Aktualności

Liczbowe szaleństwo, czyli 62. edycja Pucharu Polski w statystykach

Aktualności26.04.2016 
62. edycję Pucharu Polski zakończy pojedynek polskich gigantów. Zeszłoroczny mistrz Polski, Lech Poznań, zagra z obrońcą trofeum, który w tym roku pewnie zmierza po tytuł – Legią Warszawa. Zapraszamy na podsumowanie tego, co wydarzyło się w rozegranych do tej pory 72 spotkaniach krajowego pucharu, od rundy wstępnej, po półfinały.

2 – dwukrotnie dzięki walkowerom do następnej rundy przechodziła drużyna Wdy Świecie. Najpierw kosztem Limanovii Limanowa, a następnie Korony Kielce. W sumie w tej edycji Pucharu Polski odnotowaliśmy 4 walkowery. Jeszcze w pierwszej rundzie na korzyść gospodarzy zweryfikowane zostały mecze pomiędzy Rodłem Kwidzyn a Flotą Świnoujście oraz Borutą Zgierz i Widzewem Łódź.

3 – trzy razy bramkarze zostali pokonani przez swojego kolegę z drużyny. Trafienia samobójcze zanotowali: Radosław Kursa (MKS Kluczbork), Rafał Grodzicki (Ruch Chorzów) oraz Alan Czerwiński (GKS Katowice).

5 – liczba niewykorzystanych rzutów karnych. Z jedenastu metrów mylili się:  Piotr Krawczyk (Pogoń Siedlce), Grzegorz Brzeziński (Wda Świecie), Tomasz Sedlewski (Wisła Puławy), Tadas Labukas (Miedź Legnica) oraz Ondrej Duda (Legia Warszawa).



6 – tyle bramek uzbierał najskuteczniejszy strzelec w rozgrywkach, napastnik Legii Warszawa – Nemanja Nikolić.

8 – najwięcej spotkań w Pucharze Polski rozegrali piłkarze Zagłębia Sosnowiec, którzy przeszli szlak bojowy od rundy wstępnej do półfinału pokonując kolejno: Ursusa Warszawę, Wisłę Puławy, Górnika Zabrze, Wdę Świecie i Cracovię. W półfinale lepszy o jedną bramkę okazał się Lech Poznań.



9 – w tylu spotkaniach do ustalenia ostatecznego rezultatu potrzebna była dogrywka. W 5 przypadkach mecze kończyły się konkursem rzutów karnych.

12 – tyle razy po kartkę do kieszonki sięgał pochodzący z Łodzi sędzia Paweł Malec w meczu KKS 1925 Kalisz z Wisłą Puławy. Pokazał 10 żółtych i 2 czerwone kartki.

15 – liczba czerwonych kartek. Dziesięć z nich było poprzedzonych dwoma żółtymi kartonikami, 5 to bezpośrednio wyciągnięte z kieszonki kartki koloru czerwonego.

44 – liczba bramek zdobyta w szóstym kwadransie gry. Właśnie pomiędzy 76 a 90 minutą zawodnicy najczęściej trafiali do siatki.



47 – arbitrów prowadziło zawody w roli sędziego głównego w 72 spotkaniach. Najwięcej, w 3 meczach gwizdali Tomasz Wajda (Żywiec), Paweł Pskit (Łódź), Jarosław Przybył (Kluczbork) oraz Mateusz Złotnicki (Lublin).

54 – liczba bramek zdobyta w 1/16 finału – najwięcej ze wszystkich rund.

149 – tylu piłkarzy wpisało się na listę strzelców w tegorocznej edycji Pucharu Polski. Najwięcej, dziesięciu zawodników, strzelało dla Zagłębia Sosnowiec. Dziewięciu strzelców ma Legia, siedmiu Chojniczanka Chojnice.



197 – tyle razy kapitulowali bramkarze drużyn biorących udział w rozgrywkach Pucharu Polski w tym sezonie. Daje to łącznie prawie 3 bramki na mecz.

291 – żółtych kartek w 72 spotkaniach, to daje średnio 4 kartki na mecz.

18 281 – najwyższa frekwencja na meczu pucharowym, Legia Warszawa podejmowała Lechię Gdańsk (4:1).  


* W zestawieniu nie uwzględnialiśmy bramki zdobytej przez Rafała Grzelaka z rzutu karnego i niewykorzystanej „jedenastki” Tomasza Zająca dla Korony Kielce. Na boisku kielczanie pokonali Wdę Świecie 1:0, ale w zespole Korony wystąpił zawodnik nieuprawniony do gry Adam Zawierucha, przez co ostatecznie został przyznany walkower dla drużyny Wdy.

TAGI: Puchar Polski, 62. edycja,

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności