Aktualności

[Z PODWÓRKA NA STADION] Najmłodsi piłkarze znowu w akcji

PIŁKA DLA WSZYSTKICH17.10.2018 

Zapisy zamknięte, można grać! W ubiegłym tygodniu (8–14 października) rozpoczęła się kolejna, XIX już edycja turnieju piłkarskiego dla dzieci – „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Za nami pierwsze eliminacje gminne i powiatowe, które odbyły się m.in. w Kazimierzy Wielkiej, Obornikach, Sokółce oraz Zabrzu. My postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej zmaganiom w ostatnim z tych miejsc.

Futbolowa stolica naszego kraju na ostatni tydzień przeniosła się na Śląsk. Podczas gdy seniorska reprezentacja Polski rozgrywała mecze z Portugalią i Włochami w Lidze Narodów UEFA, niecałe 15 kilometrów na zachód od „Kotła Czarownic”, w Zabrzu, trwały przygotowania do powiatowych eliminacji największego piłkarskiego turnieju dla dzieci w Europie. W poniedziałek na boiskach przy ulicy Wyciska zagrali chłopcy, którzy w przyszłości jako piłkarze chcieliby trafić do swoich ukochanych klubów i kadry narodowej, ale też tacy, dla których piłka jest wyłącznie formą zabawy i sposobem na spędzanie wolnego czasu. W turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” jest miejsce zarówno dla jednych, jak i dla drugich.


Poniedziałkowe zmagania zostały przeprowadzone przez podokręg zabrzański Śląskiego Związku Piłki Nożnej. Na boisko wyszli chłopcy z powiatu gliwickiego (w kategorii U-8), Zabrza (U-8) oraz Gliwic (U-10). W sumie w czasie jednego dnia na boiskach zaprezentowało się 15 zespołów, a każdy z nich co najmniej raz miał okazję cieszyć się ze zdobytej bramki. Łącznie w Zabrzu padło aż 196 goli, co będzie wynikiem trudnym do pobicia dla dzieci z pozostałych regionów Polski.

W poniedziałek najwięcej powodów do radości miały: Akademia Piłki Nożnej Knurów i Szkoła podstawowa nr 17 z Zabrza (w kategorii U-8) oraz Szkoła podstawowa nr 1 z Gliwic (U-10). Zespoły te mogą już zacząć przygotowania do Finału Wojewódzkiego rozgrywanego wiosną. W jego trakcie, w dwóch najstarszych kategoriach wiekowych (U-10 oraz U-12) wyłonione zostaną drużyny, które będą reprezentowały Śląsk podczas Finału Ogólnopolskiego w Warszawie. Poziom zmagań na Śląsku zawsze jest bardzo wysoki i bez względu na to, który z zespołów reprezentuje region w zmaganiach ogólnopolskich, zawsze wraca z Warszawy z wysoko podniesionym czołem. W ubiegłej edycji turnieju drużyny ze Śląska osiągały następujące wyniki:

- W kategorii U-10 dziewcząt: 2. miejsce (KKS Katowice)

- W kategorii U-12 dziewcząt: 3. miejsce (Sprint Katowice)

- W kategorii U-10 chłopców: 7. miejsce (Akademia 2012 Jaworzno)

- W kategorii U-12 chłopców: 5. miejsce (Szkoła podstawowa nr 7 z Częstochowy)

W każdej z tych kategorii stawka liczyła 16 drużyn, po jednej z każdego województwa. Można zatem wnioskować, że dla zwycięzców zabrzańskich eliminacji już podczas Finału Wojewódzkiego poprzeczka będzie wisiała bardzo wysoko.


„Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to rozgrywki, w których na najlepszych czeka możliwość zagrania na PGE Narodowym, a indywidualnie – powołanie na Letnią bądź Zimową Akademię Młodych Orłów. Zgrupowania te stanowią pomost pomiędzy turniejem a juniorskimi reprezentacjami Polski. Zaproszenia na obozy dla najzdolniejszych młodych piłkarzy i piłkarek nie omijają Śląska. Co więcej, województwo to ma tam zazwyczaj jedną z najliczniejszych reprezentacji. Podczas ostatniego zgrupowania Letniej AMO w Gniewinie pojawiło się 8 dziewczynek i 12 chłopców z regionu.

Powołanie na obóz Akademii Młodych Orłów to spore osiągnięcie i dodatkowy zastrzyk motywacji dla dzieci marzących o karierze piłkarskiej. Założenie Polskiego Związku Piłki Nożnej, który organizuje zarówno turniej, jak i zgrupowania AMO, jest takie, aby najwytrwalsi i najciężej pracujący zawodnicy stanowili w przyszłości trzon reprezentacji Polski. Jedną z postaci, która swoją przygodę piłkarską rozpoczynała w śląskich eliminacjach turnieju jest Arkadiusz Milik, napastnik SSC Napoli i ambasador rozgrywek. W jego ślady idą już kolejni Ślązacy z przeszłością turniejową, obecni na pierwszym w historii zgrupowaniu Letniej AMO (2014): Jan Biegański (GKS Tychy i reprezentacja Polski U-17) oraz Bartosz Baranowicz (Rozwój Katowice i reprezentacja Polski U-16).


Do uczestników poniedziałkowej rywalizacji w Zabrzu dołączają już kolejne dzieci z całej Polski. Eliminacje na poziomie gmin i powiatów, w których udział weźmie kilkadziesiąt tysięcy dzieci, potrwają do 9 marca 2019. Wyłonione w ich trakcie najlepsze drużyny spotkają się na Finałach Wojewódzkich (18 marca – 26 kwietnia 2019). Z kolei triumfatorzy tego etapu w kategoriach U-10 oraz U-12 pojadą do Warszawy, aby rywalizować w Finale Ogólnopolskim (29 kwietnia – 2 maja 2019). To właśnie tam, na PGE Narodowym, poznamy zwycięzców XIX edycji turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Wcześniej jednak czeka nas jeszcze niemal 200 dni czystej dziecięcej rywalizacji.

Rafał Cepko

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności