Aktualności
Z kim możemy zagrać na EURO? Potencjalni rywale Polaków – # Koszyk 2
Nazwa drużyny: Włochy
Miejsce w rankingu FIFA: 15
Jak zagrały w eliminacjach EURO 2016: Reprezentacja Włoch zajęła pierwsze miejsce w grupie H, gromadząc na swoim koncie 24 punkty. Podopieczni Antonio Conte wyprzedzili Chorwację, Norwegię, Bułgarię, Azerbejdżan i Maltę. Wygrali siedem meczów i trzy razy zremisowali, zdobywając przy tym 16 bramek i tracąc 7.
Największy sukces na mistrzostwach Europy: W 1968 roku Włosi zdobyli tytuł mistrza Europy, gdzie w finale mierzyli się z Jugosławią. Pierwsze spotkanie nie wyłoniło jednak zwycięzcy, dlatego dwa dni później rozegrano drugi mecz. Wtedy Włochy pokonały Jugosławię 2:0. „Azzurri” potem jeszcze dwukrotnie znajdowali się w finale mistrzostw, ale musieli już uznawać wyższość rywala. W 2000 roku po serii rzutów karnych przegrali z Francją 2:1 (po dogrywce mecz zakończył się rezultatem 1:1), a w 2012 roku ponieśli wysoką porażkę z Hiszpanią 0:4.
Sylwetka trenera: Antonio Conte urodził się 31. lipca 1969 roku. Piłkarską karierę zaczynał w Lecce, by w 1991 roku przejść do Juventusu za siedem miliardów lirów. Barwy „Starej Damy” reprezentował przez 13 lat, rozgrywając w niej 295 oficjalnych meczów i zdobywając 29 goli. Po zakończeniu kariery piłkarskiej, podjął pracę, jako asystent trenera w zespole Siena. Następnie już jako pierwszy trener prowadził takie włoskie drużyny, jak Arezzo, Bari, Atalantę i ponownie Sienę. W 2011 roku objął posadę szkoleniowca Juventusu, który trenował przez trzy lata, sięgając po tytuł mistrza Włoch. W lipcu 2014 roku zrezygnował z funkcji trenera „Juve” i został nowym szkoleniowcem reprezentacji Włoch.
Sylwetka największej gwiazdy: Przez lata niekwestionowanym numerem jeden w bramce reprezentacji Włoch jest Gianluigi Buffon, dla którego prawdopodobnie będą to ostatnie mistrzostwa Europy w piłkarskiej karierze. 37-latek w barwach drużyny narodowej zadebiutował w 1997 roku i od tamtej pory rozegrał dla swojego kraju ponad 150 meczów. Jego największymi sukcesami w reprezentacji Włoch są mistrzostwo świata w 2006 roku, a także wicemistrzostwo Europy z 2012 roku.
Historia meczów reprezentacji Polski z Włochami: Polska z reprezentacją Włoch mierzyła się 15-krotnie. Biało-czerwoni odnieśli 4 zwycięstwa, 6 razy zremisowali i 5 razy schodzili z boiska pokonani. Bilans bramkowy: 9-19.
Nazwa drużyny: Rosja
Miejsce w rankingu FIFA: 24
Jak zagrała w eliminacjach EURO 2016: Reprezentacja Rosji w eliminacjach mistrzostw Europy znalazła się w grupie G i z 20. punktami zajęła drugie miejsce, ustępując Austrii. Zawodnicy „Sbornej” wygrali sześć meczów, zanotowali dwa remisy i dwa razy schodzili z boiska pokonani. Bilans bramkowy przemawia na korzyść Rosjan: 21-5.
Największy sukces na mistrzostwach Europy: W 1960 roku, jako Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, drużyna wygrała mistrzostwa Europy. Po rozpadzie ZSRR do największego sukcesu Rosji na EURO zalicza się półfinał mistrzostw w 2008 roku.
Sylwetka trenera: Leonid Słucki urodził się 4. maja 1971 roku. W wieku 19 lat przez poważną kontuzję został zmuszony zakończyć swoją karierę piłkarską i postanowił zostać trenerem, obejmując w 2000 roku Olimpię Wołograd. Później trenował takie kluby, jak FK Elista, FK Moskwa czy Kryla Sowietow Samara. Od 2009 roku prowadzi drużynę CSKA Moskwa. W sierpniu 2015 roku został wybrany na trenera reprezentacji narodowej, zastępując Włocha Fabio Capello. Co ciekawe, Słucki łączy tę funkcję z pracą w klubie. Do jego sukcesów można zaliczać ćwierćfinał Ligi Mistrzów z CSKA w sezonie 2009/2010.
Sylwetka największej gwiazdy: Zdecydowanie wyróżniającą się postacią podczas eliminacji mistrzostw Europy 2016 był Artiom Dziuba. Zawodnik na co dzień występujących w Zenicie St. Petersburg, wystąpił w ośmiu meczach kwalifikacyjnych i zdobył osiem goli.
Historia meczów z reprezentacją Polski: Przed rozpadem, biało-czerwoni z ZSRR rywalizowali 14-krotnie. Wygrali osiem meczów, trzy razy remisowali i trzy razy schodzili z boiska pokonani. Bilans bramkowy przemawia na korzyść Polski: 27-11. Po rozpadzie, Polacy z Rosją grali cztery razy. Odnieśli jedno zwycięstwo, dwa razy mecze zakończyły się remisem i raz schodzili z boiska pokonani. Bilans bramkowy: 6-6
Nazwa drużyny: Szwajcaria
Miejsce w rankingu FIFA: 12
Jak zagrała w eliminacjach EURO 2016: Reprezentacja Szwajcarii zajęła w eliminacjach drugie miejsce, ustępując jedynie fenomenalnie grającej drużynie Anglii. Szwajcarzy wykonali swój plan zostawiając w tyle Słowenię, Estonię, Litwę oraz San Marino. Najważniejsze dla piłkarzy Vladimira Petkovicia było to, że wygrali prawie wszystkie mecze z teoretycznie słabszymi ekipami. Jedyne potknięcie miało miejsce w meczu ze Słowenią, który rywale wygrali 1:0.
Największy sukces na mistrzostwach Europy: Szwajcarzy grali dotychczas na mistrzostwach Europy trzykrotnie i za każdym razem kończyli swoją przygodę na fazie grupowej. W 2008 roku Szwajcaria wraz z Austrią organizowała mistrzostwa Europy, jednak nie dała rady w grupie Portugalii, Turcji i Czechom.
Sylwetka trenera: Vladimir Petković urodził się 15 sierpnia 1963 roku na terenie dawnej Jugosławii, a teraz posiada obywatelstwo szwajcarskie, chorwackie i bośniackie. Swoją pozycję trenerską zbudował w Szwajcarii, gdzie prowadził między innymi BSC Young Boys czy FC Sion. Reprezentację Szwajcarii prowadzi od 2014 roku i w 15 spotkaniach pod wodzą Petkovicia reprezentacja Szwajcarii wygrała 9 pojedynków.
Sylwetka największej gwiazdy: Xherdan Shaqiri to pomocnik pochodzenia albańskiego, który aktualnie reprezentuje barwy Stoke City. Zawodnik wypłynął na europejskie wody w FC Basel, by w latach 2012-2014 występować w Bayernie Monachium. Potem piłkarza wykupił za 17 milionów euro Inter, ale już od sierpnia 2015 roku Shaquiri gra w Premier League. W barwach Stoke nie jest już tak skuteczny, natomiast w reprezentacji Szwajcarii ma na koncie 17 goli. Na mistrzostwach świata 2014 strzelił trzy gole Hondurasowi i został 50. piłkarzem w historii, który ustrzelił na mundialu hat-tricka.
Historia meczów reprezentacji Polski ze Szwajcarią: 10 meczów: 4 zwycięstwa, 5 remisów, 1 porażka, bilans bramek 20-11.
Nazwa drużyny: Austria
Miejsce w rankingu FIFA: 10
Jak zagrała w eliminacjach EURO 2016: Do mistrzostw Europy awansowali jako drudzy, zaraz po Anglikach. Był to pierwszy awans do europejskiego czempionatu wywalczony przez reprezentację Austrii w eliminacjach. Piłkarze Marcela Kollera na pewno nie nasycili jeszcze swoich apetytów i na francuskich boiskach postarają się zapewne sporo zamieszać. Los skojarzył ich bowiem między innymi z Rosją i Szwecją, ale podopieczni Marcela Kollera nie zamierzali się poddać. Już od samego początku eliminacji pokazywali, na co ich stać i bardzo szybko zapewnili sobie promocję. Tylko w pierwszym meczu nie zdołali zwyciężyć, remisując ze Szwecją 1:1. W rewanżu natomiast wygrali na wyjeździe 4:1, dwukrotnie odprawili też z kwitkiem Rosjan. Łącznie zapisali na swoim koncie dziewięć zwycięstw i jeden remis – lepsi od Austriaków okazali się tylko Anglicy, którzy wygrali wszystkie spotkania.
