[PODSUMOWANIE 2019] Reprezentacja Polski U-17

Reprezentacja28.11.2019

Za nami wszystkie tegoroczne spotkania kadr narodowych. To dobry czas na podsumowanie dokonań reprezentacji Polski, które walczą o punkty kwalifikacji międzynarodowych turniejów oraz biorą udział w turniejach finałowych. W drugiej części przyglądamy się rokowi 2019 w wykonaniu reprezentacji Polski do lat 17.

Bramki: 29:15

Zdobywcy bramek: 8 – Szymon Włodarczyk, 5 – Kacper Kozłowski, 3 – Ariel Mosór, 2 – Radosław Cielemęcki, Patryk Kusztal, Michał Rakoczy, Dominik Wasilewski, 1 – Filip Balcewicz, Jan Biegański, Filip Marchwiński, Bartosz Matuła, Nicola Zalewski

Reprezentacja Polski do lat 17 ma za sobą dwa turnieje kwalifikacyjne do mistrzostw Europy rozegrane w 2019 roku. Do pierwszego z nich, Elite Round, drużynę przygotowywał trener Przemysław Małecki. Próbą generalną były dwa mecze towarzyskie, rozegrane w hiszpańskiej Marbelli. Polacy najpierw ulegli Irlandii 0:1, a następnie w takim samym stosunku wygrali ze Słowacją.

W Elite Round los skojarzył biało-czerwonych z Rosją, Portugalią oraz Szkocją. Turniej kwalifikacyjny, decydujący o awansie na mistrzostwa Europy, rozgrywano na szkockich boiskach. Pierwsze starcie, z Rosjanami, zaczęło się wyśmienicie, bo od bramki Jana Biegańskiego, zdobytej już w 4. minucie. Później jednak do głosu doszli rywale, którzy zdołali zwyciężyć 3:2. W meczu o wszystko – z Portugalią – drużyna Przemysława Małeckiego już do przerwy przegrywała 0:2. Na niespełna kwadrans przed końcem kontaktową bramkę zdobył Nicola Zalewski, ale nie udało się już wyrównać. Polacy pogrzebali swoje szanse na awans, a w ostatnim spotkaniu turnieju Elite Round zremisowali ze Szkocją 1:1.

Po Przemysławie Małeckim stery w kadrze do lat 17 przejął Marcin Dorna. Czas na pierwszy sprawdzian dla nowego szkoleniowca przyszedł w Turnieju o Puchar Syrenki. W pierwszym spotkaniu Polacy przegrywali z Gruzją 0:1, ale dzięki wyrównaniu Radosława Cielemęckiego i bramce Szymona Włodarczyka w ostatniej minucie gry przechylili szalę triumfu na swoją stronę. W drugim starciu biało-czerwoni również jako pierwsi stracili gola, ale ostatecznie wygrali jeszcze bardziej przekonująco, rozbijając Szwajcarię 4:1. To pozwoliło im awansować do finału, gdzie zmierzyli się z Anglią. I znów przegrywali już 0:2, żeby po golach Radosława Cielemęckiego i Kacpra Kozłowskiego doprowadzić do wyrównania. Zwycięstwo było o krok, ale w serii rzutów karnych lepsi okazali się Anglicy i to oni sięgnęli po Puchar Syrenki 2019.

Miesiąc później podopieczne Marcina Dorny rozpoczęli pierwszą rundę kwalifikacji kolejnych mistrzostw Europy. Biało-czerwoni rozpoczęli od wygranej 3:2 z Macedonią Północną, ale prawdziwy popis dali w drugim meczu z Liechtensteinem. Polacy już do przerwy prowadzili aż 9:0, a pięć bramek na swoim koncie zapisał Szymon Włodarczyk. Po przerwie reprezentanci Polski dołożyli jeszcze dwa trafienia i po imponującej wygranej 11:0 przed ostatnim spotkaniem zapewnili sobie awans do fazy Elite Round kwalifikacji mistrzostw Europy. W starciu zamykającym pierwszą rundę batalii o wyjazd zremisowali natomiast z Belgią 2:2, kończąc rok z dorobkiem pięciu zwycięstw, trzech remisów oraz trzech porażek.

Mecze reprezentacji Polski U-17 w 2019 roku:

13.03.2019, Marbella (mecz towarzyski) – Irlandia – Polska 1:0 (1:0)
Joshua Giurgi 5

16.03.2019, Marbella (mecz towarzyski) – Słowacja – Polska 0:1 (0:1)
Michał Rakoczy 26

20.03.2019, Glasgow (kwalifikacje mistrzostw Europy) – Polska – Rosja 2:3 (2:1)
Jan Biegański 4, Filip Marchwiński 39 – Isłam Gubżokow 17, Oleg Oznobichin 50, Jegor Szapowałow 78

23.03.2019, Greenock (kwalifikacje mistrzostw Europy) – Portugalia – Polska 2:1 (2:0)
Pedro Brazao 10, Gerson Sousa 29 – Nicola Zalewski 79

26.03.2019, Glasgow (kwalifikacje mistrzostw Europy) – Szkocja – Polska 1:1 (0:1)
Thomas Dickson-Peters 82 – Michał Rakoczy 7

06.09.2019, Sulejówek (Turniej o Puchar Syrenki) – Polska – Gruzja 2:1 (0:1)
Radosław Cielemęcki 70, Szymon Włodarczyk 90 – Otar Mamageiszwili 5

08.09.2019, Sulejówek (Turniej o Puchar Syrenki) – Polska – Szwajcaria 4:1 (1:1)
Szymon Włodarczyk 45, 61, Kacper Kozłowski 52, Ariel Mosór 56 – Mauricio Willimann 29

10.09.2019, Ząbki (Turniej o Puchar Syrenki) – Polska – Anglia 2:2 (2:2), k. 1:3
Radosław Cielemęcki 30, Kacper Kozłowski 38 – Harvey Elliott 4, Jamal Musiala 9

09.10.2019, Toruń (kwalifikacje mistrzostw Europy) – Macedonia Północna – Polska 2:3 (1:1)
Filip Gorgovski 19, Emir Saitovski 87 – Filip Balcewicz 29, Patryk Kusztal 63, Kacper Kozłowski 70

12.10.2019, Inowrocław (kwalifikacje mistrzostw Europy) – Polska – Liechtenstein 11:0 (9:0)
Szymon Włodarczyk 2, 6, 17, 40, 43, Ariel Mosór 22, Patryk Kusztal 28, Kacper Kozłowski 34, 45, Dominik Wasilewski 56, 75

15.10.2019, Włocławek (kwalifikacje mistrzostw Europy) – Polska – Belgia 2:2 (0:1)