Aktualności
Piłka w wydaniu chodzonym – nad morzem chcą promować walking football
Walking Football to dyscyplina sportu, która powstała w 2011 roku w angielskiej miejscowości Chesterfield. Od tego czasu jej popularność na Wyspach stale rośnie i dziś za piłką chodzi już kilkadziesiąt tysięcy Brytyjczyków po 50. roku życia. Większość z nich trenuje w klubach, których stale przybywa. To wszystko sprawiło, że związek piłkarski w Anglii uznał walking football za oficjalną odmianę piłki nożnej i organizuje już nawet mistrzostwa kraju w tej dyscyplinie.
W Polsce zainteresowanie piłką chodzoną dopiero… raczkuje. O przyciągnięcie ludzi do tego sportu starają się Stadion Energa Gdańsk oraz Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia. Obie instytucje planują wspólnie kolejną edycję projektu „Retro Tempo”, mającego za zadanie wprowadzić walking football na polskie podwórko. – Naszym głównym celem jest zwiększenie zaangażowania ludzi powyżej 50. roku życia w aktywność ruchową, co przełoży się na poprawę ich zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego – tłumaczy Paweł Plecha ze Stadionu Energa Gdańsk. – Wspólne zajęcia to także szansa na integrację społeczną i poznanie wielu ciekawych osób, a przede wszystkim gwarancja fantastycznej zabawy – dodaje.
Ze względu na „dostojne” tempo zajęcia dedykowane są głównie osobom starszym, jednak za piłką chodzić mogą wszyscy: dzieci, rodzice, dziadkowie czy ludzie wracający do pełni sprawności po udarach, wylewach i operacjach. Umożliwiają to zasady piłki chodzonej. Do podstawowych należą zakaz biegania (co najmniej jedna noga gracza zawsze musi mieć kontakt z ziemią), zakaz faulowania oraz zagrywania piłki na wysokość powyżej pasa. W jednej drużynie na boisku przebywa jednocześnie 5 lub 6 zawodników, a pole gry jest odpowiednio mniejsze od tradycyjnego. W zależności od poziomu sprawności fizycznej uczestników dopuszcza się grę z bramkarzem, który jednak nie może zagrywać futbolówki rękoma.
Bezpłatne zajęcia na krytym boisku będą odbywały się co tydzień. Jednostka treningowa, w czasie której trenerzy prowadzą różnorodne ćwiczenia rozgrzewkowe oraz zadania z piłką, to jedna godzina. Cały cykl ma obejmować 10 spotkań. Zgłoszenia do projektu można nadsyłać na adres retrotempo@arenagdansk.com. W zgłoszeniu powinno znaleźć się imię, nazwisko, telefon kontaktowy oraz adres mailowy. Więcej informacji o projekcie można znaleźć TUTAJ.
Rafał Cepko
Fot. Tadeusz Skwiot