Największy sukces na mistrzostwach Europy: Do EURO 2016 drużyna spod Alp przystąpi z dużymi nadziejami na wywalczenie największego w historii występów w tej imprezie sukcesu. Nie będzie to trudne – Austriacy dotąd tylko jeden raz wystąpili w europejskim czempionacie, ale będąc jego gospodarzami. Rozgrywki zakończyli na fazie grupowej, w której zmierzyli się między innymi z Polską (remis 1:1, bramki Ivicy Vasticia i Rogera Guerreiro).
Sylwetka trenera: Na turnieju do boju poprowadzi ich Marcel Koller. Selekcjoner reprezentacji Austrii jest Szwajcarem, który w czasie kariery zawodniczej związany był tylko z jednym klubem – Grasshoppers Zurich. W barwach tej drużyny siedmiokrotnie wywalczył mistrzostwo kraju, dorzucając do tego pięć pucharów i jeden superpuchar. W reprezentacji rozegrał niemal 60 spotkań, biorąc udział w mistrzostwach Europy w 1996 roku. Karierę trenerską rozpoczął w FC Wil, potem prowadził jeszcze FC St. Gallen i Grasshoppers. W 2003 roku przeniósł się do Niemiec, gdzie przejął stery w 1. FC Koeln. Pracował również w VfL Bochum, a od 2011 roku jest selekcjonerem reprezentacji Austrii.
Sylwetka największej gwiazdy: W kadrze narodowej znaleźć można kilka potencjalnych gwiazd, ale największą z nich jest z pewnością David Alaba. 23-letni defensor bardzo szybko rozpoczął karierę w reprezentacji kraju – zadebiutował w niej w 2009 roku, mając zaledwie 17 lat. Był już wówczas zawodnikiem Bayernu Monachium, do którego przeniósł się z Austrii Wiedeń. W 2011 roku został wypożyczony do TSG 1899 Hoffenheim, lecz po kilku miesiącach powrócił do Bawarii i jest pewnym punktem zespołu, z którym wygrał Ligę Mistrzów i czterokrotnie mistrzostwo Niemiec. W ostatnich czterech latach był także wybierany na najlepszego austriackiego zawodnika.
Historia meczów reprezentacji Polski z Austrią: W ośmiu meczach Polacy zwyciężali czterokrotnie, trzy razy lepsi byli Austriacy, a raz padł remis. Bilans bramek: 18-17.
Nazwa drużyny: Chorwacja
Miejsce w rankingu FIFA: 18
Jak zagrała w eliminacjach EURO 2016: Chorwaci toczyli boje w grupie H, mając za rywali m.in. Włochów, Norwegów oraz Bułgarów. W końcowym rozrachunku okazali się słabsi tylko od ekipy „Azzurrich” i zajęli w grupowej tabeli 2. miejsce, które dało im bezpośredni awans na mistrzostwa. W dziesięciu spotkaniach zanotowali sześć zwycięstw i tylko jedną porażkę – 0:2 na wyjeździe z Norwegią. Obie ich eliminacyjne konfrontacje z Włochami zakończyły się identycznym rezultatem: remisem 1:1.
Największy sukces na mistrzostwach Europy: Od rozpadu Jugosławii, Chorwaci tylko raz, w roku 2000, nie zdołali zakwalifikować się do finałów mistrzostw Europy. Z pozostałych pięciu turniejów najlepiej poszło im w Anglii w 1996 roku oraz dwanaście lat później na stadionach Austrii i Szwacjarii – w obu przypadkach dotarli do ćwierćfinałów.
Sylwetka trenera: Selekcjonerem reprezentacji jest obecnie 62-letni Chorwat Ante Cacić, który we wrześniu 2015 roku zastąpił Nico Kovaca. Do tej pory poprowadził zespół w trzech meczach – dwóch eliminacyjnych (z Bułgarią i Maltą) oraz jednym towarzyskim (z Rosją). Wszystkie zakończyły się zwycięstwem Chorwatów. Jako trener klubowy Cacić pracował głównie w ojczyźnie, m.in. w Dinamie Zagrzeb, z którym w 2012 roku sięgnął po podwójną koronę i zakwalifikował się do fazy grupowej Ligi Mistrzów. Ostatnio pełnił funkcję szkoleniowca Lokomotivy Zagrzeb.
Sylwetka największej gwiazdy: W chorwackiej kadrze nie brakuje głośnych nazwisk, by wymienić choćby Modricia, Perisicia, Kovacicia czy Kalinicia. Najgłośniej jest jednak ostatnio o Ivanie Rakiticiu – kluczowym graczu prezentującej fenomenalną formę Barcelony. Urodzony w Szwajcarii 27-latek na Camp Nou przeniósł się z Sevilli latem ubiegłego roku za cenę 18 mln euro. Od tamtej pory rozegrał w katalońskich barwach 73 spotkania, w których strzelił 10 bramek i zaliczył 12 asyst. Przez całe eliminacje EURO 2016 był prawdziwym mózgiem reprezentacji – zagrał w wyjściowym składzie we wszystkich dziesięciu spotkaniach.
Historia meczów reprezentacji Polski z Chorwacją: 5 spotkań: 1 wygrana, 1 remis, 3 porażki. Bilans bramek 3-7
Nazwa drużyny: Ukraina
Ranking FIFA: 29
Jak zagrała w eliminacjach EURO 2016: Podopieczni Michaiła Fomienko w grupie C zajęli trzecie miejsce za Hiszpanią i Słowacją. Z dorobkiem 19 punktów i tylko 4 straconymi bramkami dostali się do baraży, gdzie los skojarzył ich ze Słowenią. W tym dwumeczu Ukraińcy pokazali, jak mocni są na własnym boisku(2:0) i nie dali się pokonać na wyjeździe(1:1).
Największy sukces na mistrzostwach Europy: W jedynym jak dotąd występie Ukraińców na EURO, nie udało się im wyjść z grupy. W 2012 roku wygrali tylko jeden mecz, a pozostałe przegrali, jednak trzeba zauważyć, że trafili do mocnej grupy z Francją, Anglią i Szwecją.
Sylwetka trenera: Michaił Fomienko urodził się 19 września 1948 roku. W karierze zawodniczej reprezentował wyłącznie kluby z ziemi ukraińskiej. Był zawodnikiem legendarnej drużyny Dynama Kijów, która w roku 1975 sięgnęła po Puchar Zdobywców Pucharów i Superpuchar Europy, a także wielokrotnie po mistrzostwo Związku Sowieckiego. Jest wicemistrzem Europy z 1972 roku i brązowym medalistą Igrzysk Olimpijskich z roku 1976 w barwach ZSRR. W karierze trenerskiej prowadził wiele ukraińskich klubów w tym Dynamo Kijów, a także jeden klub rosyjski. Miał także krótki epizod z reprezentacją Gwinei w roku 1994, a od 2012 pracuję z kadrą Ukrainy. Wraz z nią omal nie zakwalifikował się na Mundial w Brazylii, jednak tam nie przebrnęli baraży. Fomienko może się pochwalić świetnym bilansem zaledwie 4 porażek w 30 meczach reprezentacji przez niego prowadzonej.
Sylwetka największej gwiazdy: Andrij Jarmołenko, czyli prawe „skrzydło” reprezentacji Ukrainy, to bardzo groźny zawodnik. W eliminacjach był najlepszym strzelcem drużyny (6 z 14 trafień Ukraińców). Jarmołenko był też autorem dwóch bramek w meczach barażowych, bez których mogłoby nie być dziś Ukrainy na EURO. Skrzydłowy Dynama Kijów ma 26 lat, a od mniej więcej dwóch, mówi się o jego transferze do silnego europejskiego klubu. Przenosiny ciągle się odwlekają, jednak sam zainteresowany na tym zyskuję, bo z każdym rokiem łączony jest z coraz lepszymi klubami, także tymi z najwyższej półki. 55-krotny reprezentant Ukrainy jest drugim strzelcem w historii, a przed nim już tylko Andrij Szewczenko.
Historia meczów reprezentacji Polski z Ukrainą: 7 meczów: 2 zwycięstwa, 2 remisy, 3 porażki. Bilans bramkowy: 8-9.
TAGI: EURO 2016, UEFA, losowanie grup, sylwetki,