Formella znaczy dżoker. „Nauczyłem się brać na siebie odpowiedzialność”

Aktualności08.07.2016
Właśnie o takim powrocie do Lecha Poznań marzył Dariusz Formella. Niespełna 20-letni skrzydłowy, który wiosnę ubiegłego sezonu spędził na wypożyczeniu w Arce Gdynia, we wczorajszym meczu o Superpuchar Polski z Legią Warszawa zaliczył prawdziwe wejście smoka. W przeciągu zaledwie trzech minut zdobył dwie bramki i przesądził o pierwszym trofeum „Kolejorza” w nowych rozgrywkach.

Formella jest wychowankiem rumskiego klubu OKS Janowo, z którego szybko trafił do juniorskich grup Arki Gdynia. W lutym 2013 roku podpisał kontrakt z Lechem Poznań, w którego barwach zadebiutował w Ekstraklasie 3 listopada 2013 roku, pojawiając się na dwie ostatnie minuty meczu z Górnikiem Zabrze (3:1). O ile w sezonie 2014/2015, w którym „Kolejorz” zdobył mistrzostwo Polski, Formella pojawiał się na boisku regularnie (łącznie zagrał w 28 meczach i strzelił 3 gole), o tyle w rundzie jesiennej kolejnych rozgrywek nie dostawał już tylu szans, ilu chciał, dlatego 1 lutego 2016 roku zdecydował się na wypożyczenie do Arki. Wybór okazał się strzałem w dziesiątkę, ponieważ reprezentant Polski do lat 21 zdołał się odbudować i był ważnym ogniwem klubu z Gdyni, który awansował do Ekstraklasy.

Formella również wrócił do najwyższej klasy rozgrywkowej, ale ponownie do Lecha. – Jestem z tego wypożyczenia bardzo zadowolony. Przyznaję, że niechętnie odchodziłem z Lecha, ale czas spędzony w Arce okazał się dla mnie bardzo pożyteczny. W Poznaniu byłem jedynie młodym zawodnikiem, który czasem wejdzie do gry i szarpnie. Nie brałem na siebie odpowiedzialności. W Arce się to zmieniło – przyznał sam Formella, który swoje słowa potwierdził na boisku już w pierwszym oficjalnym meczu po powrocie do „Kolejorza”.

Reprezentant Polski do lat 21 w starciu o Superpuchar w 68. minucie zmienił kontuzjowanego Szymona Pawłowskiego i zagrał wręcz koncertowo. Od początku był bardzo aktywny, a prawdziwy popis dał w ostatnich minutach, kiedy dwukrotnie pokonał Arkadiusza Malarza i dał Lechowi upragnioną tarczę. – Jestem bardzo szczęśliwy – przyznał Darek, dla którego ten sezon może być naprawdę przełomowy.