe Olimpię Grudziądz aż 7:2. Wcześniej bez większych problemów uporali się z innym II-ligowcem, Siarką Tarnobrzeg (4:1). Wisła ma na koncie jedno zwycięstwo w Pucharze Polski. Płocczanie sięgnęli po to trofeum w 2006 roku.

Wisła Sandomierz – rewelacja bieżącej edycji Pucharu Polski. Jedyny III-ligowiec, który zapewnił sobie udział w 1/8 finału rozgrywek. Zdobywca Pucharu Polski na szczeblu województwa świętokrzyskiego, wyeliminował dwa zespoły z wyższych klas rozgrywkowych – najpierw Koronę Kielce, a następnie Podbeskidzie Bielsko-Biała.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności