Aktualności

[SYLWETKI] Znamy rywali Polaków w UEFA EURO 2020!

Reprezentacja30.11.2019 
Znany jest już podział drużyn w fazie grupowej UEFA EURO 2020. W przyszłorocznym turnieju mistrzowskim reprezentacja Polski zmierzy się w grupie E z Hiszpanią, Szwecją i ze zwycięzcą baraży B (w których rywalizują Bośnia i Hercegowina, Irlandia Płn., Słowacja i Irlandia). Oznacza to, że biało-czerwoni swoje mecze będą rozgrywali w Bilbao i Dublinie. Mistrzostwa Europy rozpoczną się 12 czerwca przyszłego roku w dwunastu miastach-gospodarzach na całym kontynencie, udział biorą 24 drużyny.

HISZPANIA

8. Miejsce w rankingu FIFA

Sylwetka trenera: Luis Enrique, urodzony 8 maja 1970 roku. Przez całą karierę piłkarską występował w Hiszpanii. Grał w Sportingu Gijon, Realu Madryt i Barcelonie. Utytułowany i legendarny zawodnik, który wznosił wszystkie najważniejsze trofea w swoim kraju. Gdy przestał grać w piłkę, objął stery Barcelony, z którą ponownie mógł świętować mistrzostwa kraju, krajowe puchary. Jego ogromnym sukcesem było także zwycięstwo w finale Ligi Mistrzów w sezonie 2014/2015. Po odejściu z Camp Nou w lipcu 2018 roku został selekcjonerem drużyny narodowej zastępując Fernando Hierro. Po niespełna roku Luis Enrique poinformował jednak, że musi zrezygnować z posady z powodów rodzinnych. Niewiele później piłkarski świat obiegła smutna informacja, że zmarła mu córka. Ponad rok później wrócił do zawodowej piłki. 19 listopada ponownie objął reprezentację Hiszpanii.

Sylwetka największej gwiazdy: Santiego Cazorlę można uznawać za największego wygranego. Urodzony 13 grudnia 1984 roku pokonał drogę z piekła do nieba. Mógł stracić stopę, przeszedł mnóstwo skomplikowanych operacji, by w końcu wrócić na murawę. Po dwóch latach nieobecności znowu może cieszyć cię futbolem reprezentując Villareal. Co więcej – Santi Cazorla nie tylko wrócił do profesjonalnej piłki, ale także do drużyny narodowej. W kadrze reprezentacji Hiszpanii zagrał po niespełna czteroletniej przerwie. Wystąpił w eliminacjach mistrzostw Europy w czterech spotkaniach i niewykluczone, że będzie reprezentował swój na przyszłorocznym turnieju.

Bilans meczów z reprezentacją Polski: 10 meczów, 8 zwycięstw Hiszpanii, 1 remis, 1 porażka, bilans bramkowy 27:8

SZWECJA

17. miejsce w rankingu FIFA

Sylwetka trenera: W UEFA EURO 2016 Szwedzi zdobyli tylko jednego gola, do tego było to samobójcze trafienie rywala w jedynym zremisowanym meczu. Drużyna zawiodła, a Janne Andersson został wybrany nowym selekcjonerem. Dwa lata później reprezentacja zagrała już w ćwierćfinale Mistrzostw Świata i nikt nie miał wątpliwości, że to był właściwy wybór. A te się pojawiały, choć doprowadził Norrköping do pierwszego mistrzostwa Szwecji od 26 lat (2015). Problem w tym, że było to jego największe osiągnięcie. W roli selekcjonera się jednak odnajduje znakomicie, ustawiając zespół bez Zlatana Ibrahimovicia i rozbijając akcenty na innych. Jego zespół strzelił w 41 meczach 69 goli, awansował do grupy A Ligi Narodów UEFA, w eliminacjach UEFA EURO 2020 lepsza okazała się tylko Hiszpania. Do zwycięstwa nad tym rywalem zabrakło Szwedom w październiku kilkudziesięciu sekund, gdy prowadzili 1:0 aż do gola Rodrigo w doliczonym czasie.

Sylwetka największej gwiazdy: Są w drużynie Janne Anderssona piłkarze skuteczniejsi, szybsi i silniejsi, ale nikt tyle nie myśli i nie wpływa na grę swojego zespołu tak bardzo, jak Emil Forsberg. Zawodnik niemieckiego Lipska to klasowy rozgrywający, potrafiący wykonać każde podanie, do tego będący zagrożeniem przy stałych fragmentach. To jego gol latem 2018 roku dał zwycięstwo Szwecji nad Szwajcarią i zapewnił jej awans do ćwierćfinału. Forsberg bywał już najlepszym asystentem Bundesligi, wybierano go najlepszym piłkarzem w kraju, trafiał do topowej jedenastki ligi niemieckiej. – Fantastycznie się na niego patrzy, jego ruchy na boisku, jest niemal wszędzie – chwali swojego piłkarza Andersson.

Bilans meczów z reprezentacją Polski: 14 zwycięstw Szwecji, 4 remisy, 8 wygranych Polski, bilans bramkowy: 56:37.

Ostatni rywal zostanie wyłowiony poprzez baraże grupy „B”, w których zagrają Bośnia i Hercegowina, Irlandia Płn., Słowacja i Irlandia. Mecze play-off odbędą się w marcu 2020 roku.

BOŚNIA I HERCEGOWINA

49. Miejsce w rankingu FIFA.

Sylwetka trenera: Robert Prosinecki. Jeden z najlepszych chorwackich piłkarzy, brązowy medalista mistrzostw świata w 1998 roku. Występował między innymi w barwach Realu Madryt, FC Barcelona i Sevilla FC. Jest jedynym piłkarzem, który na mistrzostwach świata zdobył bramkę dla dwóch różnych reprezentacji (Jugosławia 1990, Chorwacja 1998). Karierę trenerską rozpoczął w 2004 roku jako tymczasowy trener NK Zagrzeb. Później był asystentem selekcjonera reprezentacji Chorwacji, a także szkoleniowcem Crvenej zvezdy i tureckiego Kayserisporu. W latach 2014-2017 był selekcjonerem reprezentacji Azerbejdżanu, a 4 stycznia 2018 roku ogłoszono go sternikiem kadry Bośni i Hercegowiny.

Sylwetka największej gwiazdy: Miralem Pjanić. Gdy przygasła już nieco gwiazda Edina Dżeko, wszystkie oczy skierowane są na Miralema Pjanicia. Karierę zawodową rozpoczynał on w FC Metz, a następnie trafił do Olympique Lyon. W 2011 roku przeniósł się do AS Roma, gdzie zapracował na transfer do Juventusu FC. Tam jest znów jedną z gwiazd zespołu, podobnie jak w reprezentacji Bośni i Hercegowiny, w której rozegrał już 92 spotkania.

Bilans meczów z reprezentacją Polski: 3 mecze, 0 zwycięstw Bośni i Hercegowiny, 1 remis, 2 zwycięstwa Polski, bilans bramkowy 2:4.

 

IRLANDIA PÓŁNOCNA

36. Miejsce w rankingu FIFA.

Sylwetka trenera: Michael O’Neill. 31-krotny reprezentant kraju, były piłkarz między innymi Newcastle United, Dundee United i Hibernianu. Jako trener zaczynał pracę w Brechin City, po czym przeniósł się do Shamrock Rovers. W 2011 roku został selekcjonerem reprezentacji Irlandii Północnej, z którą pracuje do dziś. W 2015 roku wprowadził drużynę narodową do turnieju finałowego mistrzostw Europy EURO 2016. 8 listopada 2019 roku został wybrany na menedżera angielskiego Stoke City, będzie łączył tę funkcję z posadą selekcjonera kadry „Norn Iron”.

Sylwetka największej gwiazdy: Jonny Evans. 31-letni obrońca, kojarzony głównie z Manchesterem United. Obecnie występuje w barwach Leicester City. W reprezentacji Irlandii Północnej zadebiutował w 2006 roku i od tego czasu rozegrał w niej 78 spotkań. W 2016 roku znalazł się oczywiście w kadrze na mistrzostwa Europy we Francji, gdzie zagrał we wszystkich spotkaniach swojej drużyny w pełnym wymiarze czasowym.

Bilans meczów z reprezentacją Polski: 10 meczów, 4 zwycięstwa Irlandii Północnej, 2 remisy, 4 zwycięstwa Polski, bilans bramkowy 13:14.

 

SŁOWACJA

32. Miejsce w rankingu FIFA.

Sylwetka trenera: Pavel Hapal. Dobrze znany polskim kibicom szkoleniowiec, przez dwa lata prowadził bowiem Zagłębie Lubin. Jako piłkarz rozegrał 21 meczów w reprezentacji Czechosłowacji oraz 10 w reprezentacji Czech. W 2003 roku rozpoczął karierę trenerską w SFC Opawa. Prowadził głównie drużyny czeskie, zaliczając też epizody na Słowacji. W 2010 roku z MSK Żylina awansował do fazy grupowej Ligi Mistrzów, a siedem lat później – już jako trener młodzieżowej kadry Słowacji – awansował z nią na mistrzostwa Europy U-21. Później pracował jeszcze w Sparcie Praga, a od 2018 roku jest selekcjonerem reprezentacji Słowacji.

Sylwetka największej gwiazdy: Marek Hamsik. Śmiało można nazwać go „słowackim Robertem Lewandowskim”. Choć grają na różnych pozycjach, Hamsik jest niekwestionowaną legendą kadry narodowej. Karierę rozpoczynał w Slovanie Bratysława, a w 2004 roku wyjechał do Włoch. Tam występował w barwach Brescii Calcio, a od 2007 roku grał dla SSC Napoli, stając się jedną z największych gwiazd. Dla klubu z Neapolu rozegrał przez 12 lat ponad 400 spotkań. W lutym 2019 roku trafił do chińskiego Dalian Yifang. Z reprezentacją Słowacji uczestniczył w mistrzostwach świata (2010) oraz Europy (2016).

Bilans meczów z reprezentacją Polski: 8 meczów, 4 zwycięstwa Słowacji, 1 remis, 3 zwycięstwa Polski, bilans bramkowy 12:13.

 

IRLANDIA

34. Miejsce w rankingu FIFA

Sylwetka trenera: Mick McCarthy. Jedna z piłkarskich legend reprezentacji Irlandii, 57-krotny reprezentant kraju oraz uczestnik mistrzostw świata 1990 oraz mistrzostw Europy 1988. Występował w Barnsley FC, Manchesterze City, Celtiku FC, Olympique Lyon oraz Millwall FC. Karierę trenerską rozpoczął w swoim ostatnim klubie, po czym w 1996 przejął funkcję selekcjonera reprezentacji Irlandii. Wprowadził ją do mistrzostw świata 2002, a po kiepskim początku kwalifikacji do EURO 2004 podał się do dymisji. Prowadził w roli menedżera kilka angielskich klubów, a w 2018 roku ponownie został selekcjonerem kadry narodowej.

Sylwetka największej gwiazdy: Seamus Coleman. Choć karierę rozpoczynał w Sligo Rovers, jest niewątpliwie kojarzony z Evertonem FC, w którym występuje od 2009 roku. W kadrze narodowej zadebiutował w lutym 2011 roku i od tego czasu jest niezwykle istotną postacią drużyny. W 2016 roku wziął udział w mistrzostwach Europy, gdzie zagrał we wszystkich czterech spotkaniach, nie opuszczając boiska choćby na minutę.

Bilans meczów z reprezentacją Polski: 28 meczów, 6 zwycięstw Irlandii, 11 remisów, 11 zwycięstw Polski, bilans bramkowy 30:44.

 

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności